Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Cztery typy osobowości pracowników a oczekiwania dotyczące pracy

Indywidualne cechy każdego człowieka wpływają na jego typ osobowości. Z kolei preferencje zawodowe kształtują osobowość pracownika. Sprawdźcie, która z wymienionych sylwetek najbardziej do was pasuje.
Kategoria: Raporty
15.04.2019
Fot. Priscilla Du Preez / Unsplash

Większość pracowników z pewnością nieraz słyszała pytania o oczekiwania względem miejsca pracy, pracodawcy lub świadczeń dodatkowych. Raport "Cztery osobowości  jeden rynek pracy" przygotowany przez Antal & Sodexo Benefits and Rewards Services dostarcza nam informacje o czterech sylwetkach pracowników obecnych na rynku pracy. W badaniu wzięło udział ponad 400 osób aktywnych zawodowo.

Typ: Zwinny Profesjonalista

Zwinnemu Profesjonaliście zależy na elastycznym wymiarze godzin oraz pracy zdalnej. Nie ma nic przeciwko, jeżeli jego życie zawodowe przenika się z życiem prywatnym. Z chęcią również przyjmuje propozycje delegacji lub wyjazdów służbowych.

Oprócz elastycznej pracy oczekuje swobody w wyborze świadczeń pozapłacowych. Preferuje zróżnicowane i innowacyjne benefity, które zapewnią mu oszczędność pieniędzy w życiu codziennym. Zależy mu na dodatkowych świadczeniach, nawet kosztem niższej pensji. Co więcej, chce znać wartość otrzymywanych benefitów.

Lokalizacja biura nie jest tak ważną kwestią jak sam jego wygląd. Zwinny Profesjonalista docenia strefy relaksu i nie potrzebuje własnego miejsca do pracy.

Integracja ze współpracownikami to dla Zwinnego Profesjonalisty istotna kwestia. Ceni nieformalność i swobodną atmosferę. Poza tym, chętnie uczestniczy we wspólnych posiłkach lub spotkaniach po pracy.

Cechy doskonałego szefa zdaniem Zwinnego Profesjonalisty:

  • wspierający zespół,
  • przyjacielski,
  • wyrozumiały,
  • nie musi być specjalistą w swojej dziedzinie.

Uznaje się, że prawie co drugi pracownik identyfikuje się z tym rodzajem osobowości. Zwinny Profesjonalista to częściej mężczyzna niż kobieta. Przynależność do tego typu osobowości wykazują w większości osoby o stażu pracy nieprzekraczającym 5 lat.

Typ: Praktyczny Inicjator

Taki typ osobowości wykazuje 25% badanych.

Stałe godziny pracy i brak nadgodzin to kluczowe kwestie dla Praktycznego Inicjatora. Swoją pracę wykonuje w biurze i nie chce otrzymywać maili po godzinach. Jasno oddziela życie prywatne od zawodowego.

Stabilność wynagrodzenia jest bardzo ważna, ponieważ osoby o takim typie osobowości są zazwyczaj obciążone kredytami lub zobowiązaniami rodzinnymi.

Praktyczny Inicjator byłby w stanie zrezygnować z premii oraz bonusów na rzecz wyższej pensji. Nie zmienia to jednak faktu, że chciałby otrzymywać podstawowe świadczenia pozapłacowe.

Praktyczny Inicjator ceni dogodną lokalizację biura (centrum lub dobry węzeł komunikacyjny). Czas spędzony w pracy przeznacza wyłącznie na wykonywanie swoich obowiązków zawodowych, więc oczekuje własnego miejsca w biurze.

Pomimo to, Praktyczny Inicjator lubi jeść wspólne posiłki z innymi pracownikami. Łączy w sobie chęć posiadania własnej przestrzeni z integracją grupową. Pozostanie po godzinach pracy toleruje wyłącznie wtedy, gdy nie jest to związane z jego obowiązkami zawodowymi.

Praktyczny Inicjator traktuje pracę zadaniowo i nastawia się na jak najszybsze i najefektywniejsze wykonanie swoich obowiązków.

Szef powinien być dla niego wsparciem i oferować mu pomoc. Poza tym, kontakt z przełożonym chciałby utrzymać w relacji przyjacielskiej.

Praktyczny Inicjator to częściej kobieta niż mężczyzna. Pracownicy o takim typie osobowości stanowią 25% badanych i są to w większości osoby ze stażem pracy od 5 do 15 lat.

Osobowość Praktycznego Inicjatora często występuje wśród finansistów.

Typ: Bezpieczny Tradycjonalista

Bezpieczny Tradycjonalista wykonuje swoją pracę w biurze. Zdecydowanie określa granicę między sprawami zawodowymi, a prywatnymi.

Stałe wynagrodzenie i podstawowe świadczenia pozapłacowe są dla niego bardzo istotne. Jest świadomy swoich umiejętności i ma konkretne oczekiwania finansowe.

W kwestii benefitów ceni inicjatywę pracodawcy dotyczącą dofinansowania lunchu.

Dobra lokalizacja biura i własne miejsce pracy to coś, czego z pewnością nie może zabraknąć Bezpiecznemu Tradycjonaliście.

W pracy preferuje formalność zarówno w ubiorze, jak i kontakcie ze współpracownikami. Niechętnie angażuje się w projekty rozwojowe lub integracje. W kontakcie z innymi pracownikami ceni konkretne informacje. Bezpieczny Tradycjonalista swój posiłek spożywa przy biurku.

Indywidualne osiągnięcia są dla niego ważniejsze od pracy zespołowej.

Bezpieczny Tradycjonalista oczekuje od przełożonego wsparcia i opieki. Poza tym, uważa, że jego szef powinien być sprawiedliwy, wymagający oraz mobilizujący do działania. Dodatkowym atutem byłby fakt, że jego przełożony jest ekspertem w swojej dziedzinie i mógłby się od niego uczyć.

Często przedstawiciele tego typu osobowości nie przekraczają stażem pracy 5 lat i stanowią 10% badanych pracowników.

Typ: Zdystansowany Zawodowiec

Elastyczność godzin i praca zdalna to coś, na czym zależy Zdystansowanemu Zawodowcowi.

Nie ma nic przeciwko pracy w domu, wieczornym mailom lub wyjazdom służbowym.

Chce mieć wpływ na swoje świadczenia pozapłacowe. Docenia zróżnicowane benefity, które pozytywnie wpłyną na oszczędzanie pieniędzy w życiu codziennym. W odróżnieniu do pozostałych typów osobowości, Zdystansowany Zawodowiec nie czuje potrzeby, aby znać wartość pieniężną oferowanych bonusów.

Zdystansowany Zawodowiec nie skupia się na lokalizacji biura, jeżeli pracodawca zrekompensuje mu niedogodne połączenie. Zawraca uwagę na wygląd biura oraz dostępność w nim stref relaksu.

Ubiór oraz język, jakim komunikuje się ze współpracownikami powinien być formalny. Zgodnie z tym nie lubi integrować się z grupą i spędzać z nią czasu.

Zdystansowany Zawodowiec nie jest zwolennikiem nowości. Dofinansowanie lunchu również nie jest dla niego istotne.

Pracownik o takim typie osobowości oczekuje maksimum swobody od pracodawcy. Uważa, że szef powinien być autorytetem, który mobilizuje pracowników.

Mimo że Zdystansowany Zawodowiec preferuje formalną atmosferę pracy – pozwala, aby jego życie prywatne przenikało się z życiem zawodowym (praca zdalna).

Ceni dokładność, staranność oraz profesjonalizm.

Przedstawiciele tego typu osobowości nie przekraczają stażem pracy 5 lat i stanowią 10% badanych pracowników. Są to zazwyczaj osoby, które nie posiadają większych zobowiązań w życiu prywatnym, z czego wynika ich elastyczność i mobilność.

Źródło: Raport "Cztery osobowości  jeden rynek pracy", Antal & Sodexo Benfits and Rewards Services, 2018.

Autor: Wiktoria Garczewska
Młodszy redaktor MBE group

Studentka IV roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie SWPS. W trakcie studiów licencjackich odbyła staż redaktorski w TVN24. Interesuje się sportem i psychologią.

Zobacz również