Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

CV księgowego – jak je napisać, żeby dostać pracę?

Katarzyna Dzikowska, Starszy Specjalista ds. HR w IDES radzi, jak napisać CV do pracy w księgowości, które przyciągnie uwagę rekrutera.
Kategoria: Poradnik kariery
18.07.2018

CV może być przepustką do kariery, pod warunkiem, że rekruter znajdzie w nim odpowiedzi na wszystkie nurtujące go pytania. Jakie umiejętności liczą się w aplikacjach na stanowiska w księgowości i jak opisać swoje doświadczenie radzi Katarzyna Dzikowska z IDES, która na co dzień zajmuje się rekrutacjami, m.in. w księgowości. 

Kwestie techniczne

Redakcja: Jak powinno wyglądać CV księgowego?

Katarzyna Dzikowska, Starszy Specjalista ds. HR w IDES: CV księgowego powinno być przede wszystkim profesjonalne – czytelne i przejrzyste, bez błędów ortograficznych czy literówek.

Życiorys zawodowy powinien zawierać:

 • Dane kontaktowe (aktualne) – rekruterzy preferują, gdy kandydat podaje swoje miejsce zamieszkania. Miejsce zameldowania nie ma znaczenia w procesie rekrutacji.
 • Doświadczenie wraz z opisem obowiązków i zadań wykonywanych na danym stanowisku.
 • Wykształcenie.
 • Kursy i szkolenia.
 • Umiejętności (w tym znajomość programów księgowych oraz języków obcych).

Lepiej żeby CV księgowego było kreatywne czy klasyczne?

Stanowisko księgowego nie wymaga kreatywności, lecz dokładności i skrupulatności, dlatego klasyczne CV osoby aplikującej na stanowisko księgowego będzie lepiej odebrane przez osobę je czytającą. CV księgowego przyciągnie uwagę wtedy, gdy będzie miało profesjonalną szatę graficzną oraz gdy będzie przejrzyste. Dodatkowe ozdobniki mogą stworzyć w CV niepotrzebny chaos. 

Zdjęcie w CV księgowego

Jak powinno wyglądać zdjęcie w CV księgowego?

Zdjęcia kandydatów na stanowiska księgowe powinny być profesjonalne. Odpowiednie będzie zdjęcie typu „legitymacyjnego” lub „dowodowego”, ale najlepiej sprawdzą się jednak zdjęcia biznesowe wykonane właśnie w celu zamieszczenia w CV. Ważna rada – nie umieszczajcie w aplikacjach zdjęć nieaktualnych.

Doświadczenie w CV księgowego

Jak opisać swoje doświadczenie? Znajomość jakich programów się liczy?

Doświadczenie najlepiej opisać w punktach – tak, aby było czytelne. Należy dokładnie wskazać, czym się zajmujemy lub zajmowaliśmy na poprzednim stanowisku. Unikajmy też przerostu formy nad treścią. 

Warto pamiętać, żeby CV było napisane pod kątem konkretnej oferty pracy, na którą aplikujemy. Oczywiście, jeśli mamy w tym zakresie doświadczenie.

Pracodawcy często wymagają znajomości różnych programów księgowych. Najpopularniejszymi są: Optima, Symfonia, czy bardziej zaawansowany SAP.

Są też tacy pracodawcy, którzy nie wymagają znajomości konkretnego programu. Liczy się dla nich umiejętność szybkiej nauki nowych narzędzi i programów księgowych.

Co, oprócz doświadczenia, liczy się w CV? Jakimi dodatkowymi informacjami można zapunktować w CV w tej sekcji?

Dodatkowymi atutami będą kwalifikacje zdobyte podczas kursów i szkoleń oraz umiejętności opisane w odpowiedni sposób, np. MS Excel (poziom średniozaawansowany, tabele przestawne). Księgowy, który posiada certyfikaty i dodatkowe uprawnienia także powinien się nimi pochwalić w CV.

Umiejętności w CV księgowego

Jakie umiejętności powinien mieć dobry księgowy? Czy pisać o nich w CV?

Przystępując do napisania CV zastanówmy się, czy rzeczywiście daną umiejętność posiadamy. Wszystkie umiejętności miękkie będą sprawdzone na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli potrafimy pracować pod presją czasu – napiszmy o tym. Jeśli jesteśmy osobami analitycznymi, umysłem ścisłym, to także jest wartość dodana.

Zainteresowania w CV księgowego

Czy zainteresowania to ważna informacja w CV księgowego, czy lepiej pominąć takie informacje?

Sekcja „zainteresowania” nie jest najważniejszą informacją w CV. Jeśli mamy ciekawe zainteresowania i pasje, można o tym wspomnieć, bo być może znajdziemy kolejny temat do rozmów z naszym potencjalnym pracodawcą. Każda organizacja charakteryzuje się swoistą atmosferą i kulturą pracy. Niektórzy pracodawcy będą zatem patrzeć na zainteresowania przyszłego pracownika pod kątem dopasowania jego osoby do firmy.

Jakie są Pani doświadczenia – czy kandydaci często piszą o swoim hobby? Czy zdarzyło się pani czytać o jakiś wyjątkowo ciekawych?

Kandydaci bardzo często zamieszczają informację o swoich zainteresowaniach w CV. Zdarzyło mi się kiedyś czytać CV kandydata, którego pasją było paralotniarstwo oraz gra na saksofonie. Takie dodatkowe informacje często mogą dać rekruterowi informację o tym, czym interesuje się dana osoba, w jakim środowisku będzie czuła się dobrze i czy potencjalnie będzie umiała dostosować się do kultury organizacyjnej firmy.

Najczęstsze błędy w CV księgowego

Jakie błędy najczęściej pojawiają się w aplikacjach na stanowiska w księgowości? Czy można ich uniknąć?

Najczęstszymi pojawiającymi się błędami w CV są:

 • Nieopisany zakres obowiązków. Jeśli w CV brakuje tych informacji osoba rekrutująca nie ma podstawy do oceny, czy dany Kandydat spełnia podstawowe wymagania na poszukiwane stanowisko.
 • Brak nazwy aktualnego pracodawcy. Kandydaci z pewnych względów ukrywają te informacje. Podkreślić należy, iż każdego rekrutera i firmę, do której aplikujemy obowiązuje poufność informacji. Nie powinno być zatem obawy o „wyciek” tych informacji na zewnątrz.
 • Odwrotna chronologia dat w zatrudnieniu i/lub wykształceniu. Swoje doświadczenia oraz wykształcenie, jak również udział w kursach i szkoleniach powinniśmy umieścić tak, aby na górze znajdowały się te najaktualniejsze. Dlaczego? Dlatego, że łatwiej jest wtedy znaleźć informację, co aktualnie robimy i gdzie pracujemy. Rekruter nie musi wtedy szukać wzrokiem interesujących go informacji.

Błędów w CV możemy uniknąć. W sieci znajduje się wiele poradników i gotowych wzorów CV, które w łatwy sposób pomagają napisać ten dokument. Można także zwrócić się do firm, które pomagają napisać profesjonalne CV. Rekruterzy również służą pomocą. Jeśli zapytamy się rekrutera co moglibyśmy poprawić w CV, to z pewnością nam podpowie. Ja zawsze staram się dać wskazówkę kandydatom, co należy poprawić w CV, jeśli widzę jakieś błędy. 

Zanim zaczniesz pisać CV...

Na koniec – jakie rady dałaby Pani księgowemu, który właśnie siedzi przed komputerem, czyta nasz tekst-wywiad i zaraz, dosłownie za chwilkę, otworzy w drugim oknie Worda i zacznie pisać swoje CV?

 1. Zacznij pisanie CV od wyboru szaty graficznej lub stwórz ją sam. Będzie to dla Ciebie podstawa do dalszych prac. Zastanów się potem, co chcesz podkreślić w swoim CV. Oceń, co jest Twoim największym atutem: doświadczenie, wykształcenie, a może umiejętności? Jeśli wybierzesz któryś z tych lub innych punktów, podkreśl go zamieszczając go na początku swojego życiorysu zawodowego. Zasada jest prosta: najważniejsze informacje, które chcesz, aby pracodawca/ rekruter przeczytał, i na które zwrócił uwagę powinny znaleźć się na górze 1 strony CV.
 2. Zwróć uwagę na treść swojego CV – powinno ono udzielać odpowiedzi na najważniejsze pytania, być czytelne i spójne. Jeśli nie będzie przejrzyste, rekruter nie znajdzie w nim interesujących go informacji. Może uznać, że tych umiejętności kandydat po prostu nie posiada.
 3. Obok nazw firm, w których pracowałeś i pracujesz aktualnie zamieść informację, z jakiej branży są to firmy. Pomoże to szybciej i lepiej ocenić Twoje doświadczenie pod kątem konkretnej oferty pracy. Jeśli masz doświadczenie w tożsamej branży, do której aplikujesz, podkreśl to w CV np. poprzez wyboldowanie.
 4. Rada na koniec: pamiętaj o poprawnej nazwie pliku, w którym wysyłasz CV, np. według wzoru „imię-nazwisko-CV”.

Powodzenia!

Ekspert: Katarzyna Dzikowska
Starszy Specjalista ds. HR IDES Consultants Polska

Specjalista w dziedzinie doradztwa personalnego. Odpowiedzialna za rekrutacje na stanowiska średniego i wyższego szczebla, szkolenia z zakresu umiejętności miękkich oraz rozwój kompetencji pracowników. Swoje doświadczenia zawodowe od kilku lat rozwija w firmie doradztwa personalnego IDES Consultants Polska. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, z wykształcenia andragog.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również