Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Organizacje finansowe stawiają na równość

Trzy firmy tworzące wielką czwórkę oraz kilka banków nagrodzono za kulturę organizacyjną wspierającą pracowników LGBT (skrót od: lesbian, gay, bisexual, transgender).
Kategoria: Raporty
22.01.2016

Organizacja Stonewall od 12 lat publikuje ranking pracodawców, które stawiają na środowisko pracy, gdzie liczą się takie wartości, jak szacunek, równość oraz otwartość na pracowników o innej orientacji niż heteroseksualna. W tym roku w zestawieniu Workplace Equality Index wzięła udział rekordowa liczba pracodawców. Indeks stworzyło aż 400 organizacji w Wielkiej Brytanii.

Najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w corocznym rankingu jest tytuł Star Performer, przyznawany firmom, które przynajmniej trzy razy znalazły się w ścisłej czołówce (10 pierwszych miejsc) w ciągu ostatnich pięciu lat.

Wśród nich znaleźli się pracodawcy będący liderami w branży finansowej. Kulturę organizacyjną, w której geje, lesbijki, osoby biseksualne oraz transseksualne mogą czuć się sobą, tworzą takie marki, jak Accenture, Goldman Sachs, Barclays oraz EY.

Do Workplace Equality Index pracodawcy zgłaszają się dobrowolnie, poddając swoje miejsca pracy audytowi. Dodatkowo, w badaniu biorą udział również pracownicy, wypełniający ankietę dotyczącą ich samopoczucia i odbioru przez innych członków organizacji.

Obecnie niektórzy pracodawcy tworzą nawet stanowiska poświęcone polityce równościowej. Przykładem jest Lloyds Banking Group oraz Accenture, posiadający w swojej strukturze specjalistów pełniących rolę tzw. Executive Sponsor for Sexual Orientation and Gender Identity.

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego wśród pracowników LGB, sektor finansowy na Wyspach pod tym względem można uznać za dojrzały. 56 proc. pracowników przyznaje, że nie kryje się ze swoją orientacją seksualną przed współpracownikami (56 proc. mówi otwarcie o swojej orientacji). Odsetek ten nieznacznie spada w relacjach z przełożonymi. W tym kontekście o swojej orientacji mówi otwarcie 52 proc. pracowników. Gorzej sytuacja przedstawia się w stosunku do osób transseksualnych – tylko 36 proc. czuje się komfortowo w miejscu pracy, przyznając się do swojej tożsamości płciowej.

Podobne dysproporcje widać w ocenie podejścia senior managementu do polityki równościowej. 63 proc. pracowników LGB przyznaje, że ich przełożeni są otwarci na kulturę respektującą inne orientacje niż heteroseksualna. Odsetek ten spada w przypadku owartości na transseksualizm o 20 proc.

W rankingu, poza powyżej wspomnianymi pracodawcami, znalazły się również inne instytucje finansowe. Wśród 100 przedsiębiorstw tworzących środowisko przyjazne ludziom LGBT można wymienić również: RBS, J.P. Morgan, Bank HSBC, PwC oraz KPMG. Co ciekawe, firma doradcza Deloitte nie znalazła się w zestawieniu.

Zobacz również