Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Akcja przeprowadzka. Najbardziej atrakcyjne miasta dla managerów

Na przeprowadzkę do innego miasta w przypadku otrzymania atrakcyjnej oferty pracy jest gotowych 68% specjalistów i managerów. Zobaczcie, które miasta wydają im się najbardziej atrakcyjne.
Kategoria: Raporty
24.01.2020
Fot. Unsplash

9. edycja badania Antal "Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy" przynosi informacje dotyczące mobilności specjalistów i managerów i ich otwartości na zmianę miejsca zamieszkania ze względu na pracę. 

Wyobraźmy sobie następującą sytuację:

Chciałbyś zmienić miejsce pracy, możesz przebierać w ofertach. Do którego miasta byłbyś skłonny się przeprowadzić, gdyby oferta pracy była atrakcyjna, chociaż wymagała przeprowadzki?

Najbardziej skłonni do relokacji są przedstawiciele wyższej kadry zarządzającej (79%), logistyki oraz sprzedaży (72%). Otwartość na taką zmianę deklaruje 62% pracowników branży finansowej i księgowości, którzy wzięli udział w badaniu i 61% z branży IT. Najmocniej zapuszczają korzenie pracownicy działów HR i administracji (odpowiednio: 60% i 58%), chociaż nie są to wyniki mocno odbiegające od pozostałych. Ogółem 68% pracowników mogłoby spakować walizki i rozpocząć pracę w innym mieście. 

Decyzje o przeprowadzce nie są łatwe, tym bardziej, że często wpływają na członków całej rodziny. Wiążą się nie tylko ze zmianą miejsca zamieszkania, lecz także placówek oświatowych, do których uczęszczają dzieci czy miejsca pracy małżonka. Na ostateczną decyzję o przeprowadzce wpływ ma kilka czynników: zarówno ocena samej oferty pracy, jak i docelowa lokalizacja. Miasto, do którego managerowie i specjaliści są skłonni się przenieść powinno mieć silne zaplecze kulturalne, komunikacyjne czy środowiskowe. Przy wyborze kierują się też ogólną sytuacja na rynku pracy panującą w danym mieście, co wiąże się z możliwością rozwoju kariery czy edukacji dla kandydata i członków jego rodziny. 

Czołówka najbardziej atrakcyjnych miast

W czołówce miast najbardziej atrakcyjnych pod kątem relokacji, które można określić, jako lokalizację pierwszego wyboru (mające powyżej 30% wskazań) od lat utrzymuje się Warszawa, Wrocław, Kraków, Trójmiasto. Widać jednak znaczące różnice względem ich popularności w odniesieniu do zeszłego roku. Do stolicy  skłonnych przeprowadzić się w 2019 roku było o 12 punktów procentowych mniej ankietowanych niż w 2018 roku. Spadek zanotował też Wrocław i Trójmiasto - obie lokalizacje i 4 punkty procentowe. Z czołówki miast awans odnotował jedynie Kraków – jego pozycja wzrosła o 2 punkty procentowe.

MIASTO 2019 r. 2018 r.
Warszawa 44% 56%
Wrocław 38% 42%
Kraków 37% 35%
Trójmiasto 36% 40%

Miasta, których atrakcyjność rośnie

Względem ubiegłego roku wzrosło zainteresowanie specjalistów i managerów przeprowadzką do Katowic (o 4 p.p.), Rzeszowa (o 4 p.p.), Szczecina (o 2 p.p.) i Sosnowca (o 2 p.p.). Relokacja zawodowa do Katowic jest atrakcyjna dla co czwartego specjalisty i managera. 

MIASTO 2019  r. 2018 r. 
Katowice 25% 21%
Rzeszów 11% 7%
Sosnowiec 7% 5 %
Szczecin 6% 4%

Miasta, których atrakcyjność spada

Poznań wydaje się atrakcyjny dla 23% ankietowanych specjalistów i managerów. To dobry wynik, zaraz po Katowicach, jednak względem ubiegłego roku widać spadek zainteresowania relokacją do tego miasta o 2 p.p. Nieznaczne spadki o 1 p.p. zanotował też Toruń, Lublin i Bydgoszcz. 

MIASTO 2019 r. 2018 r.
Poznań 23% 25%
Toruń 7% 8%
Lublin 6% 7%
Bydgoszcz 5% 6%

 

Do najmniej atrakcyjnych miast do przeprowadzki z punktu widzenia managerów i specjalistów zaliczyć można Przemyśl (chciałoby się tam przenieść 2% ankietowanych), Radom (3%), Olsztyn (4%) i Białystok (4%). 

Źródło: "Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy", Antal, 2019. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również