Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Gwiazdka nadziei, czyli jak odpowiadać na pytania o kompetencje na rozmowie o pracę

Poznajcie schemat ukryty w haśle STAR i kilka innych cennych wskazówek, a już nigdy więcej na rozmowach o pracę nie będziecie mieli problemu z odpowiedzią na pytanie związane z kompetencjami.
Kategoria: Poradnik kariery
23.10.2018
Fot. Madara Parma [Unsplash]

Rozmowa kwalifikacyjna to dla rekrutera doskonała okazja do tego, by zweryfikować informacje, które zostały zawarte w CV kandydata do pracy. Jednymi z częściej pojawiających się pytań są te dotyczące kompetencji. 

Kompetencje to zdolności wykorzystywania przez człowieka jego wiedzy, umiejętności, systemu wartości i cech osobowościowych do osiągania celów wyników i standardów oczekiwanych na zajmowanym stanowisku pracy. 

W przeciwieństwie do kwalifikacji - kompetencje to pojęcie szersze, które świadczy o potencjale kandydata, umiejętności wykazania się odpowiednim zachowaniem, gdy będzie tego wymagała dana sytuacja w pracy. 

Pytania o kompetencje, jakie możesz usłyszeć

Pytania dotyczące kompetencji można łatwo przewidzieć, chociaż oczywiście nie można wykluczyć też tego, że rekruter będzie działał w sposób mniej szablonowy. Zazwyczaj na rozmowach kwalifikacyjnych sprawdzane są te kompetencje, które zostały opisane w ogłoszeniu o pracę. Rekruter za pomocą dwóch-trzech pytań może łatwo sprawdzić, w jakim stopniu kandydat posiada daną kompetencję. Przykłady?

 1. Kompetencja: umiejętności organizacyjne
  Pytania: Proszę opowiedzieć o sytuacji, gdy musiał Pan(i) poprowadzić projekt, którego nigdy wcześniej Pan(i) nie robiła.
   
 2. Kompetencja: zarządzanie czasem
  Pytanie: Jak ustala Pan(i) priorytety w pracy?
   
 3. Kompetencja: zarządzanie stresem
  Pytanie: Jaka była najbardziej stresująca sytuacja w pracy, w której się Pan(i) znalazł(a)?
   
 4. Kompetencja: kreatywność
  Pytanie: Czy udało się Panu/i usprawnić jakiś proces, który nie działał dobrze?
   
 5. Kompetencja: umiejętność dostosowania się
  Pytanie: Jaka była najbardziej efektywna zmiana wprowadzona w Pana/i poprzedniej firmie?

Pytań oczywiście może być więcej, ale jak widać właściwie wszystkie mają podobny charakter. 

Odpowiedzi, które chce usłyszeć rekruter

Pytania o kompetencje na rozmowie kwalifikacyjnej są zadawane po to, by rekruter mógł ocenić potencjał kandydata przez pryzmat jego zachowań w przeszłości. Nie musi być to poprzednia firma. Równie dobrze może to być okres nauki na studiach. W odpowiedziach możecie wykazać cały bagaż swoich poprzednich doświadczeń, które ukształtowały waszą bogatą osobowość. 

Założenie jest proste: nasze przeszłe zachowania warunkują przyszłe. 

Rekruterzy potrzebują potwierdzenia, że macie świadomość terminów, potraficie współpracować z innymi, motywować ich, patrzeć na sytuacje z różnych punktów widzenia a także potwierdzenia, że będziecie w stanie koordynować i prowadzić projekt. Oczywiście najlepiej, gdy nie będzie to wyliczanka, a piękna opowieść, okraszona licznymi przykładami poprzednich doświadczeń. 

Schemat odpowiedzi na pytania o kompetencje opisuje się często gwiazdką, czyli akronimem STAR:

 • S: Situation (sytuacja), 
 • T: Task (zadanie), 
 • A: Action (działanie), 
 • R: Result (rezultat). 

W praktyce chodzi o to, by na rozmowie kwalifikacyjnej opowiedzieć o sytuacji (tło, okoliczności), następnie o zadaniu, które należało wykonać, później o działaniu, które zostało podjęte i w końcu o rezultacie. Najlepiej, by było to szczęśliwe zakończenie, jak w bajce. 

Rekruter powinien wysłuchać tej opowieści z zaciekawieniem, dlatego operujcie przykładami, opowiadajcie o swojej aktywnej postawie, jakbyście byli superbohaterami. Musicie potwierdzić, że nie ma dla Was rzeczy niemożliwych – nieraz stawiliście przed murem, który ostatecznie udawało się pokonać. 

Rada na koniec

Przeczytajcie jeszcze raz ogłoszenie o pracę, wynotujcie kompetencje i poszukajcie ich potwierdzenia w swoim życiorysie.

Powodzenia!

Książka "Rozmowa kwalifikacyjna"

Przy opracowaniu powyższego tekstu czerpaliśmy z informacji, zawartych w książce "Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących" - wspaniałego poradnika, który powinny poznać wszystkie osoby, które biorą udział w rekrutacjach. 

Tytuł: "Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących"
Autor: Angelika Śniegocka
Wydawnictwo: Onepress

Z książki dowiecie się jak się przygotować się na spotkanie z pracodawcą swoich marzeń, jak odnaleźć się na rynku pracy w dobie nowoczesnej komunikacji - nie popełnić gafy podczas wideorozmowy, nauczyć się skutecznie korzystać z biznesowych rekomendacji, inteligentnie i przekonująco odpowiadać na podchwytliwe pytania. 

Autorka podaje konkretne przykłady pytań, które padają na rekrutacjach i schematy odpowiedzi, których oczekują rekruterzy. Nie dajcie się zaskoczyć!

Konkurs (zakończony)

Do wygrania mamy 2 egzemplarze książki "Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących", autorstwa Angeliki Śniegockiej. Żeby je zdobyć, wystarczy wejść na profil KarierawFinansach.pl na Facebooku i przesłać w wiadomości do redakcji 3 kompetencje, których oczekiwalibyście od dobrego księgowego. 

Nagrodzimy autorów, którzy jako pierwsi prześlą prawidłowe odpowiedzi. Konkurs trwa do 6 listopada 2018 r. 

Szczegółowe zasady konkursu określa regulamin

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również