Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Perspektywy zatrudnienia księgowych w 2022 roku

Księgowi z optymizmem będą mogli spojrzeć na prognozę zatrudnienia specjalistów w ich zawodzie w 2022 roku. Zobaczcie, w których rejonach Polski będą mogli przebierać w ofertach pracy.
Kategoria: Raporty
17.02.2022
Fot. Kaboompics

W ogólnej prognozie zatrudnienia w 2022 roku pracownicy ds. rachunkowości i księgowości i samodzielni księgowi to zawody deficytowe, co oznacza, że pracodawcy mogą mieć znaczne problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników na te stanowiska. Zapotrzebowanie będzie potęgowane przez „Nowy ład” i reformę podatków.

Zobaczcie, w których rejonach Polski łatwiej będzie znaleźć pracę w roli księgowego, a w których rynek już jest nasycony. 

Rok 2022 dla pracowników ds. rachunkowości i księgowości

Do grona pracowników ds. rachunkowości i księgowości zalicza się pracowników do spraw rachunkowości i księgowości, pracowników obsługi płacowej, specjalistów do spraw rachunkowości, pozostałych specjalistów do spraw księgowości i rachunkowości, kontrolerów rozliczeń pieniężnych, skarbników bankowych i księgowych. 

Na mapie Polski jest obecnie tylko jeden powiat, w którym jest więcej poszukujących pracy niż dostępnych miejsc na stanowiska związane z rachunkowością i księgowością – jest to powiat kolbuszowski w woj. podkarpackim. 

W pozostałych regionach Polski panuje równowaga lub deficyt poszukujących pracy. Największe trudności z zatrudnieniem pracowników mają pracodawcy z powiatu górowskiego (woj. dolnośląskie), gdzie panujący deficyt określa się jako duży. 

Deficyt odpowiednich pracowników, podobnie jak rok temu, dotyczy przede wszystkim województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, opolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego i lubelskiego. 

Problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej wynikają one z tego, że:

 • kandydatom brakuje umiejętności, kwalifikacji i / lub doświadczenia (powiat gryficki, gryfiński, goleniowski, moniecki, sokólski, bielski, siemiatycki, łukowski, ropczycko-sędziszowski, limanowski,Jaworzno, kartuski, nowodworski, choszczeński, gnieźnieński, wągrowiecki, lubelski, zamojski, Zamość, Biała Podlaska, opatowski, lęborski, namysłowski, nowotomyski, kościerski, pilski, sejneński), 
 • kandydatom brakuje znajomości aktualnych przepisów (powiat koszaliński, kartuski, lubelski, Gdynia, Sopot, Koszalin, nowotomyski), 
 • kandydaci nie znają odpowiednich programów księgowych (powiat legionowski, pilski), 
 • powstają nowe firmy (powiat słubicki), 
 • pracodawcy oferują niskie wynagrodzenia (powiat bydgoski, Bydgoszcz). 

Rok 2022 dla samodzielnych księgowych

Do grona samodzielnych księgowych zalicza się też głównych księgowych. 

Samodzielni księgowi od lat pozostają w czołówce najbardziej poszukiwanych pracowników. Prognoza na 2022 rok wskazuje, że deficyt samodzielnych księgowych będzie utrzymywał się nadal. Aż w 215 powiatach przewiduje się zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów z tej specjalności. Duży deficyt samodzielnych księgowych dotyczy przede wszystkim powiatów: goleniowskiego, pilskiego, człuchowskiego, starogardzkiego, złotowskiego, sępoleńskiego, lubańskiego, krośnieńskiego i Krosna. 

Najczęściej wymieniane powody deficytu poszukujących pracy w stosunku do potrzeb pracodawców to w przypadku samodzielnych księgowych:

 • duże wymagania pracodawców (doświadczenie zawodowe, znajomość zmieniających się przepisów, umiejętność obsługi specjalistycznego oprogramowania komputerowego, odpowiedzialność, samodzielność), 
 • konieczność ciągłego dokształcania ze względu na zmiany w prawie, 
 • trudny, odpowiedzialny zawód, 
 • brak osób poszukujących pracy, 
 • wysokie oczekiwania finansowe kandydatów, 
 • starzejąca się kadra – przejścia na emeryturę, 
 • wzrost zapotrzebowania na usługi. 

W zawodzie samodzielnego księgowego wymagana jest znajomość aktualnych przepisów, długoletnie doświadczenie, ciągłe poszerzanie wiedzy, m.in. w zakresie rozwiązań chmurowych, a w międzynarodowych firmach także znajomość języków obcych. 

Ciekawostka:

W prognozie zatrudnienia na 2022 rok usunięto z listy pracowników ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych. Autorzy badania uznali, że kompetencje wymagane w tym zawodzie w dużym stopniu pokrywają się z kompetencjami pracowników ds. rachunkowości i księgowości. W dodatku korporacje międzynarodowe generujące najwięcej ofert pracy w tym zawodzie w coraz mniejszym stopniu kładą nacisk na zagadnienia finansowo-księgowe, a w większym – na kwestie związane z obsługą klienta.

Źródło: Barometr Zawodów 2022. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również