Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Klucze do potęgi. Najlepsze studia MBA i EMBA 2022

Jeśli nauka to potęgi klucz, to zobaczcie, gdzie warto się uczyć. Sprawdźcie, które uczelnie, oferujące studia MBA i EMBA (Executive MBA), są uznawane za najlepsze na świecie według rankingu Financial Times z 2022 roku.
Kategoria: Raporty
13.12.2022
fot. Unsplash

Człowiek uczy się przez całe życie. Na pewno nieraz słyszeliście to powiedzenie. Podobno najlepiej uczyć się na cudzych błędach, dlatego popularnością cieszą się studia MBA i EMBA (Executive MBA). Ich studenci zdobywają wiedzę o biznesie od praktyków – ludzi, którzy na swojej zawodowej ścieżce spotkali się z niejednym problemem natury biznesowej i są prawdziwą skarbnicą wiedzy, której trudno szukać w szkolnych podręcznikach. 

Studia MBA oraz EMBA to wartościowy punkt w CV i wyróżnik na rynku pracy, sposób kształcenia managerów (MBA) i kadry managerskiej wyższego szczebla (EMBA). Kolebką studiów managerskich MBA są Stany Zjednoczone i do dziś uczelnie z tego kraju zajmują wysokie miejsca we wszystkich rankingach. Do wyścigu o miejsce w czołówce wchodzi jednak coraz więcej szkół z innych stron świata.

Top uczelni MBA na świecie w 2022 roku

Według ostatniego rankingu studiów MBA w 2022 roku, przeprowadzonego przez Financial Times, najlepsze studia MBA oferuje University of Pennsylvania: Wharton (USA). Na podium znalazła się także Columbia Business School (USA) i ex equo Harvard Business School (USA) oraz Insead – uczelnia, która ma swoje oddziały we Francji i Singapurze. Szkoły w Stanach Zjednoczonych przodują w rankingu, niemniej w zestawieniu znalazło się też miejsce dla kilku znajdujących się w Europie. 

Zobaczcie, które uczelnie najbardziej liczą się w zaciętej rywalizacji o najlepszą jakość nauczania i dają mocne podstawy do pracy w roli managera:

Najlepsze programy MBA na świecie [wg Financial Times 2022]:
Miejsce w rankingu  Nazwa uczelni Kraj
1. University of Pennsylvania: Wharton USA
2. Columbia Business School USA
3.  Insead Francja, Singapur
3. Harvard Business School USA
5. Northwestern University, Kellogg School of Management USA
6. Stanford Graduate School of Business USA
7. University of Chicago: Booth USA
8. London Business School  Wielka Brytania
9. Yale School of Management USA
10. Iese Business School Hiszpania

W powyższym zestawieniu nie znalazła się żadna uczelnia z Polski, chociaż coraz więcej szkół w naszym kraju powiększa swoją ofertę o tego typu studia. Autorzy zestawienia oceniali szkoły z całego świata, które prowadzą studia MBA typu full-time (tzw. tryb dzienny) i posiadają co najmniej jedną z akredytacji: EQUIS lub AACSB

Top uczelni EMBA na świecie w 2022 roku

O ile w rankingu studiów MBA dominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, o tyle w zestawieniu programów EMBA (Executive MBA) prym wiodą uczelnie spoza Ameryki Północnej. Wiele uczelni oferuje swoje studia w różnych krajach, co zostało uwzględnione w zestawieniu. Zobaczcie, gdzie warto podjąć studia EMBA. 

Najlepsze programy EMBA na świecie [wg Financial Times 2022]:
Miejsce w rankingu  Nazwa uczelni Kraj
1. Kellogg i HKUST Business School Hong Kong
2. London Business School Chiny, Szwajcaria, Ghana
3. Tsinghua University i Insead Chiny, Singapur, Francja, Zjednoczone Emiraty Arabskie
4. HEC Paris Francja i Katar
5. ESCP Business School  Francja, Niemcy, Włochy, Liban, Polska, Hiszpania, Wielka Brytania
6. Trium: HEC Paris, LSE i NYU: Stern  Francja, USA, Wielka Brytania, Chiny
7. MIT: Sloan USA
8. University of Chicago: Booth USA, Wielka Brytania, Hong Kong
9. Washington University: Olin Chiny
10. Iese Business School USA, Hiszpania

Tak, jak pewnie zauważyliście, w złotej dziesiątce najlepszych uczelni na 5. miejscu pojawiła się ESCP Business School, która od 2015 roku współpracuje z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie. Same studia studia Executive MBA na Akademii Leona Koźmińskiego zajęły wysokie 44. miejsce na świecie i pierwsze w regionie! 

Źródła:

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również