Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 kroków, żeby rozpocząć karierę w świecie kryptowalut

Catherine Wood z ARK Investment Management uważa, że bitcoin osiągnie cenę miliona dolarów do 2030 r., co oznaczałoby wzrost o 2500% w odniesieniu do dzisiejszych poziomów. Wygeneruje to ogromny popyt na pracowników w sektorze kryptowalut. Od czego zacząć, by rozwinąć się w tej branży?
Kategoria: Raporty
25.05.2022
Fot. unsplash.com

Bitcoin, kryptowaluty, blockchain... te słowa regularnie wracają w debatach ekonomicznych, zwłaszcza w kontekście tego, jak zmienią świat finansów. W czasie pisania tego artykułu rynek kryptowalut wyceniany jest na 1,8 bln dolarów, czyli 3 razy więcej niż PKB Polski z 2021 r. Prognozy wskazują jednak, że do 2030 r. może on urosnąć aż do 5 bln dolarów. Jak wsiąść do kryptowalutowego pociągu? Bilet macie poniżej. Oto 5 kroków udanej kryptokariery:

1. Nauczcie się kryptografii

Z greckiego "enigma" to zagadka. Słowem tym posiłkowali się Niemcy, tworząc maszynę szyfrującą o tej samej nazwie, która używana była później podczas II wojny światowej. To polscy kryptolodzy – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski po raz pierwszy złamali jej kod, w 1932 r. w Pałacu Saskim.

Czym zatem jest kryptologia? To nauka o bezpiecznym przepływie informacji.

A (cyber)bezpieczeństwo jest w cenie! Branża finansowa wykorzystuje zasady kryptografii do przetwarzania płatności, przechowywania i przesyłania danych oraz integralności danych. Rozpoczynając kryptokarierę, podstawowa znajomość kryptografii może pomóc w tworzeniu bezpieczniejszych i bardziej wydajnych systemów.

2. Zapoznajcie się z kryptowalutami

Chociaż kryptowaluty to stosunkowo nowa dziedzina, jej zdecentralizowany charakter pozwala na pojawienie się wielu walut. Najpopularniejsze z nich to Bitcoin, Ethereum, XRP, Tether i Cardano. Zapoznanie się z ich strukturami, historiami i głównymi zwolennikami jest ważne, jeśli chcecie pracować z nimi na profesjonalnym poziomie. Istnieje wiele zasobów internetowych dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat kryptowalut.

3. Oceńcie swoje umiejętności

Wiele z najbardziej widocznych możliwości w tej dziedzinie to stanowiska techniczne, takie jak inżynieria komputerowa, programowanie, rozwój oprogramowania i elektrotechnika. Nie musicie jednak znać się dobrze na matematyce, żeby zaistnieć w tym świecie! Istnieją również możliwości w dziedzinach takich jak marketing, biznes i komunikacja. Gdy już zapoznacie się z kryptowalutami i ich funkcjami, oceńcie swoje umiejętności i określcie, jakiego rodzaju pracy szukacie.

Jeśli potraficie programować, możecie zająć się uczeniem maszynowym lub rozwojem technologii blockchain. Profesjonaliści z wprawą w pisaniu mogą pełnić funkcję dziennikarzy lub pisarzy technicznych. Osoby z doświadczeniem biznesowym mogą zostać np. menedżerami ds. marketingu produktu.

4. Zbudujcie sieć kontaktów 

Po wybraniu ścieżki kariery, nawiążcie kontakt z doświadczonymi profesjonalistami. Możecie korzystać z dedykowanych serwisów społecznościowych, forów internetowych, a nawet  uczestniczyć w targach kariery i konferencjach, aby poznawać ludzi i budować swoją sieć. Znalezienie mentora i posiadanie sieci kontaktów do osób, od których można uzyskać porady i z którymi można dzielić się pomysłami jest bardzo pomocne na początku kariery.

5. Zaktualizujcie swoje CV

Kiedy poczujecie się gotowi do aktywnego poszukiwania pracy w kryptowalutach, przejrzyjcie swoje CV. Być może zdobyliście nowe doświadczenia lub umiejętności, które możecie dodać? Pamiętajcie o dostosowaniu swojego CV do nowej dziedziny. 

Źródła:

Autor: Michał Tuszyński
Młodszy Redaktor Grupa MBE

Ukończył finanse i rachunkowość na SGH z wyróżnieniem, obecnie doktoryzuje się z ekonomii tamże.

Wcześniej autor tekstów i analityk "Parkietu" oraz "Rzeczpospolitej", audytor spółek finansowych i konsultant.

W Grupie MBE jest odpowiedzialny za tworzenie i redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Zobacz również