Paradoks stabilizacji
Dla ponad 36% badanych 2024 rok trudno było ocenić jako jednoznacznie pozytywny lub negatywny. Z kolei 35% osób wskazało, że był to korzystny rok, a blisko 23% niestety odczuło go jako fatalny i trudny.

Dla niektórych stabilność przepisów zaważyła na pozytywnej ocenie roku, dla innych to właśnie ich niestabilność wpłynęła na złą ocenę. Te skrajne opinie pokazują, że podejście do regulacji zależało nie tyle od faktycznych zmian w literze prawa, ile od indywidualnego nastawienia czy przestrzeni, by sobie ze zmianami poradzić (np. wystarczającego czasu na wdrożenia czy dobrej organizacji zespołu).
Co ciekawe, odczuwanie zmian i ich konsekwencji, to wypadkowa 3 doświadczeń:
• Skali (liczba zmian w zależności od punktu odniesienia, np. porównując z poprzednimi latami
• Przedmiotu (stopnień, w jakim dana zmiana dotyczyła obszaru działalności ich firmy lub profilu obsługiwanych klientów)
• Tempa (czas na adaptację oraz szybkość pojawiania się kolejnych zmian)
Wyzwania w rekrutacji specjalistów
Jak księgowi widzą 2025 rok? Przeważa umiarkowany optymizm: 50,7% księgowych uważa, że sytuacja w branży pozostanie taka sama, 27,6% przeczuwa, że ten rok będzie lepszy niż poprzedni, a 21,6%, że będzie gorszy.
Księgowi nie przewidują drastycznych zmian w kadrze – branża idzie raczej w kierunku podwyżek i rozwój zespołu: tylko 4% przewiduje obniżenie wynagrodzenia, a 8% spodziewa się redukcji etatów.


Organizacje, które planują powiększenie zespołu mają duże wyzwanie rekrutacyjne.
Aż 41,3% księgowych sygnalizuje trudności w znalezieniu specjalisty, zaś wśród księgowych pełniących funkcje zarządcze odsetek wzrasta do prawie 55%.
Tylko dla 16,3% ankietowanych znalezienie odpowiednio wykwalifikowanego pracownika nie stanowi trudności.
Największe problemy z dostępnością doświadczonych księgowych na rynku deklarowali przedstawiciele wyspecjalizowanych usług wsparcia księgowości i doradczych, a relatywnie najmniejsze – kancelarie księgowe w firmach. W zakresie oceny tego aspektu rynku biura księgowe uplasowały się pomiędzy dwiema powyższymi grupami – mówi Wojciech Jagodziński, ekspert ds. badań w e-file.
W kwestiach inwestycji na 2025 rok nic nie zapowiada gwałtownych ruchów. Księgowi samozatrudnieni i pełniący funkcje zarządcze przychylnie myślą o inwestycjach i wydatkach rozwojowych (63,5%), ale nie będą to spektakularne zmiany. Ponad ⅓ badanych na razie nie wyda na rozwój. Zdecydowana większość z tej grupy musi zwolnić tempo ze względu na przeszkody finansowo-gospodarcze.
VAT i KSeF zmorami księgowych
Badanie potwierdziło, że obawy księgowych związane z Krajowym Systemem e-Faktur są znaczne. Jedynie 23% czuje się gotowych na nadchodzące zmiany. Przyczyną tego jest obawa przed nieprzygotowaniem klientów, chaosem w organizacji czy problemami technicznymi.
Księgowi z biur rachunkowych deklarują większą gotowość na zmiany niż ich koledzy zatrudnieni w firmach i organizacjach, co może wynikać z ich roli doradczej i konieczności przygotowania się z wyprzedzeniem – komentuje Artur Kaczmarek, dyrektor ds. komunikacji w e-file.


Oczekiwania klientów
Najpopularniejsza wśród klientów okazuje się postawa zachowawcza: 41,2% klientów wybiera znane i klasyczne rozwiązania. Z kolei 38,3% oczekuje od księgowych absolutnego minimum, a tylko 20,5% zachęca księgowych do proponowania bardziej kreatywnych rozwiązań.
Chociaż oczekiwania klientów różnią się, do najważniejszych należą:
• niskie koszty usług,
• wysokie kompetencje specjalistów,
• rzetelność,
• terminowość,
• dostępność,
• doradztwo.
Badania na potrzeby tegorocznego barometru oraz naszego raportu z 2024 r. („Księgowy jako kluczowy doradca klienta?”) unaoczniają interesujące napięcie dotyczące wizerunku zawodu księgowego. Z jednej strony księgowi są postrzegani jako strategiczni doradcy, a z drugiej jako osoby wykonujące techniczne, rutynowe czynności. To tworzy pewien dysonans zarówno dla księgowych, jak i klientów. Współczesny księgowy musi balansować między dwiema skrajnościami – byciem strategicznym partnerem biznesowym, który zapewnia kompleksowe doradztwo, a jednocześnie sprawnym rzemieślnikiem dostarczającym szybko i tanio gotowe rozwiązania – tłumaczy Artur Kaczmarek.
Źródło: Informacja prasowa
Czytaj także: Zarobki w księgowości w 2025 roku. Sprawdź, na jakie wynagrodzenie możesz liczyć