Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

CFO z Wenus czy z Marsa? Kobiety w finansach

W roli dyrektora finansowego mogą świetnie sprawdzać się i mężczyźni, i kobiety. Ale ich style zarządzania różnią się między sobą.
Kategoria: Raporty
08.03.2011

Takie wnioski wynikają z badania "SheFO - finanse na obcasach" przeprowadzonego przez Deloitte w lutym 2011 wśród osób na stanowiskach kierowniczych. Najbardziej charakterystycznymi cechami kobiecego stylu zarządzania okazały się elementy związane z motywowaniem zespołu, organizacją pracy oraz utrzymaniem wysokiego poziomu etyki biznesowej. Mężczyznom natomiast przypisuje się przede wszystkim nastawienie na wyniki finansowe, efektywne działanie w stresie oraz podejmowanie odważnych decyzji. W opinii ankietowanych różnice te mogą wpływać na profil funkcji finansowej w przedsiębiorstwie, jednak nie decydują o skuteczności działania na stanowisku CFO.Lepszy Pan Prezes?


Okazuje się za to, że płeć może mieć duży wpływ na możliwości awansu. Jak można się było spodziewać, dostrzegane rozbieżności między płciami przemawiają w tym przypadku na korzyść mężczyzn.


Zobacz oferty pracy na stanowisku dyrektor finansowy »


- Różnice w stylu kierowania mogą mieć wpływ na możliwość awansu z CFO na CEO, w przypadku kobiet i mężczyzn. Cechy, jakie powinien rozwijać dyrektor finansowy, aby przygotować się do roli prezesa w firmie, to przede wszystkim umiejętności przywódcze, strategiczne planowanie, łatwość podejmowania odważnych decyzji oraz skuteczność w negocjacjach. Umiejętności te zostały ocenione przez uczestników badania zdecydowanie niżej w profilu kobiecym niż w profilu męskim. Może też z tego powodu 73 proc. respondentów potwierdza, że mężczyznom zdecydowanie łatwiej awansować na prezesa - komentuje Krzysztof Pniewski, partner w dziale konsultingu Deloitte.Płeć słabsza czy silniejsza?


Warto również zauważyć, że 60 proc. ankietowanych osobiście wolałoby, by ich przełożonym był mężczyzna. Ostatecznie więc męski model zarządzania zdaje się wygrywać, przynajmniej w oczach uczestników badania Deloitte. Tymczasem wśród teoretyków zarządzania, a także antropologów i psychologów (np. Judy B. Rosener, Helen Fisher) coraz częściej pojawiają się opinie, że to właśnie kobiecy styl kierowania lepiej pasuje do nowoczesnego biznesu. Dlaczego?


Zobacz oferty pracy na stanowisku dyrektor finansowy Warszawa, woj. mazowieckie »


Badacze podkreślają, że w sieciowej gospodarce i społeczeństwie informacyjnym odchodzi się od hierarchii, nakazów i kontroli na rzecz relacji poziomych opartych na zaufaniu, komunikacji i współpracy. Niezwykle cenna okazuje się kobieca inteligencja emocjonalna, nastawienie na kompromis i słuchanie innych, a także holistyczne podejście do rzeczywistości (umożliwiające spojrzenie na firmę w szerokim kontekście). Męski sposób kierowania jest uważany za bardziej autokratyczny, zadaniowy, skoncentrowany na twardych danych, a mniej na ludziach.Mix talentów


Trudno się jednak zgodzić z poglądem, że męski styl zarządzania odchodzi do lamusa. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ta popularna w kręgach feministycznych interpretacja w imię obalania stereotypów tworzy... nowe stereotypy, tym razem deprecjonujące "drugą stronę". Rzeczywistość każdej firmy jest przecież dużo bardziej złożona, a zarządzanie to skomplikowany proces uzależniony od otoczenia i sytuacji przedsiębiorstwa. Przykładowo, kryzys wymaga od menedżera przyjęcia innych postaw i umiejętności niż okres dobrej koniunktury. Każdy szef w pewnych okolicznościach powinien wykazać się zdecydowaną postawą, a w innych - zdecydować się na kompromis. I tak dalej. Dlatego wydaje się, że najlepszymi menedżerami są mężczyźni posiadający również cechy "kobiece" oraz kobiety czasami kierujące "po męsku".


Prawdziwą sztuką jest zatem połączenie w sobie różnych stylów zarządzania oraz sięganie po nie w zależności od zapotrzebowania. Opanowania tej umiejętności można życzyć każdemu menedżerowi. A firmom - tego, by w jak najlepszy sposób wykorzystywały talenty obu płci. Także w odniesieniu do wysokich stanowisk w obszarze finansów.

Zobacz również