Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Gender w pracy ma znaczenie

Międzynarodowe badanie przeprowadzone przez Mazars i WoMen’Up analizuje poglądy mężczyzn z Pokolenia Y z 60 krajów na temat przemian w relacjach między kobietami a mężczyznami.
Kategoria: Raporty
05.11.2013
Poniżej prezentujemy kilka wniosków z badania "Co o tym sądzą mężczyźni?". W 2013 roku, po raz siódmy z rzędu, Mazars uczestniczy w Forum Kobiet w Deauville we Francji!


Zespoły mieszane są obecnie akceptowane przez 88 proc. mężczyzn z pokolenia Y

63 proc. woli pracować w zespole mieszanym, a 25 proc. nie przywiązuję do tego wagi, gdyż nie stanowi to dla nich w ogóle tematu! Bardziej zwracają uwagę na kompetencje i profesjonalizm niż na płeć.

70 proc. mężczyzn deklaruje gotowość do spowolnienia tempa kariery, żeby zająć się dziećmi… 

…przynajmniej tymczasowo, a 58 proc. uważa, że oboje rodziców powinno zajmować się dziećmi. Ale wraz ze wzrostem doświadczenia zawodowego ta liczba spada : w wielu krajach presja społeczna nie pozwala ojcom brać urlopów ojcowskich i zwalniać tempa kariery (niepełny etat, elastyczne godziny pracy itd.)

Dzielenie się obowiązkami domowymi jest sprawą oczywistą dla 80 proc. mężczyzn z pokolenia Y 

60 proc. z nich uważa, że oboje partnerów w związku musi wykonywać czynności domowe. Mimo tego wielkiego kroku naprzód, niektóre prace nadal są uważane za domenę kobiet (sprzątanie, pranie, gotowanie, kąpanie dzieci), a niektóre za typowo męskie (majsterkowanie, prowadzenie samochodu).

Granice między tym, co męskie, a tym, co żeńskie coraz bardziej się zacierają

46 proc. respondentów uważa, że pogłębia się feminizacja mężczyzn, 

natomiast ich definicja męskich atrybutów się nie zmienia (siła fizyczna, odwaga, determinacja, itp.).

Po sukcesie międzynarodowej ankiety zatytułowanej "Rewolucja Y ?", której wyniki przedstawiono na Forum Kobiet 2012 i która pokazywała podejście tej generacji do kwestii równouprawnia płci, w tym roku Mazars i WoMen’Up postanowili zainteresować się mężczyznami i zapytać ich o poglądy na temat przemian w relacjach między kobietami i mężczyznami. To pierwsze badanie tego typu.

Zarówno Mazars, jak i WoMen’up są zwolennikami równouprawnienia płci oraz współpracy między kobietami a mężczyznami niezbędnych do osiągnięcia równości płci w sferze zawodowej i osobistej. 

"Co o tym sądzą mężczyźni?" Na pytania zadane w kwestionariuszu odpowiedziało ponad 750 młodych mężczyzn z 60 różnych krajów  (Brazylia, Polska, Indonezja, Algieria, Niemcy…), zaś około dwudziestu mężczyzn, reprezentujących poprzednie pokolenia, potwierdziło ich pogląd na temat równouprawnienia.

Zobacz również