Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Najbardziej pożądane zawody w 2016 roku

CareerBuilder, największy serwis pracy w Stanach Zjednoczonych oraz jeden z liderów rozwiązań HR, opublikował właśnie listę najbardziej pożądanych i topowych zawodów na rok 2016. Czy są wśród nich finansiści?
Kategoria: Raporty
04.12.2015

Mimo że ranking, opracowany przez CareerBuilder oraz spółkę córkę zajmującą się interpretacją danych - Economic Modeling Specialists Intl., dotyczy rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, sporządzona lista odzwierciedla najważniejsze trendy, z którymi będą się mierzyć zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.

Ranking został opracowany według prostych zasad metodologicznych, tzn. analitycy porównali 700 stanowisk na podstawie liczby ofert pracy publikowanych przez pracodawców każdego miesiąca w stosunku do liczby ludzi faktycznie zatrudnionych w procesie rekrutacji. Przy tworzeniu rankingu uwzględniono, przypisując wagę punktową, takie wartości, jak wzrost liczby ogłoszeń na konkretne stanowiska miesięcznie oraz wysokość wynagrodzeń.

Wniosek? Pracodawcy chętnie publikują ogłoszenia, ale już nie są skłonni tak chętnie zatrudniać.

Wyniki powinni jednak napawać optymizmem kandydatów. Rynek pracy zaczyna faktycznie cierpieć na niedobór talentów. Największe zapotrzebowanie na specjalistów dotyczy takich branż, jak służba zdrowia bądź, co nie powinno dziwić, sektor IT. Zdaniem CareerBuilder część stanowisk nie zostaje obsadzona, ponieważ w ogłoszeniach o pracę oczekiwania ze strony pracodawcy wydają się zbyt wysokie dla poszukujących pracy. To błąd, ponieważ w rzeczywistości proces rektutacyjny dotyczący przede wszystkim etapu zaproszenia kandydata na rozmowę jest bardziej elastyczny. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby, które nie spełniają warunków prezentowanych w ogłoszeniach, ale w oczach rekruterów są na tyle wartościowi, by zainwestować w ich kompetencje poprzez udział w szkoleniach.

Co z finansistami? Według rankingu pracodawcy będą poszukiwali głównie managerów projektu oraz analityków finansowych. Mniejsze zapotrzebowanie będzie natomiast na księgowych oraz audytorów. Finasiści zamykąją listę TOP 10, ale porównując stanowiska według płac są jednymi z najlepiej opłacanych specjalistów.

Poniżej prezentujemy listę 10 najbardziej pożądanych zawodów według CareerBuilder:
1. Wykwalifikowane pielęgniarki
2. Deweloperzy (software oraz aplikacje mobilne)
3. Managerowie w marketingu
4. Managerowie w sprzedaży
5. Managerowie w służbie zdrowia
6. Administratorzy infrastruktury IT. Przekonaj się, na czym polega ich praca »
7. Inżynierowie
8. Analitycy biznesowi i systemowi. Przekonaj się, na czym polega ich praca »
9. Web deweloperzy
10. Managerowie sektora finansowego, w tym managerowie projektów i analitycy finansowi. Przekonaj się, na czym polega ich praca »

Na podst. www.careerbuilder.com

Zobacz również