Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Korporacyjne fundusze inwestycyjne coraz częściej inwestują w start-upy

W drugim kwartale 2017 r. fundusze venture capital zainwestowały na świecie ponad 40 mld USD. Systematycznie wzrasta również rola korporacji w finansowaniu start-upów – w drugim kwartale 2017 r. blisko 25% wszystkich transakcji na całym świecie zostało zrealizowanych przez tzw. korporacyjne fundusze venture capital – wynika z badania KPMG.
Kategoria: Raporty
17.08.2017

Choć łączna kwota zainwestowanych środków wyniosła ponad 40 mld USD i była niemal o 70% większa w porównaniu z pierwszym kwartałem br, był to spadek o 14,2% w stosunku do analogicznego okresu 2016 r. W ostatnim kwartale ponownie pojawiło się kilka jednorożców (spółek o wartości ponad 1 mld USD) i jednocześnie wzrosła średnia wartość inwestycji w pojedynczą spółkę realizowaną przez fundusze – w przypadku finansowania we wczesnej fazie rozwoju (tzw. seed) ogólnoświatowa mediana wyniosła 1,4 mln USD (w 2010 było to tylko 0,4 mln USD). Jak wynika z raportu KPMG „Venture Pulse Q2 2017” , liczba transakcji w II kwartale br. spadła o 24% w porównaniu z II kwartałem 2016 r.

Venture capital woli dojrzałe spółki

Wartość inwestycji funduszy venture capital w Europie w pierwszych dwóch kwartałach br. wyniosła 4,1 mld USD, co stanowi zaledwie około 10% wszystkich transakcji dokonywanych przez fundusze na całym świecie w tym czasie. Inwestycje w Europie mają na ogół mniejsze rozmiary – mediana w przypadku finansowania we wczesnej fazie (seed) wyniosła 1 mln USD. Badanie przeprowadzone przez KPMG wskazuje, że podobnie jak w innych regionach, fundusze europejskie inwestują coraz ostrożniej, wybierając przede wszystkim dojrzałe spółki, które odnotowują już zyski.

Rośnie znaczenie start-upów biotechnologicznych

Fundusze venture capital coraz bardziej koncentrują się na inwestycjach w spółki produkujące oprogramowanie – 48% środków inwestowanych przez fundusze służy finansowaniu firm software’owych. Rośnie również znaczenie start-upów biotechnologicznych – na inwestycje w takie firmy fundusze przeznaczyły 3,9 mld USD w dwóch pierwszych kwartałach br.

– Technologie cyfrowe przyczyniają się coraz bardziej do rewolucji w obszarze ochrony zdrowia. Nie tylko w genetyce, lecz także przy tworzeniu nowych cząsteczek i molekuł przydatnych w terapiach, czy również w prewencji zdrowotnej i rehabilitacji. Biorąc pod uwagę systematycznie rosnące nakłady finansowe na ochronę zdrowia, nie należy się dziwić, że fundusze są coraz bardziej otwarte na sektor biotechnologiczny – mówi Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. – Także amerykańskie korporacje, będące liderami cyfrowego biznesu IT coraz odważniej inwestują w spółki biotechnologiczne.

Start-upy wkraczają do branży „autotech”

W pierwszej połowie 2017 r. zainwestowano ponad 250 mln USD w start-upy z branży „autotech”, która obejmuje nie tylko cyfrowe rozwiązania wykorzystywane wyłącznie w samych samochodach, lecz również takie, które mogę wspomóc bezpieczeństwo, sprzedaż samochodów, procesy zarządzania flotą czy ubezpieczenia pojazdów.

– Przemysł samochodowy znajduje się obecnie w fazie dynamicznych zmian technologicznych. Olbrzymie znaczenie dla branży samochodowej ma rozwój rozwiązań cyfrowych, w szczególności związanych ze sztuczną inteligencją oraz internetem rzeczy – mówi ekspert.

Inwestycje w start-upy

Analiza pokazuje również, że korporacje coraz bardziej interesują się start-upami. Tzw. korporacyjne fundusze inwestycyjne brały udział w prawie 25% transakcji na całym świecie, podczas gdy 2010 r. tylko 12% inwestycji było realizowanych przez korporacje.

– Przy obecnym tempie rozwoju technologicznego korporacje są świadome, że muszą pozyskiwać innowacje z zewnątrz. Dlatego zakładają własne fundusze typu venture capital, które oprócz budowy wartości portfela inwestycyjnego mają przede wszystkim na celu inwestowanie w start-upy tworzące rozwiązania wspomagające rozwój korporacji – tłumaczy Jerzy Kalinowski i dodaje: – W obecnej sytuacji także największe polskie grupy kapitałowe powinny tworzyć własne korporacyjne fundusze inwestycyjne, aby efektywniej pozyskiwać innowacje.

Rynek VC w Europie

Z raportu KPMG wynika, że większość krajów europejskich zdaje sobie sprawę z kluczowego znaczenia start-upów dla krajowych gospodarek. Stąd też coraz częściej są podejmowane inicjatywy ukierunkowane na zbudowanie systemu finansowania start-upów we wczesnej fazie, takie jak np. dalszy rozwój programu British Business Park w Wielkiej Brytanii, plany niemieckiego rządu odnośnie utworzenia specjalnego funduszu, który przez cztery lata przeznaczy ok. 500 mln EUR na inwestycje w start-upy, czy francuskie plany utworzenia funduszu w wysokości 11 mld EUR, który ma być przeznaczony na finansowanie innowacyjnych spółek.


Wielka Brytania nadal jest najważniejszym rynkiem venture capital w Europie. W II kwartale 2017 r. blisko 35% wartości wszystkich europejskich inwestycji było lokowanych na brytyjskim rynku. Niemcy są drugim w kolejności rynkiem w Europie, na który przypada 16% europejskich inwestycji.

– Berlin z ponad 500 mln EUR zainwestowanymi w start-upy w II kwartale 2017 r. staje się coraz ważniejszym „hubem” dla start-upów w Europie. Na pewno warto, żeby Warszawa czy inne polskie aglomeracje aspirujące do pozycji centrów start-upowych, przyjrzały się dokładnie systematycznym działaniom, które przyczyniły się do sukcesu Berlina – mówi Jerzy Kalinowski.

Źródło: informacja prasowa KPMG w Polsce.

O raporcie:

Raport „Venture Pulse Q2 2017” należy do cyklu kwartalnych publikacji nt. sektora venture capital, opracowywanych przez KPMG International. Przedstawia sytuację sektora venture capital w ujęciu globalnym i regionalnym, a ponadto zawiera dane nt. głównych trendów. Badanie zostało przeprowadzone na spółkach prywatnych, finansowanych przez fundusze venture capital, w tym firmy venture capital, podmioty korporacyjne bądź inwestorów prywatnych typu tzw. super angel. Analiza obejmuje dane pochodzące z II kwartału finansowego 2017 roku.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również