Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Chcę pracować we Franklin Templeton. 5 pytań do rekrutera

Zobacz oferty pracy

Natalia Walczak, HR Recruiter opowiada o tym, czy warto pisać o swoich pasjach w CV, jak przebiega proces rekrutacji w firmie Franklin Templeton oraz jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Artykuł sponsorowany
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
25.03.2022
Fot. Unsplash
Zobacz
oferty pracy

Pytanie 1

Zdjęcie w CV – czy warto je dodawać? A może nie ma to żadnego znaczenia?

Natalia Walczak, HR Recruiter we Franklin Templeton: Temat zdjęcia w CV jest poruszany niemal na każdym warsztacie dotyczącym pisania CV i budzi niemałe emocje. Dodawanie zdjęcia w CV ma swoje plusy i minusy.

Zacznijmy od tych drugich. Prawdopodobnie większość osób zainteresowanych tym tematem słyszała o tzw. efekcie aureoli / efekcie halo, czyli tendencji do automatycznego przypisywania cech osobowości, oczekiwań czy uprzedzeń na podstawie pierwszego wrażenia. Mimo że rekruterzy są na to wyczuleni i zdają sobie sprawę z automatycznych mechanizmów, nie zawsze są w stanie im zapobiec.

Jednak z drugiej strony zawsze miło jest wiedzieć, z kim rozmawiamy, łatwiej też jest danego kandydata zapamiętać, kiedy widzimy jego twarz. A to jest cenne szczególnie teraz, gdy większość rozmów odbywa się w świecie wirtualnym i nie zawsze mamy możliwość rozmowy video.

Jeśli dodajemy zdjęcie do CV, zadbajmy, aby było ono profesjonalne, ale nie musi być wykonane przez fotografa.

Pytanie 2

Czy warto w CV pisać o swoich pasjach? 

Pasje, zainteresowania są dobrym wstępem do rozmowy, aby przełamać pierwsze lody i trochę rozluźnić atmosferę.

Często o hobby pytamy w języku obcym w celu weryfikacji znajomości języka. Jeśli chcielibyśmy podzielić się naszymi pasjami z potencjalnym pracodawcą, dodajmy je do swojego życiorysu. Bądźmy jednak przygotowani, że rekruter może nas o nie zapytać, dlatego lepiej nie kierować się szablonowymi odpowiedziami. Pamiętajmy również, że CV jest naszą wizytówką, która powinna być możliwie jak najbardziej profesjonalna.

Pytanie 3

Czy na rozmowę o pracę, także tę przed komputerem, należy ubrać się „galowo”? Jaki strój będzie odpowiedni? Czy obowiązuje w tym względzie jeszcze dress code?

Wybierając strój na rozmowę kwalifikacyjną, warto pamiętać, że nie ma odgórnie ustalonego dress codu, ale jest kilka niepisanych zasad, których należy przestrzegać. Przede wszystkim mitem jest, że na rozmowę trzeba przyjść ubranym na galowo. Oczywiście nasz ubiór powinien być schludny i dostosowany do okazji, ale bez przesady – koszula i jeansy są jak najbardziej w porządku, nie trzeba zakładać garnituru ani garsonki. Coraz częściej w korporacjach używamy sformułowania „business casual” i moim zdaniem jest ono najbardziej trafne również w określeniu stroju na rozmowę kwalifikacyjną – zarówno tę, która odbywa się online, jak i tę w siedzibie firmy. Jeśli jednak mamy wątpliwości, jaki strój wybrać, można zapytać o to rekrutera. Pamiętajmy również, że zawsze bezpieczniej jest zdecydować się na bardziej formalny strój niż przesadzić z podejściem casualowym.

Pytanie 4

Co trzeba wiedzieć o Państwa firmie zanim rozpocznie się rozmowę z rekruterem?

Przed pierwszą rozmową przede wszystkim warto zajrzeć na naszą stronę www.franklintempletoncareers.com i zapoznać się z działalnością naszej firmy. Warto również zerknąć na zakładkę dotyczącą kultury organizacji oraz odwiedzić nasze social media (tj. LinkedIn, Facebook, Instagram) głównie po to, aby zweryfikować, czy wartości i misja firmy odpowiadają oczekiwaniom kandydata.

Pytanie 5

Załóżmy, że jestem kandydatem. Wysłałam CV w odpowiedzi na ofertę pracy w Państwa firmie. Co dzieje się dalej? Jaką ścieżkę rekrutacyjną muszę przejść, żeby ostatecznie zostać zatrudniona?

Przebieg rekrutacji może różnić się w zależności od stanowiska i działu, do którego kandydat zaaplikował. Zazwyczaj na początku jest krótka rozmowa telefoniczna z rekruterem, który weryfikuje poziom znajomości języka angielskiego kandydata, sprawdza jego dostępność i oczekiwania finansowe, a dodatkowo wstępnie opowiada o stanowisku i omawia proces rekrutacyjny.

Kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna z managerem w naszym biurze lub zdalnie, która trwa około 60 minut. Manager zadaje kandydatowi konkretne pytania dotyczące doświadczenia i kompetencji, częściowo po angielsku. Kandydat otrzymuje też dokładne informacje na temat stanowiska, zespołu oraz możliwości rozwoju w danym dziale. Czasami dodatkowo jest jeszcze kolejna rozmowa (np. z zespołem) lub test sprawdzający znajomość Excela czy PowerPointa.

Pod koniec procesu rekrutacyjnego kandydat otrzymuje od nas informację zwrotną w postaci oferty współpracy lub wskazówek, co poprawić, by następnym razem poszło lepiej.

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Natalia Walczak
HR Recruiter Franklin Templeton

Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobyła w globalnej agencji rekrutacyjnej. Od kilku lat poszerza swoją wiedzę w wewnętrznym dziale HR w firmie Franklin Templeton, gdzie realizuje specjalistyczne projekty rekrutacyjne oraz buduje wizerunek pracodawcy w social mediach. Aktywnie zaangażowana w rozwijanie pasji pracowników i wspieranie wewnętrznych grup zainteresowń. Wierzy, że sukces firmy kształtują ludzie. Prywatnie uwielbia eksperymenty kulinarne oraz długie spacery.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również