Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

A czy Ty odczuwasz satysfakcję z pracy? Prezentujemy wyniki badania Instytutu Gallupa

Każdy chciałby mieć dobrą pracę, jednak nie jest ona udziałem większości mieszkańców naszego globu. Jedna czwarta ludzi uważa swoją pracę za dobrą, ale tylko 4% za świetną. Co to oznacza i jak przekłada się na zaangażowanie w wykonywane zadania?
Kategoria: Raporty
28.08.2017

Badania Instytutu Gallupa opublikowane w raporcie „2016 Global Great Jobs” pokazują, że 26% ludzi na świecie uważa swoją pracę za dobrą, a 4% spośród ok. 5 mld dorosłych ma wręcz entuzjastyczne nastawienie do zajęcia, które wykonuje zarobkowo. Polacy okazują się bardziej pozytywnie nastawieni do swojej pracy, niż wynosi światowa średnia.

Dobra praca

Dobra praca (good job) definiowana jest przez Instytut jako zajęcie w pełnym wymiarze godzin, regularnie płatne. W ten sposób pracuje 26% populacji światowej, 35% w Europie i 39% w Polsce. Najwyższy wskaźnik, 43%, występuje w Ameryce Północnej, Bliski Wschód odnotowuje 21%, a Afryka Subsaharyjska zaledwie 11%. Wśród krajów w różnych regionach pod względem dobrej pracy wyróżniają się: Zjednoczone Emiraty Arabskie (63%), Katar (63%), Singapur (48%), Szwecja (również 48%), Kanada i USA (po 43%).

Przy tym w niemal każdym ze 130 krajów, w których prowadzono badanie, znaczna większość spośród osób mających dobrą pracę nie angażuje się w nią. Innymi słowy, każdego dnia miliony pracowników na całym świecie są psychicznie i emocjonalnie wyłączone z tego, co zajmuje im znaczną część czasu.

Eksperci oceniają skutki tego zarówno pod względem psychologicznym, jak i produktywności. – Brak odczuwania pełnej satysfakcji z pracy nie wyklucza zaangażowania w wykonywane zadania – komentuje Lucyna Pleśniar, Prezes Zarządu firmy doradztwa personalnego People. – Jednak tak niewielki procent ludzi wykonujących pracę z pasją, zarówno na świecie jak i w Polsce, oznacza niższą produktywność, mniejszą lojalność wobec pracodawców i w efekcie gorsze wyniki firm.

Świetna praca

Raport Instytutu Gallupa przynosi też dane na temat świetnej pracy (great job). Definiowana jest ona jako zajęcie w pełnym wymiarze godzin, regularnie płatne, lubiane przez pracowników i takie, w które są w pełni zaangażowani. W ten sposób swoją pracę określa zwykle nie więcej niż 10% ludzi.

W skali światowej więcej osób czerpiących prawdziwą satysfakcję z wykonywanego zajęcia jest tylko w Panamie (13%, dobra praca 32%), Rosji (12%, dobra praca 49%), Uzbekistanie (12%, dobra praca 43%) oraz USA (12%).

Średnia europejska odpowiada średniej światowej – 4%. W Europie najwyższy wskaźnik ludzi odczuwających satysfakcję z pracy, sięgający 7%, mają Szwecja, Norwegia, Dania i Serbia. Polska, w której 6% dorosłej populacji ma regularną pracę, która ich satysfakcjonuje, zajmuje 10. pozycję na kontynencie.

O badaniu

Raport Instytutu Gallupa został przygotowany na podstawie badań przeprowadzonych w ponad 130 krajach na świecie.

Instytut dzieli pracujących na 3 kategorie: zaangażowanych – pracowników, którzy posiadają wysoce satysfakcjonującą pracę, wykonują swoje zadania z pasją, entuzjazmem i tym samym mogą mieć przełożenie na poprawę wyników firmy. Druga grupa, najbardziej liczna, to niezaangażowani – osoby często produktywne, zadowolone z miejsca pracy, ale emocjonalnie niezaangażowane w czynności, które wykonują. Większość na świecie stanowią osoby niezaangażowane.

Skrajną kategorią są osoby silnie niezaangażowane (tzw. actively disengaged), które fizycznie są obecne w pracy, ale odcinają się emocjonalnie od zajęć, które wykonują, i czują się nieszczęśliwe czym często dzielą się z kolegami w pracy.

Pełny raport: http://www.gallup.com/services/190922/gallup-global-report-great-jobs-2016.aspx

Źródło: informacja prasowa People.

Autor: Barbara Ramza
Redaktor KarierawFinansach.pl

Redaktor serwisu KarierawFinansach.pl

Zobacz również