Temat tygodnia
Najbardziej pożądane stanowiska i kompetencje w 2023 roku
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Wady i zalety przerwy w karierze zawodowej

Praca w branży finansowej wymaga nie tylko ciągłego doskonalenia, ale i elastyczności w adaptacji do zmieniających się warunków. Dlatego decyzja o dłuższej przerwie w karierze to kwestia, którą należy dobrze przemyśleć.
Kategoria: Poradnik kariery
21.11.2023

Zrobienie przerwy w karierze w branży finansowej nie jest prostym wyborem. Należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, które mogą zdeterminować naszą przyszłość zawodową i osobistą. Czy przerwa w pracy rzeczywiście oznacza utratę pozycji w wyścigu o sukces, czy może stanowi unikalną szansę, która wzbogaci Twoją ścieżkę kariery?

Czas na przerwę

Wyniki raportu „Długie jutro” pokazują, że potrzeba oddechu od pracy nie jest zjawiskiem nadzwyczajnym.

W kontekście dalszego rozwoju, co 5 Polak byłby skłonny zrobić dłuższą przerwę w karierze, aby się rozwijać i pogłębiać swoją wiedzę poza miejscem pracy.

W przypadku osób samozatrudnionych chętnych na zrobienie przerwy od pracy jest 56%, a przypadku osób na etacie 51%. Różnica ta może wynikać ze stresu związanego z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Co ciekawe u naszych sąsiadów w Czechach odnotowano najmniejszy odsetek osób potrzebujących dłuższej przerwy od pracy. Z kolei w Hiszpanii, Rumunii i na Słowacji liczba ta jest zdecydowanie wyższa.

Ponadto dwie trzecie respondentów z Polski (67%) dostrzegło w półrocznej przerwie od pracy przede wszystkim okazję do odnowy sił. Równowaga pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym jest również istotna dla ankietowanych – blisko 40% z nich chciałoby spędzić więcej czasu z bliskimi, a 35% spędziłoby ten czas na podróżach.

Jakie są zalety dłuższej przerwy w karierze?

Rozwój osobisty

Dłuższe przerwy w karierze zdecydowanie mogą pomóc w rozwoju osobistym. To czas na zdobycie nowych umiejętności, zrobienie dodatkowych kursów, a także poszerzenie horyzontów. To szansa na odkrycie nowych pasji, które potencjalnie mogą wpłynąć na kształtowanie nowatorskich strategii biznesowych.

Odpoczynek

W środowisku finansowym tempo pracy potrafi sprzyjać wypaleniu zawodowemu. Dłuższa przerwa to przestrzeń na odpoczynek i regenerację, co może pozytywnie wpłynąć na wydajność i kreatywność po powrocie.

Dystans i kreatywność

Czas wolny od pracy może być kluczem do świeżego spojrzenia na istniejące problemy zawodowe. To moment, w którym pojawia się chwila na refleksję, ale także poszukiwanie nowych rozwiązań.

Czytaj także - Pytania, które warto zadać w trakcie rozmowy o pracę

Wady przerwy w karierze

Braki w wiedzy

Rynek finansowy zmienia się błyskawicznie, dlatego zbyt długa przerwa może skutkować utratą aktualnej wiedzy. W efekcie powrót do pracy dla wielu stanowi niemałe wyzwanie.Szczególnie istotne staje się to w kontekście bycia na bieżąco z nowymi technologiami i trendami.

Lęk przed powrotem

Co w przypadku powrotu do tego samego pracodawcy, podczas gdy osoba przez dłuższy czas nie była aktywna zawodowo? Pojawiają się obawy związane z tym, czy poradzi sobie po powrocie. Czy nadąży za zmianami, a jej nieobecność nie będzie źle odbierania przez współpracowników? W przypadku podjęcia zatrudnienia u zupełnie nowego pracodawcy może pojawić się dyskomfort związany z pytaniem „skąd taka długa przerwa w CV?”.

Duża konkurencja

Brak aktywności zawodowej może także wpłynąć na konkurencyjność na rynku pracy. W trakcie „przerwy” należy konsekwentnie dbać o swoją markę osobistą, aby pozostać widocznym dla potencjalnych pracodawców.

Decyzja o dłuższej przerwie w karierze w branży finansowej to wybór, który wymaga gruntownej analizy i planu. Jeśli się na to zdecydujesz, ważne jest świadome wykorzystanie czasu na rozwój osobisty oraz bycie na bieżąco z nowymi tematami na rynku i zmianami w Twojej specjalizacji.


Źródła:
Nationale Nederlanden, Raport Długie jutro, 2023.
Harvard Business Review, How Much Time Can I Take Off Between Jobs?, Rebecca Zucker, 2021

Autor: Sylwia Zając
Redaktorka naczelna Grupa MBE

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Zobacz również