Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Rynek sztuki i finanse. 5 najważniejszych trendów

Przemysł artystyczny i finansowy to kluczowe skrzyżowanie kultury i bogactwa. Zobaczcie, jakie inicjatyw pojawiły się w tym obszarze w ciągu ostatnich kilku lat i co w przyszłości może odgrywać ważną rolę.
Kategoria: Raporty
27.11.2019
Fot. Unsplash

Najnowszy raport  "Art & Finance 2019", opracowny przez Deloitte Luksemburg i ArtTactic powstał na podstawie wywiadów przeprowadzonych z 105 kolekcjonerami z całego świata, wieloma przedstawicielami galerii, domów aukcyjnych, 138 rzeczoznawcami, a także reprezentantami 54 banków prywatnych i 25 firm zajmujących się usługami typu „family office”. Wyniki przynoszą ważne informacje dotyczące obecnego rynku sztuki i roli finansów w tym sektorze, a ponieważ jest to 6. edycja raportu – można uzyskane dane odnieść do tych, które pojawiły się w poprzednich latach. 

Zobaczcie, jakie kluczowe wnioski przynoszą wyniki raportu:

1. wniosek

W ciągu 10 ostatnich lat wartość majątku osób, które posiadają co najmniej milion dolarów podwoiła się. Rosnąca zamożność ludzi na świecie może być motorem napędzającym współczesny rynek sztuki, a na pewno już dziś jest wielką szansą. Chociaż prognozy rozwoju są optymistycznie, obecnie rynek sztuki wzrósł nominalnie zaledwie o 9 proc. Jako główne przeszkody w jego rozwoju wskazuje się brak wiarygodności i transparentności. Dlatego, by wykorzystać okazję, należy rozwiązać bariery prawne zniechęcające inwestorów. 

Trzy czwarte kolekcjonerów przed inwestowaniem w dzieła sztuki powstrzymuje brak jednolitych regulacji i metod wyceny.

2. wniosek

Na skutek braku jednolitych regulacji w Europie słabo rozwinięty jest np. rynek kredytów zabezpieczonych dziełami sztuki, który z powodzeniem funkcjonuje w USA. Tylko 32 proc. banków w Europie deklaruje, że w najbliższym roku skupi się na takiej formie zabezpieczenia, w stosunku do 80 proc. instytucji finansowych w USA.

Jest jednak gwiazdka nadziei, katalizatorem wzrostu płynności na rodzimym rynku dzieł sztuki może być V dyrektywa AML, przygotowana przez przez Unię Europejską, której wdrożenie planuje się w styczniu 2020 r. 

3. wniosek

Narzędziem, które napędza obroty na rynku i zdobywa coraz większą popularność są aukcje gwarantowane, które stanowiły w 2018 r. 58 proc. wszystkich aukcji. Gwarancje osiągnęły wartość 1,29 miliarda dolarów i szacuje się, że w następnych latach ta wartość będzie wzrastać.

4. wniosek

Zauważa się także wzrost znaczenia zarządzania holistycznego, co przekłada się na wzrost zainteresowania inwestycjami alternatywnymi, w tym sztuką. W ciągu ostatniego roku aż 72 proc. zarządzających skutecznie proponowało swoim klientom zakup dzieł sztuki.

Z rosnącym zainteresowaniem wiążą się liczne wyzwania dla managerów, którzy powinni budować kompetencje w zakresie wyceny i doradztwa inwestycyjnego w dzieła sztuki. Obecnie bowiem, określają swoją wiedzę na niskim poziomie. Aż 86 proc. z nich deklaruje chęć skorzystania z usług specjalisty od wycen dzieł sztuki. 

5. wniosek

Ważnym elementem wealth managementu jest także planowanie spadkowe, które stanowi najistotniejszą z usług dla 76 proc. kolekcjonerów. 

Źródło: Raport "Art & Finance Report 2019", Deloitte, 2019. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również