Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Video interview bez tajemnic, czyli wszystko co powinniście wiedzieć o tej metodzie rekrutacji

Zobacz oferty pracy

PwC
Zobaczcie, jak może przebiegać rozmowa kwalifikacyjna w formie video interview, jak się do niej przygotować, jakich błędów lepiej nie popełniać i co zrobić, gdy stracimy łącze. Z pomocą rekruterów z PwC rozwiejemy wszystkie wątpliwości.
Artykuł sponsorowany
Kategoria: Poradnik kariery
09.10.2018
Zobacz
oferty pracy
PwC

Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj wiąże się ze stresem. W końcu często dotyczy pracy marzeń. W przypadku, gdy rekruter prosi o to, by któryś etap rozmowy odbywał się w formie video –emocji może być jeszcze więcej. Jednak nowoczesne narzędzia czy aplikacje mobilne stosowane w rekrutacjach wcale nie muszą być zmorą kandydatów. Tym bardziej że niedługo, a wszystko na to wskazuje, będą wręcz na porządku dziennym. Dlatego warto je poznać, a najlepiej – polubić. 

Video interview jest jednym z etapów w większości naszych procesów rekrutacyjnych w obszarze tzw. graduate (czyli dla osób studiujących lub młodych absolwentów) - mówi Izabela Szczurska, Manager z PwC. – To narzędzie stosujemy już od kilku lat. Jest stale zmieniane i rozwijane, zarówno w Polsce, jak i za granicą. 

Video interview – podstawowe informacje

Nowoczesne narzędzia, stosowane coraz częściej przez takie firmy jak PwC, pozwalają rekruterom na weryfikację umiejętności językowych czy analitycznych kandydatów bez potrzeby umawiania terminów wideokonferencji czy spotkań face2face. Wystarczy, że kandydat na komputerze lub w telefonie z dostępem do internetu zaloguje się na odpowiednią stronę (link otrzymuje wcześniej w wiadomości email), włączy kamerę internetową i rozpocznie test. Relacja jest nagrywana, a rekruter może odtworzyć ją w dowolnym czasie, dlatego jeśli kandydat chce przystąpić do testu w nocy, o północy – nie ma ku temu żadnych przeszkód. 

Jedną z największych zalet video interview jest to, że oszczędzają czas kandydatów. Wcześniej wykonanie takich testów językowych wymagało co najmniej jednej dodatkowej wizyty w trakcie procesu rekrutacji w naszym biurze. Teraz kandydaci mogą wykonać zadania w dowolnej, dogodnej dla siebie porze i miejscu – mówi Izabela Szczurska z PwC. 

Co ciekawe, oprócz pytań otwartych, wymagających odpowiedzi ustnej na pytania, w teście językowym mogą pojawić się również zadania, które wymagają odpowiedzi pisemnej (np. napisania krótkiego eseju). 

Na rozwiązanie całego testu trzeba przeznaczyć w sumie ok. 30-40 minut. Przed przystąpieniem do wykonania ocenianych zadań rekrutacyjnych, warto wcześniej wykonać kilka testowych, by poznać lepiej narzędzie i poczuć się swobodnie – dodaje Izabela Szczurska z PwC.

Przez cały czas na ekranie monitora lub telefonu kandydatom wyświetla się zegar, który wskazuje, ile czasu pozostało do końca wykonania danego zadania. Po każdym pytaniu kandydat ma także czas na przygotowanie się przed ostateczną odpowiedzią i w tym czasie nie jest nagrywany. 

Video interview – jak się do niego przygotować?

Odpowiednie przygotowanie do video interview to połowa sukcesu. Kandydat, który przed przystąpieniem do testu zadba o wszystkie techniczne aspekty, będzie mógł skoncentrować się na odpowiedziach.

 • Jaki sprzęt jest potrzebny?

Konkretne informacje dotyczące rekomendowanego oprogramowania pojawiają się w zaproszeniach do testu. Nie musi być to jednak sprzęt z górnej półki. Ważne jest stabilne łącze internetowe, sprawna kamera internetowa, głośnik oraz mikrofon. Chociaż technicznie możliwe jest wykonanie testu nawet przy użyciu telefonu, rekomendowanym narzędziem jest jednak laptop lub komputer z klawiaturą, za pomocą której będzie można sprawnie udzielić odpowiedzi pisemnych. 

 • Jak ubrać się na video interview?

Rekruterzy z PwC zalecają kandydatom, by ubrali się schludnie, zachowując dress code w stylu smart casual, a przy tym, by czuli się w tym ubraniu swobodnie i komfortowo. Strój biznesowy, typowy dla rozmów kwalifikacyjnych face2face, nie jest wymagany. 

 • Gdzie przeprowadzić video interview?

W wielu poradnikach można przeczytać, że video interview najlepiej przeprowadzić na tle biblioteczki z książkami. Na pewno takie miejsce będzie dobrze prezentowało się w kadrze (szczególnie, jeśli na półkach będzie panował porządek), ale w tle może być też otwarta przestrzeń czy choćby biała ściana. Ważne, żeby było to miejsce dobrze oświetlone. Źródło światła (okno, lampka) powinno być przed kandydatem, nie za nim. W przeciwnym razie obraz w kamerze może być słabo widoczny. 

Co ważne, miejsce powinno być także ciche, by nagrane odpowiedzi kandydata pozostały bez dźwięków w tle. Należy unikać pomieszczeń, które mogłyby rozpraszać uwagę kandydata. 

 • Co warto mieć pod ręką, gdy przystępuje się do video interview? Długopis, kartkę, słownik?

Nic z tych rzeczy. Rekruterzy rekomendują jedynie... szklankę wody, która może przynieść ulgę w czasie odpowiedzi ustnych. Na notowanie nie ma czasu podczas testu. Podobnie jak na wertowanie słowników, co dodatkowo może być niemile widziane. 

Video interview – kilka często zadawanych pytań i odpowiedzi

 • Czy można w trakcie testu "przeskakiwać" między okienkami w komputerze?

Podobnie jak wertowanie słownika – takie czyny zostaną uchwycone na video i mogą wpłynąć negatywnie na wynik testu. 

 • Czy test można powtórzyć?

Testu np. w PwC nie można wykonać ponownie bez podania przyczyny i weryfikacji problemu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i wykonanie kilku próbnych zadań. Test zachowuje ważność przez 6 miesięcy. 

 • Co zrobić, gdy stracimy połączenie z internetem?

Awaria sprzętu czy utrata internetu może się zdarzyć każdemu i nie musi być jednoznaczna z negatywną oceną testu. Każde takie sytuacje należy zgłaszać na adres mailowy podany w wiadomości z zaproszeniem do wykonania video interview. Wówczas problem zostanie przeanalizowany i poddany ocenie. Jeśli kandydatowi uda się odpowiedzieć na większość pytań i rekruterzy stwierdzą, że problemy wynikają z przyczyn technicznych, test może zostać zaliczony. Jeśli natomiast liczba udzielonych odpowiedzi jest zbyt mała, aby dokonać obiektywnej oceny, test będzie można powtórzyć.

 • Kiedy pojawiają się wyniki testu?

Oceny odpowiedzi nie dokonuje aplikacja, tylko rekruterzy, dlatego wyniki testu nie pojawiają się od razu po ukończeniu wszystkich zadań. Niemniej, przynajmniej w PwC, kandydaci mogą liczyć na informację zwrotną w terminie maks. 2 tygodni od przystąpienia do tego etapu rekrutacyjnego. 

Video interview – ostatnie wskazówki przed kliknięciem "play"

Dużo uwagi kandydaci niepotrzebnie poświęcają temu, by odpowiedzieć na pytania w sposób oczekiwany przez nas – mówi Izabela Szczurska z PwC. – Tymczasem my nie oceniamy wartości merytorycznej wypowiedzi, a jedynie umiejętności językowe kandydata. Częstym problemem jest także nieodpowiednie przygotowanie techniczne. 

Na szczęście – wszystkim tym "błędom" można zaradzić. Dlatego checklista przed przystąpieniem do testu powinna obejmować:

 • przygotowanie miejsca nagrania,
 • odpowiedni ubiór,
 • sprawdzenie sprzętu,
 • próbę połączenia i...
 • uśmiech :-)

Gotowi? Przed Wami ciekawa, nietypowa rozmowa. Powodzenia!

Ekspert: Izabela Szczurska
Attraction & MatchBeta Manager PwC

Kierownik Projektów, praktyk HR z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym w polskich i zagranicznych firmach. Od marca 2017 r. związana z firmą doradczą PwC Polska.

Posiada bogate doświadczenie w przygotowaniu, wprowadzeniu na rynek i rozwoju produktów internetowych wspierających rekrutacje, w działaniach employer branding oraz w samym obszarze HR (rekrutacja i selekcja, diagnoza i ocena kompetencji; asesor w sesjach Assessment/Development Centre).

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – Politologia), a także warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, gdzie ukończyła studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Projektami.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również