Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Najlepsze uczelnie ekonomiczne w Polsce. Ranking Perspektyw 2021

Które uczelnie ekonomiczne w Polsce są naj, naj i to pod każdym względem? Sprawdźcie wyniki rankingu przygotowanego przez "Perspektywy", szczególnie jeśli stoicie na progu decyzji dotyczącej wyboru szkoły wyższej.
Kategoria: Wiadomości
23.06.2021
Fot. Unsplash

Ranking "Perspektyw" co roku przynosi informacje dotyczące najlepszych uczelni w Polsce. W zestawieniu uwzględnione są uczelnie akademickie (publiczne oraz niepubliczne), które posiadają co najmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora, posiadają min. 200 studentów studiów stacjonarnych i w 2021 roku miały minimum dwa roczniki absolwentów.

Oceny dokonują członkowie kapituły na podstawie następujących kryteriów:  

  • prestiż (12%), 
  • absolwenci na rynku pracy (12%), 
  • innowacyjność (8%),
  • potencjał naukowy (15%), 
  • efektywność naukowa (28%),
  • warunki kształcenia (10%),
  • umiędzynarodowienie (15%). 

Jedną z większych zmian, wprowadzoną w 2021 roku, jest rezygnacja z przeprowadzania badania opinii pracodawców. W zamian przyznano więcej punktów procentowych do wskaźnika opartego na badaniu Ekonomiczne Losy Absolwentów.

Waga poszczególnych składników oceny końcowej od lat pozostaje bez zmian, co pozwala porównać miejsca poszczególnych uczelni rok do roku.

Oto najlepsze uczelnie ekonomiczne w Polsce w 2021 roku:

2021 2020 2019  
1 1 1 Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
2 1 3 Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
3 3 1 Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
4 4 4 Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
5 5 6 Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
6 5 5 Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Czołówka rankingu uczelni ekonomicznych w Polsce:

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie od lat jest liderem zestawienia najlepszych uczelni ekonomicznych w Polsce. W rankingu wszystkich uczelni akademickich w 2021 roku plasuje się na 11 miejscu w kraju ex equo z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Wysokie noty uczelnia uzyskuje pod względem kryterium "Absolwent na rynku pracy" – pod tym względem zdobyła 100 pkt., najwięcej spośród wszystkich uczelni. SGH zajmuje 10. miejsce w kategorii "Prestiż uczelni", 9. w kategorii "Potencjał naukowy" i 13. w kategorii "Umiędzynarodowienie".

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie rok do roku zajmuje podium w rankingu najlepszych uczelni niepublicznych w Polsce. W zestawieniu wszystkich uczelni zajmuje 12. miejsce w kategorii "Prestiż uczelni", 11. w kategorii "Warunku kształcenia" i 5. – "Umiędzynarodowienie". 

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu zajmuje 25. miejsce w zestawieniu wszystkich uczelni akademickich w Polsce ex equo z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. UEP zajmuje 7. miejsce w kategorii "Absolwent na rynku pracy", 17. w kategorii "Potencjał naukowy" i 9. – "Warunki kształcenia". 

Źródło: 2021.ranking.perspektywy.pl 

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również