Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Najczęściej popełniane błędy w liście motywacyjnym

Napisanie dobrego listu motywacyjnego nie jest łatwym zadaniem i często pojawiają się w nim pomyłki lub niepożądane elementy. Zanim wyślesz list motywacyjny, sprawdź go pod kątem najczęściej popełnianych błędów.
Kategoria: Poradnik kariery
15.05.2017

 

Pierwsza rada brzmi: nie wysyłaj listu motywacyjnego od razu po jego napisaniu. Daj sobie trochę czasu, zajmij się przez chwilę czymś innym, zrelaksuj się, a następnie przeczytaj dokument jeszcze raz. To pozwoli Ci spojrzeć na to, co napisałeś, świeżym okiem i być może zauważysz błędy i niedociągnięcia, których wcześniej nie dostrzegłeś.

Błędy w liście motywacyjnym najczęściej są dwojakiego rodzaju: mogą znajdować się w treści i wynikać z niezrozumienia jego celu albo tkwią w konstrukcji samego dokumentu.

 

Błędy w treści dokumentu

Brak korelacji z ogłoszeniem

Gdy treść listu motywacyjnego nie jest odpowiedzią na ofertę pracy, oznacza to, że list nie spełnia swojego podstawowego celu – nie przedstawia naszej motywacji do pracy na danym stanowisku i nie przekona rekrutera do zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną. Do tej grupy błędów zaliczamy:

  • brak odniesienia do ogłoszenia, na które odpowiadamy – nazwy stanowiska lub numer referencyjnego
  • opisywanie doświadczeń, umiejętności i cech niepasujących do stanowiska, na które aplikujemy
  • umieszczanie informacji zbędnych, niezwiązanych z przyszłą pracą.

Błędy te świadczą o nieznajomości stanowiska, na które aplikujesz, albo o tym, że wysyłasz taki sam list motywacyjny do różnych pracodawców. W obu przypadkach dyskwalifikuje Cię to jako kandydata.

 

Powtarzanie informacji z CV

List motywacyjny nie powinien być streszczeniem informacji zawartych w CV, lecz rozszerzonym opisem Twoich dotychczasowych doświadczeń, predyspozycji i motywacji do pracy na danym stanowisku.

 

Brak konkretów to kolejny poważny błąd. Pamiętaj, by każdą cechę czy osiągnięcie, które opisujesz, poprzeć faktami. Dotyczy to również wymieniania listy cech czy umiejętności. Na przykład zamiast pisać, że posiadasz cechy dobrego handlowca, pochwal się liczbą klientów i zakończonych z sukcesem sprzedaży.

 

Krytyka byłego pracodawcy

Nie należy pisać w liście motywacyjnym o powodach odejścia z poprzedniego miejsca pracy, o negatywnych doświadczeniach ani oczerniać byłego pracodawcy. Po pierwsze dajesz w ten sposób świadectwo o sobie jako o nielojalnym pracowniku. Po drugie, pamiętaj, że w liście motywacyjnym trzeba przedstawiać siebie, swoje doświadczenia i punkt widzenia pozytywnie, co świadczy o dużej motywacji do pracy.

 

Pochlebstwa

Wbrew pozorom pochlebstwa nie są mile widzianym elementem listów motywacyjnych. Pracodawca zatrudni Cię ze względu na umiejętności, a nie dlatego, że jesteś pełen podziwu dla pozycji firmy na rynku. Możesz napisać, że zawsze chciałeś pracować w tej firmie, ale tylko jeśli jest to prawda.

Prowadzi nas to do kolejnego poważnego błędu w liście motywacyjnym, którym jest kłamstwo. Tak samo jak w przypadku CV wszelkie nieprawdziwe informacje zostaną prędzej czy później zweryfikowane. Dotyczy to szczególnie informacji odnoszących się do umiejętności i doświadczenia. Wykryte kłamstwo poskutkuje utratą szansy na otrzymanie propozycji pracy.

 

Błędy rzeczowe, czyli na przykład błąd w danych, zły adresat listu czy literówka w nazwie firmy. Tego typu pomyłki najczęściej wynikają z nieuwagi, ale świadczą o niechlujstwie, które jest negatywną cechą w przypadku każdej pracy, dlatego trzeba ich unikać. Jak? To bardzo proste – należy przed wysłaniem raz jeszcze dokładnie sprawdzić wszystkie elementy listu, łącznie z nagłówkami, datą, adresami.

 

Kopiowanie wzorów listów

W internecie znajdziesz wiele gotowych szablonów listów motywacyjnych dla różnych stanowisk, sytuacji czy zawodów, do których wystarczy wpisać swoje dane i dane firmy, do której aplikujesz. Odradzamy korzystanie z nich, ponieważ rekruterzy doskonale znają stosowane w nich sformułowania i odbiorca Twojego listu od razu zorientuje się, że nie włożyłeś w przygotowanie tego dokumentu zbyt dużo wysiłku.

 

Błędy w firmie dokumentu

Błędy językowe

Koniecznie sprawdź swój list pod względem ortografii, interpunkcji i gramatyki. Błędy tego typu bardzo źle świadczą o kandydacie, bowiem oznaczają brak zaangażowania w to, co się pisze, a także niskie kompetencje językowe. Sposobem na ich uniknięcie jest sprawdzanie tego, co się napisało, a także poproszenie kogoś drugiego o przeczytanie naszego listu.

Kultura języka to coś więcej niż sama poprawność, dlatego zadbaj też o właściwy styl swojego listu: powinien być oficjalny, grzeczny. Unikaj zbyt swobodnego, potocznego stylu oraz wyrażeń kolokwialnych. Nie zapomnij o grzeczności w zwrotach do adresata.

Ważna jest również zwięzłość. Zadbaj, by Twój list motywacyjny przekazywał istotne dla tematu treści w krótkiej formie.

 

Nieodpowiednia długość

List motywacyjny powinien zajmować 1 stronę formatu A4. Zbyt długi list zniechęci rekrutera do lektury, zbyt krótki będzie sugerował, że nie masz nic do powiedzenia.

 

Brak estetyki

Zadbaj o odpowiednią konstrukcję dokumentu: rozplanowanie elementów na stronie, zastosowanie odpowiedniego (najlepiej spójnego z CV) formatowania. Estetyka listu będzie Twoją wizytówką i już na wstępie pozytywnie nastawi do Ciebie czytającego. Jeśli nie wiesz, jak estetycznie i poprawnie zaplanować list, możesz skorzystać z szablonów i wzorów, ale pamiętaj, by nie kopiować ich bezmyślnie, tylko dopasować do potrzeb konkretnego listu.

 

Udziwnienia

Chęć wyróżnienia się na tle innych kandydatów może sprawić, że sięgniesz po nietypową czcionkę, jaskrawe kolory tła czy inne ozdobniki. W przypadku profesjonalnego listu motywacyjnego są one nie tylko zbędne, lecz także szkodliwe, ponieważ odwracają uwagę od tego, co jest w nim najważniejsze: opisu Twoich kompetencji i motywacji do pracy.

Jeśli chcesz uniknąć tych błędów, pokaż swój list kompetentnej osobie, która krytycznie przeanalizuje każdą jego część i doradzi w sprawie ewentualnych poprawek.

 

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również