Temat tygodnia
Najbardziej pożądane stanowiska i kompetencje w 2023 roku
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 pytań do rekrutera z RSM Poland

Zobacz oferty pracy

Agnieszka Czarnecka, HR & Recruiting Assistant, opowiada o tym, jakich błędów lepiej nie popełniać w CV oraz jakie umiejętności miękkie są kluczowe w zawodzie księgowego i finansisty.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
12.03.2019
Fot. Sharon Christina Rorvik / Unsplash
Zobacz
oferty pracy

Najczęstsze błędy w CV

1. Jakie błędy najczęściej pojawiają się w CV kandydatów? 

Agnieszka Czarnecka: Dobre CV powinno być zwięzłe i spójne. Często zdarza się, że kandydaci wpisują w dokumenty aplikacyjne wszystkie swoje dotychczasowe miejsca pracy i obowiązki, także te niekoniecznie ważne z punktu widzenia nowego pracodawcy np. prace sezonowe i dorywcze oraz te niezwiązane z branżą i stanowiskiem, na które zainteresowani aktualnie aplikują. Z perspektywy rekrutera mogę powiedzieć, że warto skupić się tylko na tych doświadczeniach, które faktycznie odpowiadają potrzebom pracodawcy.

Kolejnymi cechami dobrego CV są jego przejrzystość oraz estetyka – tekst powinien być napisany jedną czcionką, a przebieg kariery zawodowej uporządkowany chronologicznie (począwszy od obecnego stanowiska wstecz).

Wszystkim osobom przygotowującym dokumenty aplikacyjne polecam zadbać o precyzję podawanych informacji. Zdarza się, że kandydaci wpisują do CV znajomość języka angielskiego lub niemieckiego, ale nie określają poziomu tej znajomości lub podkreślają biegłą obsługę komputera bez podania informacji, jakich programów ona dotyczy. Podczas opisywania dotychczasowego zatrudnienia należy umieścić w CV nie tylko rok podjęcia pracy na danym stanowisku, ale także miesiąc jej rozpoczęcia i zakończenia.

Często otrzymujemy aplikacje z mnóstwem niepotrzebnych danych osobowych. Z CV można śmiało usunąć takie informacje jak: miejsce urodzenia, nazwisko panieńskie, obywatelstwo, stan cywilny.

ZDJĘCIE W CV: nie jest koniecznością, ale profesjonalnie wykonane na pewno przyciągnie uwagę rekrutera. Mniej formalne ujęcia, jak np. te z wakacji mogą zepsuć wizerunek i lepiej ich nie dodawać.

Informacja o zainteresowaniach na pewno nie jest pierwszą, na którą zwraca uwagę pracodawca. Jeżeli jednak kandydat ma oryginalne hobby, którym naprawdę się pasjonuje i o którym potrafi ciekawie opowiedzieć, to warto o tym wspomnieć w aplikacji.

Języki obce

2. Znajomość których języków obcych jest mile widziana bądź wymagana w Państwa firmie? Jak jest weryfikowana w procesie rekrutacji?

Często poszukujemy kandydatów ze znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Jesteśmy częścią międzynarodowej sieci, a większość naszych klientów to spółki z kapitałem zagranicznym, dlatego umiejętności językowe są dla nas ważne. Ich weryfikacja odbywa się już na pierwszych etapach procesu rekrutacyjnego – poprzez dopasowany do oczekiwań wobec kandydata test językowy. W zależności od poziomu stanowiska, którego dotyczy rekrutacja, może odbyć się także rozmowa z lektorkami.

RSM Poland organizuje dla swoich pracowników zajęcia z języków obcych, w całości finansowane przez firmę. Szkolenia, odpowiadające charakterowi pracy i różne dla poszczególnych działów, prowadzą lektorzy zewnętrzni i wewnętrzni (w zależności od lokalizacji biura).

Umiejętności miękkie

3. Jakie umiejętności miękkie najwyżej cenią Państwo u kandydatów na stanowiska związane z finansami? Czy warto o nich pisać w CV?

Osoby rozważające karierę w finansach, oprócz kompetencji twardych, powinny posiadać szereg umiejętności miękkich. Bardzo ważna jest zdolność do pracy w grupie – zależy nam na osobach otwartych na oczekiwania i sugestie współpracowników, nastawionych na wspólne rozwiązywanie problemów i komunikatywnych. Cały czas wchodzimy w interakcje społeczne, nie tylko w ramach swoich zespołów, lecz także z klientami, dlatego oczekujemy zdolności efektywnego porozumiewania się, uważnego słuchania oraz jasnego wyrażania swoich myśli. Ten zestaw cech jest przydatny na wielu polach, nie tylko w życiu zawodowym.

W branży finansowej dla realizacji codziennych zadań istotne jest także bycie dokładnym i uważnym – szukamy zatem kandydatów, którzy mają dobrze rozwinięte umiejętności analityczne i którzy potrafią skupić się na detalach.

Inne, ważne cechy, których szukamy u kandydatów to:

  • umiejętność działania pod presją czasu,
  • umiejętność planowania i dobra organizacja pracy,
  • zaangażowanie w realizację powierzonych zadań.

Rozwój pracowników

4. W jaki sposób Państwa firma wspiera rozwój swoich pracowników?

Zależy nam na tym, by wszyscy pracownicy RSM Poland stale podnosili swoje kwalifikacje. Nasza firma daje możliwość rozwoju zawodowego i poszerzania zasobu wiedzy, oferując szeroki zakres szkoleń merytorycznych (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych). To propozycja skierowana do wszystkich – bez względu na stanowisko, wykształcenie czy staż pracy. Chętnie partycypujemy w kosztach kursów, wspieramy w zdobywaniu uprawnień zawodowych – np. biegłego rewidenta i ACCA. Nasi Partnerzy współpracują ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce i z licznymi uczelniami wyższymi, dlatego też niejednokrotnie to właśnie oni prowadzą szkolenia w naszej firmie.

Formy integracji pracowników

5. Jakie są formy integracji pracowników w Państwa firmie? (o inicjatywach angażujących pracowników, wyjazdach integracyjnych)

Staramy się dbać o integrację pracowników, nie tylko w ramach zespołów, lecz także w całej organizacji. Wszyscy członkowie teamu RSM Poland mają okazję spotykać się na corocznych obchodach RSM World Day, czyli imprezie organizowanej przez każdą firmę członkowską RSM. Integrujemy się także na firmowych spotkaniach wigilijnych i działowych sesjach after hours. Rozgrywamy wewnętrzną Ligię Piłkarzyków oraz bierzemy udział w odbywającym się każdego roku RSM European Football Tournament. Mamy drużyny biegaczy, gramy w golfa i chętnie obchodzimy wszelkiego rodzaju wydarzenia, które sprzyjają firmowej integracji – Dzień Księgowego, Festiwal Kawy czy np. Piątek z pizzą.

Działamy też charytatywnie na wielu różnych polach – większe akcje dobroczynne organizujemy przynajmniej raz w roku, a zawsze przy okazji RSM World Day. Regularnie staramy się pomagać tym najbardziej potrzebującym. Nie ograniczamy się tylko do wsparcia finansowego – np. w zeszłym roku posadziliśmy 125 drzewek na 100 metrach ogrodzenia Rodzinnego Domu Dziecka w Warszawie Wesołej.

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Agnieszka Czarnecka
HR & Recruiting Assistant RSM Poland

Rekruter z kilkuletnim doświadczeniem w agencjach rekrutacyjnych i wewnętrznych działach HR. Specjalizująca się w rekrutacjach typu direct/executive search na stanowiska średniego i niższego szczebla  w sektorze finance & accounting. Obecnie w RSM Poland, jednej z największych firm doradczych i audytorskich w kraju.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również