Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Jak napisać list motywacyjny? Twoja reklama dla pracodawcy

Masz zrobione CV, ale rekruter prosi Cię o list motywacyjny? Dowiedz się, jak napisać nowoczesny list motywacyjny, który otworzy przed Tobą drzwi do wymarzonej kariery. W artykule znajdziesz wskazówki, jak dobrze zareklamować się pracodawcy.
Kategoria: Wiadomości
06.11.2023
Midjourney

Dziś list motywacyjny nie jest koniecznym elementem rekrutacji. Znaczna część firm w ogłoszeniach o pracę na stanowiska finansowe nie oczekuje od kandydatów tego dokumentu. Co jednak, gdy pracodawca, oprócz CV, wymaga dołączenia listu motywacyjnego? 

Czym jest list motywacyjny?

Z założenia list motywacyjny ma uzupełniać życiorys (CV) o wybrany zbiór cech, które odpowiada profilowi poszukiwanego kandydata w danej firmie. To najprościej spersonalizowane pismo do firmy, w której ubiegamy się o stanowisko. Wymaga ono dokładnego zapoznania się z działalnością organizacji, do której aplikujemy, prześledzeniem mediów i najnowszych informacji na jej temat. Dopiero wtedy można napisać wartościowy list motywacyjny. Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne i czasochłonne, a zdobyta wiedza pozwoli zawrzeć niezbędne elementy.

Edukacja

Czy warto pisać o czasach studiów? To zależy. Informacjami, którymi warto podzielić się z potencjalnym pracodawcą, są wszelkie dodatkowe aktywności podczas uniwersyteckiej kariery. Studenci podczas nauki często biorą udział w nieobowiązkowych wydarzeniach, które zarówno wzbogacają wiedzę przedmiotową, jak i rozwijają umiejętności.

Podczas sporządzania listu motywacyjnego wspomnij o członkostwie w kołach naukowych czy obejmowanych stanowiskach w zarządzie. Pochwal się konferencjami naukowymi czy projektami, w których brałeś czynny udział. Potwierdzi to Twoje zaangażowanie i postawę otwartości na nowe wyzwania i chęć nauki.

Staże, praktyki, programy graduate, miejsca pracy

Dotychczasowy dorobek zawodowy stanowi ważną oś w liście motywacyjnym. Kluczowe jest opisanie tych stanowisk czy obejmowanych roli, które mogą nakreślić pracodawcy, z czym dotychczas mierzył się aplikant – również podczas praktyk i programów stażowych. Warto wspomnieć o poziomie odpowiedzialności podczas wykonywanych czynności w danej instytucji. Niezależnie od tego, czy Twoja kariera zawodowa obfituje w różne miejsca pracy, wybieraj informacje zgodne z potrzebami, które firma zawarła w ogłoszeniu o pracę.

Zdobyte umiejętności

Posiadane kompetencje – miękkie i twarde – to Twoja wizytówka. Skuteczne zaprezentowanie w liście motywacyjnych zestawu swoich umiejętności może być najlepszą reklamą. Wyszczególniony zbiór ma się wpasowywać zarówno w profil poszukiwanego kandydata, jak i kulturę organizacyjną firmy czy wiedzę, po którą organizacja może sięgać podczas realizacji swojej strategii.

Przyszły rozwój

W ostatniej części listu motywacyjnego warto umieścić zdanie, w którym zaznaczymy, że podjęcie współpracy właśnie z TĄ firmą, pozwoli na nasz dalszy rozwój. Opcjonalnie można poinformować, że wybrane stanowisko wpisuje się w nasze zainteresowania czy kierunek kariery, którym chcemy dalej podążać.

Podsumowanie

Zapewnienie pracodawcy o dostępności, jak i wyrażenie chęci wzięcia udziału w rozmowie rekrutacyjnej zamieszczamy na samym końcu listu motywacyjnego. By nasze pismo było skuteczne, koniecznie musi być zwięzłe, konkretne i łatwe w odbiorze. W liście nie powielaj też treści z CV! Uzupełnić je w ciekawy sposób – tak, aby przyciagnąć uwagę pracodawcy.

I gotowe!

Autor: Wiktoria Jackowska
Redaktorka Grupa MBE

Magistrantka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Czynna uczestniczka konferencji naukowych. Pasjonatka kultury, lingwistka. 

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD działającego z misją edukacji o neuroróżnorodności. 

Zobacz również