Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Jak wygląda sytuacja kobiet w branży finansowej?

Dane Eurostatu wydają się być optymistyczne – luka płacowa w Polsce wynosi 4,5%. Niestety sektor finansowy należy do branż, w których kobiety wciąż zarabiają mniej od mężczyzn. Jakie są współczesne wyzwania kobiet w finansach?
Kategoria: Raporty
22.11.2023

Debata na temat wyrównywania szans zawodowych trwa od lat, jednak nadal jest dużo do zrobienia w tym obszarze. Niskie zarobki kobiet są globalnym i jednym z najczęściej poruszanych problemów w kontekście nierówności płciowych.

W najnowszym raporcie „Kobiety w Finansach” tylko 45% badanych wskazało, że pracodawcy zapewniają równość wynagrodzeń na tych samych stanowiskach bez względu na płeć. Co więcej, aż 94% respondentek ocenia, że w sektorze finansowym występują bariery mające wpływ na przebieg kariery zawodowej kobiet. Niskie zarobki kobiet są globalnym i jednym z najczęściej poruszanych problemów w kontekście nierówności płciowych.

Czynniki, które negatywnie wpływają na sytuację kobiet na rynku pracy:

  • mniejsze zaangażowanie kobiet w życie zawodowe (w tym praca w niepełnym wymiarze etatu) 
  • większy udział kobiet w gorzej opłacanych specjalizacjach
  • dyskryminacja kobiet lub gorsze umiejętności negocjacyjne
  • brak przejrzystości wynagrodzeń

Różnice wynagrodzeń a branża finansowa

W IV edycji badania „Kobiety w Finansach” 26% ankietowanych uważa, że pracodawcy nie zapewniają tej równości. Co ciekawe opinie kobiet i mężczyzn na ten temat są podzielone – równość płac wskazało 38% kobiet i blisko 70%mężczyzn. Z kolei 84% ankietowanych twierdzi, że nierówności płacowe wpływają na sytuację kobiet w sektorze finansowym.

Niemal 80% badanych mężczyzn wskazuje, że wolne wakaty w firmie obejmują najlepsi możliwi kandydaci bez względu na płeć, jednocześnie tak samo uważa już tylko 50% kobiet.

Możliwości rozwoju

Rozwój zawodowy dla znacznej liczby badanych kobiet stanowi wyzwanie – 40% zaznaczyło, że nie jest to proste. W przypadku mężczyzn ponad połowa zgadza się ze stwierdzeniem, że łatwo jest im rozwijać karierę (55%).

Dbałość o gospodarstwo domowe nie ułatwia sprawy. Im więcej godzin badany poświęca na prowadzenie gospodarstwa domowego, tym większą odczuwa trudność w rozwijaniu swojej ścieżki kariery. 70% kobiet, które na nieodpłatną pracę w gospodarstwie domowym poświęcają 4 lub więcej godzin mają problemy w rozwijaniu kariery.

Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że Polki często rezygnują z pracy z powodu braku możliwości pogodzenia życia zawodowego z rodzinnym. Luka w zatrudnieniu wyraźnie rośnie wraz z pojawianiem się kolejnych dzieci.

Kobiety po 10 latach od urodzenia dziecka zarabiają średnio 20% mniej niż te, która nie zdecydowały się na macierzyństwo.

W wynikach badania uwagę zwraca uwagę także bardzo duża różnica w ocenie wpływu kobiet na rozwój sektora finansowego i zajmowanie strategicznych miejsc w podziale na płeć. Wśród badanych mężczyzn aż 56% (wzrost o 18 p.p.) uważa, że kobiety mają duży wpływ w tej dziedzinie, zaś analogicznie tylko 19% kobiet jest tego samego zdania.

Kobiety w finansach stereotypy

Nadal mamy do czynienia z podziałem na zawody bardziej „kobiece” i „męskie”. Do kobiecych obszarów należą księgowość, podatki oraz tzw. back office.W branży finansowej 7 na 10 obszarów określa się jako męskich, między innymi: zarządzanie funduszami/aktywami, trading, zarząd/wyższa kadra menedżerska. W przypadku branż, do najbardziej kobiecych zaliczane są centra usług wspólnych, a do męskich — działalność maklerska.

Potwierdzenie obecnego stanu rzeczy mamy w liczbie aplikacji na poszczególne ogłoszenia. Na stanowiska związane z bankowością inwestycyjną od zawsze aplikuje zdecydowana większość mężczyzn. Natomiast kobiety najczęściej aplikują na stanowiska w obszarach związanych z administracją, księgowością oraz do działów tzw. back office. W procesie rekrutacji płeć nie ma w tym momencie znaczenia, liczą się kompetencje. Ciekawe są przypadki, w których taki stereotyp zostanie złamany. Zazwyczaj kandydatki/kandydaci mierzący się z „nie swoją” specjalizacją bardzo pozytywnie wyróżniają się na tle konkurencji, którą spotykają w procesach rekrutacyjnych – mówi Artur Skiba, Prezes Antal.

Czytaj także  – Wady i zalety przerwy w karierze zawodowej

Źródło:
Antal, CFA Society Poland, Kobiety w finansach, edycja 4, 2023

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również