Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Co zrobić, by zarabiać więcej? Czynniki decydujące o wynagrodzeniu

Wynagrodzenie to jeden z najważniejszych czynników decydujących o wyborze pracy. Zobacz, co ma wpływ na wysokość pensji w bankowości, finansach oraz w BPO/SSC.
Kategoria: Raporty
08.04.2019
Fot. Sharon McCutcheon / Unsplash

"Raport płacowy - wynagrodzenia oferowane specjalistom i menadżerom" potwierdza, że w 2019 roku przedstawiciele wszystkich branż mogą cieszyć się wyższym wynagrodzeniem (w porównaniu do poprzedniego roku). Średnie wynagrodzenie specjalistów i managerów wynosi obecnie około 12 tys. zł brutto.

Raport został przygotowany na podstawie:

 • ankiety na próbie ponad tysiąca specjalistów i managerów z całego kraju
 • informacji z procesów rekrutacyjnych (przeprowadzonych przez konsultantów Antal)
 • wywiadów telefonicznych z pracodawcami i kandydatami

Na wynagrodzenia w poszczególnych branżach ma wpływ wiele czynników. Mimo swojej powtarzalności, opierają się jednak na innych aspektach.

Bankowość i ubezpieczenia

Średnie wynagrodzenie specjalistów i managerów w tych branżach wynosi 11 200 zł (w stosunku do ostatniego raportu odnotowano wzrost o prawie 900 zł).

Co ma wpływ na wysokość wynagrodzenia w bankowości i ubezpieczeniach?

Na pierwszym miejscu jest doświadczenie zawodowe kandydata (na tym samym lub analogicznym stanowisku). Oczekiwania pracodawców dotyczące wiedzy i umiejętności nie mogą dziwić. Poszukują pracowników, którzy w krótkim czasie i bez problemu wdrożą się w wykonywanie swoich obowiązków.

Równie ważną kwestią jest wielkość firmy, w której kandydat zdobywał doświadczenie. Wbrew pozorom, nie oznacza to, że w im większej firmie pracował, tym lepiej. Wszystko zależy od potencjalnych obowiązków zatrudnianej osoby. Często poszukiwani są kandydaci, którzy pracowali w organizacjach o różnych rozmiarach.

Firmy gotowe są zwiększyć wynagrodzenie osobie, która jest w stanie wprowadzić pożądany know-how.

Znajomość języków obcych jest obowiązkowa w dzisiejszych czasach. Praca w bankowości lub ubezpieczeniach jest często wykonywana w środowisku międzynarodowym. Język angielski jest jednym z podstawowych wymogów pracodawców (np. ze względu na kontakt z zagranicznym klientem).

Zdecydowanie zwiększył się popyt na kandydatów posługujących się językiem niemieckim. Powodem są nowe podmioty na rynku.

Czy dotychczasowa ścieżka kariery jest podstawą do negocjacji wysokości wynagrodzenia? Oczywiście, że tak. Odniesione sukcesy są bardzo istotne.

Pracodawcy, w bankowości lub ubezpieczeniach, skupiają się na efektach pracy (np. wynikach obrazujących wzrost efektywności), a nie na ogólnych umiejętnościach kandydata.

Dzięki temu, pracodawca otrzymuje jasne informacje o zyskach, które może osiągnać firma po zatrudnieniu danej osoby.

Pomijając analityczne lub techniczne zdolności kandydata, pracodawca skupia się również na miękkich umiejętnościach interpersonalnych, elastyczności oraz współpracy.

Ważne są również zdolności sprzedażowe, negocjacyjne oraz prezentacyjne (praca z klientem).

Stale rozrastające się instytucje oczekują od kandydatów wielozadaniowości, aby zadowolić interesariuszy mających różne oczekiwania i cele.

Na wysokość wynagrodzenia ma wpływ również specyfika regionalna. Pracownicy warszawskiego biura zarabiają więcej, niż osoby zatrudnione w innym regionie Polski.

Warszawa może pochwalić się największym potencjałem pod kątem dostępności talentów (dlatego też wynagrodzenia są w niej wyższe, niż w pozostałych miastach i można dostrzec większą konkurencję między kandydatami).

Finanse i księgowość

Średnie wynagrodzenie specjalistów i managerów w tych branżach wynosi 11 800 zł (w stosunku do ostatniego raportu odnotowano wzrost o ponad 900 zł).

Co ma wpływ na wysokość wynagrodzenia w finansach i księgowości?

Na pierwsze miejsce wysuwa się znajomość języków obcych. Język angielski jest wciąż językiem finansów i bazą do budowania kariery. Znajomość dodatkowych języków może ułatwić zdobywanie międzynarodowych doświadczeń, lecz nie jest to konieczny warunek.

Twarde kompetencje narzędziowe stały się podstawą, której oczekują pracodawcy.

Od kilku lat umiejętności pochodzące z branży IT mocno oddziałują na branżę finansową. Pracodawcy wymagają eksperckich umiejętności w przetwarzaniu danych lub monitorowaniu wskaźników biznesowych. Specjaliści z takimi umiejętnościami mogą liczyć na wzrost wynagrodzenia.

Oprócz wiedzy analitycznej, ważne są również miękkie umiejętności interpersonalne. Nawet w finansach i księgowości pracodawcy cenią osoby potrafiące pracować w zespole lub pod presją czasu. Co więcej, od managerów wymaga się kompetencji przywódczych.

Niezależnie od branży można zaobserwować, że specyfika regionalna ma duży wpływ na wynagrodzenie. W finansach i księgowości lokalizacja ma duże znaczenie. Największe zarobki osiąga się w najbardziej rozwiniętych ośrodkach biznesowych. Co ciekawe, dysproporcje w wynagrodzeniach stają się coraz mniejsze.

Do ważnych "cech" kandydata należy również odpowiedzialność, która dosyć często nie jest jasno podkreślana w zakresie obowiązków lub opisie stanowiska. Jednak należy pamiętać, że w finansach i księgowości ma ona coraz większy wpływ na wysokość wynagrodzenia.

Ile wynosi miesięczne wynagrodzenie brutto w finansach i księgowości (wybrane stanowiska):

 • Księgowy (4 500  9 000 zł)
 • Główny księgowy (12 000 20 000 zł)
 • Kierownik ds. finansowych (16 000  22 000 zł)
 • Dyrektor finansowy (25 000  40 000 zł)
 • Analityk finansowy (7 500  14 000 zł)

BPO/SSC

Średnie wynagrodzenie specjalistów i managerów w tych branżach wynosi 7 250 zł (w stosunku do ostatniego raportu odnotowano wzrost o ponad 800 zł).

Co ma wpływ na wysokość wynagrodzenia w branży BPO/SSC?

Doświadczenie zawodowe (na tym samym lub analogicznym stanowisku) zdecydowanie przeważa. Duży wpływ na poziom wynagrodzenia ma znajomość systemów/oprogramowań lub doświadczenie w migracjach procesów. Pracodawcy zwracają również uwagę na międzynarodowe certyfikaty.

Nie jest zaskoczeniem, że w branży BPO/SSC znajomość języków obcych jest podstawowym wyznacznikiem wysokości wynagrodzenia.

Język angielski wymagany jest na poziomie min. B2. Natomiast język, w którym kandydat będzie pracował musi pozwalać mu na swobodą komunikację biznesową (poziom min. C1).

W branży BPO/SSC posługiwanie się wieloma językami obcymi jest dużym plusem. Oprócz angielskiego ceniona jest znajomość: francuskiego, niemieckiego, holenderskiego, hiszpańskiego, portugalskiego lub języków nordyckich.

Kandydaci posługujący się językiem holenderskim lub językami nordyckimi mają szansę na najwyższe wynagrodzenie w branży (niezależnie od poziomu stanowiska).

Wielkość firmy, w której kandydat zdobywał doświadczenie, nie ma większego znaczenia na poziomie specjalistycznym. Jednak jest to istotna kwestia przy wyborze pracowników na stanowiska liderskie lub managerskie. Powodem jest różnica w funkcjonowaniu tych stanowisk w średnich lub małych firmach.

Odniesione sukcesy są efektem ponadprzeciętnych kompetencji kandydata. Przykładem jest tranzycja procesów i jej świetne poprowadzenie.

Kolejny raz pracodawcy podkreślają, że miękkie umiejętności interpersonalne są nie mniej ważne od wiedzy specjalistycznej:

 • kontakt z klientem w obcym języku,
 • adaptacja w zmieniających się warunkach,
 • multitasking,
 • poziom motywacji kandydata
 • posiadanie planu związanego z rozwojem kariery.

Ostatnia, lecz równie ważna kwestia, to specyfika regionalna. Różnice wynagrodzeń spowodowane lokalizacją znacznie się zmniejszyły. Wydaje się, że największa konkurencja pracodawców w branży BPO/SSC jest w Krakowie. Jednak pozostałe miasta skutecznie zachęcają inwestorów stale rosnącym poziomem wynagrodzeń.

Źródło: "Raport płacowy - wynagrodzenia oferowane specjalistom i menadżerom", Antal, 2019.

Autor: Wiktoria Garczewska
Młodszy redaktor MBE group

Studentka IV roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie SWPS. W trakcie studiów licencjackich odbyła staż redaktorski w TVN24. Interesuje się sportem i psychologią.

Zobacz również