Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 pytań do rekrutera z Grant Thornton

Monika Łosiewicz, Manager ds. rekrutacji w Grant Thornton opowiada o tym, jakie umiejętności są szczególnie cenione u kandydatów do pracy w branży finansowej oraz jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, żeby zakończyć ją z sukcesem.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
20.05.2019
Fot. Paula May / Unsplash

Proces rekrutacji

Redakcja: Jak wygląda proces rekrutacji w Państwa firmie? Czy jest stały od lat?

Monika Łosiewicz, Manager ds. rekrutacji w Grant Thornton: Rzeczywistość na rynku pracy dość mocno zmieniła się w ostatnich latach, co determinuje również zmiany w podejściu do rekrutacji. Staramy się dynamicznie na nie reagować oraz dostosowywać do oczekiwań kandydatów. Dlatego proces rekrutacji w GT uzależniony jest od konkretnego stanowiska – czasami jest to tylko rozmowa rekrutacyjna (w której bierze udział przedstawiciel HR oraz konkretnego zespołu merytorycznego), podczas której mogą pojawić się casy biznesowe. Podczas rekrutacji do księgowości / kadr i płac dodatkowo prosimy kandydatów o rozwiązanie testów (merytorycznego oraz językowego), natomiast starając się o stanowisko w audycie – kandydat może spodziewać się testu analitycznego.

Każda osoba zawsze otrzymuje od nas informację na temat tego, jak będzie wyglądała rekrutacja, ile potrwa, jakie testy się pojawią. Staramy się też przekazywać feedback (niezależnie od decyzji) najszybciej, jak to możliwe (maksymalnie w terminie do 2 tygodni od spotkania).

Znajomość języków obcych

Znajomość których języków obcych jest mile widziana bądź wymagana w Państwa firmie? Jak jest weryfikowana w procesie rekrutacji?

Grant Thornton to firma polska – z polskim kapitałem i zarządem, która powstała 25 lat temu w Poznaniu. Dlatego podstawowym językiem, którego wymagamy, jest język polski – to warunek konieczny, aby u nas pracować. Mamy jednak coraz więcej zagranicznych klientów, należymy też do międzynarodowej sieci Grant Thornton International, a to oznacza, że na wielu stanowiskach ważna jest znajomość języka angielskiego. Jeśli takie wymagania określamy w ogłoszeniu rekrutacyjnym, wówczas podczas spotkania kandydaci rozwiązują test pisemny z języka angielskiego, może pojawić się też pytanie w tym języku. Wciąż mamy jednak wiele stanowisk, na których znajomość języków obcych nie jest niezbędna.

Umiejętności miękkie

Jakie umiejętności miękkie najwyżej cenią Państwo u kandydatów na stanowiska związane z finansami?

Bardzo istotna jest umiejętność analitycznego myślenia – wyciągania wniosków, widzenia powiązań – to umożliwia całościowe, a nie wycinkowe spojrzenie na świat finansów. To niezwykle istotne, ponieważ w Grant Thornton umożliwiamy szeroki rozwój w tej dziedzinie – np. prowadzenie pełnej księgowości, zajmowanie się wszystkimi podatkami, współpracę z klientami już od stanowisk asystenckich. Ponadto niezwykle istotna jest umiejętność współpracy, otwartość i komunikatywność. Pracujemy w środowisku dzielenia się wiedzą, wzajemnego wsparcia i pracy zespołowej – w GT nigdy nie zostajesz sam z jakimś problemem czy wyzwaniem. Ponadto otwartość i dociekliwość, którą cenimy, umożliwia rozwój w naprawdę szerokim zakresie.

Rozwój pracowników

W jaki sposób Państwa firma wspiera rozwój swoich pracowników?

Rozwój to słowo klucz ostatnich czasów – każdy chce się rozwijać, choć nie każdy wie jak.

W GT umożliwiamy przede wszystkim bardzo szeroki rozwój kompetencji merytorycznych, poprzez realizację codziennych zadań. Pracownicy od początku widzą procesy w całości – nawet jeśli z racji zajmowanego stanowiska jeszcze nie prowadzą samodzielnie całego projektu – mogą angażować się w niego na różnych etapach. Dbamy o to, aby już stażysta czy asystent wiedział dokładnie nie tylko, co robi, ale dlaczego – jak jego praca ma się do całości niejednokrotnie bardzo złożonego procesu.

W ramach Grant Thornton Academy oferujemy naszym pracownikom szereg szkoleń – rozwijających zarówno kompetencje miękkie (np. zarządzanie sobą w czasie, radzenie sobie ze stresem, przywództwo), jak i twarde (webinary merytoryczne, zajęcia z j. angielskiego). Wspieramy również budowanie osobistej marki – niezależnie od zajmowanego stanowiska, pracownicy GT mogą udzielać się w mediach, pisać artykuły, publikacje czy też stać się współtwórcą blogów (podatkowo-biznesowy, księgowy, kadrowo-płacowy). Pomagamy zdobywać uprawnienia zawodowe, finansując certyfikację. Obecnie jesteśmy również w trakcie wdrażania kultury coachingowej, w której szef inicjuje spotkania poświęcone rozwojowi pracownika. Jeśli natomiast ktoś czuje potrzebę zmiany, wcale nie musi wiązać się to z odejściem z firmy – w ramach programu Talent Mobility (rekrutacje wewnętrzne) – można zmienić zespół i rozwijać się dalej.

Ostatnia rada przed rozmową o pracę

Jaką radę dałaby Pani naszemu czytelnikowi, który chwilę po przeczytaniu tego wywiadu będzie miał właśnie rozmowę kwalifikacyjną w Państwa firmie?

Zapewniłabym, że będzie miło :) Podczas rekrutacji staramy się stworzyć przyjazną, otwartą atmosferę, ponieważ zależy nam na tym, aby jak najlepiej poznać kandydata. Jesteśmy również szczerzy – dokładnie opowiemy, jak wygląda praca na danym stanowisku, bez koloryzowania, z podkreśleniem korzyści, ale też wyzwań – tak, aby kandydat świadomie mógł podjąć decyzję.

A zatem moja rada – przygotuj się, przemyśl, na czym Ci zależy, bądź otwarty, aby opowiedzieć nam o swoich doświadczeniach i uśmiechnij się. Daj się poznać!

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Monika Łosiewicz
Manager ds. rekrutacji Grant Thornton

Z branżą HR związana od 2012 r., absolwentka psychologii oraz filologii polskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w dziedzinie miękkiego HR-u – w Grant Thornton odpowiada całościowo za proces rekrutacji i employer branding. Ponadto jest trenerem wewnętrznym, realizuje projekty z zakresu motywowania i rozwoju pracowników, doradza kadrze zarządzającej. Monika jest również wykładowcą Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również