Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Polskie miasta przyszłości. Najlepsze lokalizacje dla biznesu

Zaskoczenia nie ma: Warszawa, Kraków i Wrocław to zdecydowani liderzy rankingu polskich miast z największym potencjałem dla biznesu. W raporcie fDi Markets znalazło się jednak także miejsce dla Wrześni, Pruszkowa czy Strykowa. Zobaczcie, dlaczego zagraniczni inwestorzy powinni mieć oko także na te lokalizacje.
Kategoria: Raporty
19.02.2019
Fot. Twixes / Unsplash

Polska staje się doskonałą lokalizacją dla zagranicznych inwestycji, o czym świadczy fakt, że coraz więcej biznesów powstaje właśnie w kraju nad Wisłą. Według fDi Markets w latach 2014-2018 do Polski napłynęło ponad 1300 projektów (z czego do Warszawy - 262, do Krakowa - 95 a do Wrocławia - 91). Przełomowy pod względem zachodnich inwestycji był rok 2017, gdy zanotowano wzrost ilości inwestycji o 72 proc. względem roku 2015, co przełożyło się na 88,5 tys. nowych miejsc pracy. 

Polskie miasta przyszłości 2019/20

Polskim miastem przyszłości 2019/20 została – po raz trzeci z rzędu – Warszawa, w której chętnie lokowane są inwestycje związane ze sprzedażą, marketingiem i usługami biznesowymi. Stolica wygrywa z innymi miastami pod względem:

  • połączenia - na Lotnisko Chopina w Warszawie można polecieć do ponad 110 międzynarodowych lokalizacji, 
  • klimatu dla biznesu,
  • potencjału gospodarczego,
  • kapitału ludzkiego i poziomu życia - w Warszawie studiuje najwięcej w Polsce studentów, posługujących się językami obcymi. 

Warszawie po piętach depcze Kraków. Stolica Małopolski zajmuje drugie miejsce w rankingu ogólnym miast przyszłości dla biznesu i stoi zaraz za Warszawą w klasyfikacji względem: potencjału gospodarczego, kapitału ludzkiego i poziomu życia i klimatu dla biznesu. Za Warszawą i Krakowem plasuje się Wrocław, doceniany przede wszystkim za poziom życia i klimat dla biznesu. 

Co ciekawe, oprócz dużych miast, będących stolicami województw wysokie miejsce w rankingu zanotowały także mniejsze, takie jak: Pruszków czy Błonie - doceniane przede wszystkim za dobre połączenie komunikacyjne z resztą częścią kraju i świata.

Zobaczcie zestawienie najlepszych polskich miast dla biznesu. Dla dociekliwych w tabeli uwzględniliśmy poszczególne kryteria oceny miast, które miały wpływ na wyniki końcowe. 

MIEJSCE W RANKINGU NAZWA MIASTA POTENCJAŁ GOSPODARCZY POŁĄCZENIA KLIMAT DLA BIZNESU KAPITAŁ LUDZKI
1. Warszawa 1. miejsce 1. miejsce 1. miejsce 1. miejsce
2. Kraków 2. miejsce 7. miejsce 2. miejsce 2. miejsce
3. Wrocław 4. miejsce 10. miejsce 3. miejsce 3. miejsce
4. Poznań 3. miejsce - 4. miejsce 4. miejsce
5. Gdańsk 5. miejsce - 6. miejsce 5. miejsce
6. Łódź 6. miejsce - 5. miejsce 8. miejsce
7. Katowice 9. miejsce 8. miejsce 8. miejsce -
8. Błonie 7. miejsce 3. miejsce - -
9. Pruszków - 2. miejsce 7. miejsce -
10. Gdynia 10. miejsce - - -

Polskie miasteczka przyszłości 2019/20

Wielki sukces stolicy i innych kilkustet tysięcznych miast nikogo nie dziwi - doskonale rozwinięta infrastruktura, potencjał ekonomicznie i świetnie wyszkolone kadry to ich największa siła. Jednak raport fDi nie ogranicza się jedynie do miast wojewódzkich, a w zestawieniu uwzględnia także mniej oczywiste lokalizacje. 

Wśród małych miast prym wiodą, wspomniane wcześniej, Błonie i Pruszków, które znalazły się w ścisłej czołówce rankingu ogólnego. Na uwagę zasługują jednak także inne miasta, które zostały wyróżnione przez twórców rankingu i w konkurencji z innymi mniejszymi polskimi miastami wygrywają przede wszystkim pod względem połączenia, kapitału ludzkiego i klimatu dla biznesu. Nie bez znaczenia jest tu na pewno to, że najczęściej są one ulokowane w bliskim sąsiedztwie dużych miast. 

Zestawienie dla małych miast
MIEJSCE W RANKINGU MIASTO KAPITAŁ LUDZKI I POZIOM ŻYCIA POŁĄCZENIA KLIMAT DLA BIZNESU POTENCJAŁ GOSPODARCZY
1. Błonie 4. miejsce 2. miejsce 1. miejsce 1. miejsce
2. Pruszków 1. miejsce 1. miejsce - -
3. Grodzisk Mazowiecki 5. miejsce 4. miejsce 2. miejsce 2. miejsce
4. Września 2. miejsce - 3. miejsce 3. miejsce
5. Stryków 5. miejsce - 4 miejsce 4. miejsce

Źródło: Polish cities of the Future 2019/20, fDi, 2019. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również