Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Kobiety w centrach usług biznesowych w Polsce w 2020 r.

Skrupulatne księgowe, przebojowe managerki, cierpliwe specjalistki ds. zasobów ludzkich czy dokładne developerki są siłą napędową centrów usług dla biznesu w Polsce. Sprawdźcie, jaki udział w zatrudnieniu w BPO/SSC mają kobiety w 2020 roku.
Kategoria: Raporty
19.06.2020
Fot. Unsplash

Wyniki najnowszego badania ABSL "Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce w 2020 roku" pokazują, że:

kobiety stanowią większość zatrudnionych w sektorze BPO/SSC/IT/R&D w Polsce, zajmując ponad 62% stanowisk.

Wśród młodszych specjalistów aż 70% to kobiety. Im wyżej, tym mniej kobiet na wyższych stanowiskach. Do samego szczytu, czyli kadry zarządzającej w centrach usług biznesowych dociera już tylko 48% pań. 

Udział kobiet w zatrudnieniu według typu centrum
Rodzaj centrum Udział kobiet
SSC/GBS 59,5%
BPO 58,7%
Hybrydowe / Inne 44,1%
IT 30,7%
R&D 28,4%

Pracujące kobiety stanowią największą grupę w centrach usług biznesowych z kapitałem niemieckim (65,4%), holenderskim (58,6%) i brytyjskim (58,4%). Z drugiej strony, najmniej kobiet pracuje w centrach, których inwestorzy pochodzą z Finlandii (31,1%), Polski (33,9%) i Francji (45%). 

Luka płacowa

Aż 67,8% firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych deklaruje, że posiada formalnie usankcjonowaną politykę w zakresie różnorodności i integracji społecznej. Tymczasem wyniki pokazują, że, patrząc ogółem na wszystkie centra usług dla biznesu, mężczyźni zarabiają w nich średnio o 6,1% więcej niż kobiety.

Różnice w wysokości wynagrodzenia zaczynają się już na poziomie najniższego stanowiska, a im wyżej – tym jeszcze bardziej się pogłębiają:

  • młodszy specjalista: mężczyźni zarabiają średnio 3,4% więcej niż kobiety, 
  • starszy specjalista: różnica wynosi 7,6%, 
  • lider zespołu: różnica 6,2%, 
  • kadra zarządzająca 9,4%. 

 

Z kobietami, które świetnie odnalazły się w pracy w sektorze BPO/SSC pisaliśmy nie raz. Przeczytajcie kilka wywiadów, które mogą być inspiracją do działania:

Źródło: "Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2020", ABSL, 2020. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również