Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 pytań do rekrutera z QIAGEN Business Services

Mirela Wasztyl, Recruitment Manager, zdradza, jak standardowo przebiega proces rekrutacji w QIAGEN Business Services, jakich umiejętności oczekują rekruterzy od kandydatów oraz w jaki sposób firma wspiera tych, którzy ostatecznie zostaną jej pracownikami.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
07.03.2019

Proces rekrutacji

1. Jak wygląda proces rekrutacji w Państwa firmie? 

Etapy procesu rekrutacyjnego w QIAGEN mogą różnić się od siebie w zależności od kilku elementów, między innymi od:

  • poziomu stanowiska,
  • tego, czy Manager jest dostępny lokalnie czy jest jest zlokalizowany za granicą,
  • tego, jakie są wymagania wobec kandydatów na daną pozycję.

Standardowo odbywają się dwie rozmowy. Zazwyczaj pierwsza jest rozmową telefoniczną, druga zaś – spotkaniem w siedzibie naszej firmy. Kandydat ma okazję zobaczyć nasze biuro i porozmawiać z Team Leaderem bądź Managerem działu, do którego aplikuje. Podczas każdej rozmowy rekrutacyjnej jest czas na to, aby kandydat mógł zadać wszystkie pytania, które go nurtują.

Po zakończeniu spotkania każdy z kandydatów otrzymuje od nas informację zwrotną. Niezależnie od tego, jaka jest nasza ostateczna decyzja.

Znajomość języków obcych

2. Znajomość których języków obcych jest mile widziana bądź wymagana w Państwa firmie? Jak jest weryfikowana w procesie rekrutacji?

Nasze centrum biznesowe wspiera oddziały QIAGEN zlokalizowane na całym świecie, dlatego kandydaci ze znajomością języków obcych są zawsze mile widziani. Językiem, który wykorzystywany jest na co dzień i którego znajomość jest wymagana od każdego z naszych pracowników, jest język angielski. Jeśli chodzi o inne języki, to najczęściej rekrutujemy osoby ze znajomością języka niemieckiego, ale mamy także zespoły wspierające klientów w innych językach, m.in.: francuskim, włoskim, hiszpańskim, szwedzkim, duńskim i holenderskim.

Podczas procesu rekrutacji poziom znajomości języków obcych jest weryfikowany na pierwszym etapie, w trakcie rozmowy telefonicznej.

Umiejętności miękkie w CV

3. Jakie umiejętności miękkie najwyżej cenią Państwo u kandydatów na stanowiska związane z finansami? Czy warto o nich pisać w CV?

Jesteśmy firmą międzynarodową, dlatego w przypadku wszystkich kandydatów, których zatrudniamy, ważna jest dla nas otwartość i umiejętność współpracy z osobami z różnych kultur. Dodatkowo w przypadku stanowisk w obszarze finansów istotna jest zdolność do pracy pod presją czasu, dobra organizacja i priorytetyzacja, a także dokładność i sumienność. Zwracamy uwagę również na to, jak dana osoba pracuje w grupie, gdyż współpraca z innymi członkami zespołu jest kluczowa do tego, aby osiągnąć razem zamierzone cele.

Tworząc swoje CV, warto zawrzeć w nim informacje odnośnie do tego, jakie są nasze kluczowe umiejętności niezbędne do pracy na danym stanowisku. Ważne jest jednak, aby przygotować przykłady, które wskazują na to, że faktycznie dane umiejętności posiadamy.

Rozwój pracowników

4. W jaki sposób Państwa firma wspiera rozwój swoich pracowników?

W firmie QIAGEN dbamy o to, aby nasi pracownicy mieli możliwość rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji. Zdajemy sobie sprawę z tego, że samorozwój jest bardzo istotnym elementem, dlatego każdy z naszych pracowników omawia ze swoim przełożonym swój plan rozwoju, cele, jakie chce osiągnąć, oraz kroki, jakie należy podjąć, aby założone cele zostały spełnione.

Dodatkowo w naszej firmie dostępna jest platforma QIAcademy, na której można zapisać się na szkolenia w formie multimedialnej, a także w formie wykładów/treningów z zewnętrznymi firmami. Ponadto QIAGEN daje swoim pracownikom możliwość dofinansowania kursów, szkoleń oraz studiów podyplomowych. Bardzo dużą popularnością cieszą się również lekcje językowe, które są prowadzone na terenie naszej firmy. Nasi pracownicy mają możliwość nauki nie tylko języka angielskiego czy niemieckiego, lecz także innych europejskich języków (m.in. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, języków nordyckich). Zajęcia prowadzone są w niewielkich grupach, co pozwala na lepsze dopasowanie tematyki do potrzeb danej grupy.

Formy integracji pracowników

5. Jakie są formy integracji pracowników w Państwa firmie? 

W QIAGEN istnieje kilka form integracji pracowników. Nasze zespoły spotykają się ze sobą po pracy na wyjściach do restauracji, na wyjazdach integracyjnych (np. spływy kajakowe, kursy gotowania). Dodatkowo raz w roku organizowana jest impreza tematyczna dla wszystkich pracowników QIAGEN.

W naszej firmie pracownicy integrują się także, biorąc udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych, m.in. w akcji „Buy a book”, w biegach firmowych czy też zbiórkach pieniędzy dla hospicjów, szpitali, schronisk dla zwierząt.

Osoby lubiące spędzać czas aktywnie mają okazję zapisać się do jednej z naszych drużyn sportowych: siatkówka, piłka nożna, koszykówka, indoor cycling, drużyna biegaczy.

Co roku organizowane są także różnego rodzaju wydarzenia mające na celu integrację pracowników. W zeszłym roku były to m.in.: Health Week, Movember (akcja trwająca cały listopad), Quality Days, obchody 5-lecia firmy, Hackathon. Więcej szczegółów na temat poszczególnych wydarzeń w naszej firmie można znaleźć na naszym profilu na facebooku

Dziękuję za rozmowę.

Ekspert: Mirela Wasztyl
Recruitment Specialist QIAGEN Business Services

Specjalistka z 8-letnim doświaczeniem w rekrutacji. Od 2 lat w QIAGEN. Wcześniej miała okazję pracować w agencji rekrutacyjnej oraz w firmie Capgemini. Obecnie wspiera rekrutacje dla oddziału QIAGEN we Wrocławiu oraz krajach nordyckich.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również