Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Pod parasolem, czyli perspektywy zatrudnienia księgowych w 2021 roku

Prognoza zatrudnienia księgowych w 2021 roku jest optymistyczna. W wielu miejscach w Polsce specjaliści ds. finansowo-księgowych będą mogli przebierać w ofertach pracy, o ile spełnią coraz wyższe wymagania pracodawców.
Kategoria: Raporty
12.03.2021
Fot. Unsplash

Rok 2020 mocno namieszał na rynku pracy, także w przypadku branży finansowej. Zgodnie z raportem "Barometru Zawodów 2021", który powołuje się na dane GUS, w II kwartale 2020 roku powstało ok. 1,5 tys. miejsc pracy w branży finansowej i ubezpieczeniowej, a zostało zlikwidowanych 1,9 tys. Trudności ekonomiczne zmusiły wiele firm do cięcia etatów. Niepewna sytuacja wpłynęła na atmosferę w zespołach i przyczyniła się do wzrostu niepokoju wśród pracowników o ich dalszą przyszłość zawodową. Na koniec października 2020 roku na pytanie „Czy liczy się Pan(i) z możliwością utraty obecnej pracy (zwolnienia, bankructwa, upadku, likwidacji zakładu, gospodarstwa)?” twierdząco odpowiedziało 31% Polaków, podczas gdy rok wcześniej było to 20%.

Zobaczcie, w których rejonach Polski łatwiej znaleźć pracę w roli księgowego, a w których rynek już jest nasycony. 

Rok 2021 dla pracowników ds. rachunkowości i księgowości

Na mapie Polski są 3 powiaty, w których jest więcej poszukujących pracy niż oferowanych stanowisk na stanowiska związane z rachunkowością i księgowością (powiat gryficki, kolbuszowski i jasielski. W pozostałych panuje równowaga lub deficyt poszukujących pracy. Największe trudności z zatrudnieniem pracowników mają pracodawcy w powiatach: głogowskim, górowskim i w mieście Łodzi. W przypadku Łodzi problemem jest brak kandydatów z doświadczeniem zawodowym i praktycznymi umiejętnościami. Deficyt odpowiednich pracowników, podobnie jak rok temu, dotyczy przede wszystkim województw: zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, opolskim, dolnośląskim, a także w województwie: łódzkim, małopolskim i lubelskim, ale problem niedoboru odpowiednich pracowników pojawia się w wielu powiatach na terenie całej Polski. 

Okiem kandydatów. Dlaczego pracownicy niechętnie podejmują pracę w księgowości i rachunkowości? 

 • wysokie wymagania pracodawców (powiat gdański, gryfiński), 
 • pracodawcy oferują zbyt niskie wynagrodzenia (powiat włodawski, kartuski, radomszczański, gryfiński). 

Okiem pracodawców. Dlaczego tak trudno zatrudnić pracowników ds. księgowości i rachunkowości? Najczęściej pojawiają się następujące powody:

 • kandydatom brakuje umiejętności i kwalifikacji (powiat lęborski, przeworski, włodawski, bialski, gdański, grodziski, białobrzeski, parczewski, strzelecki, poznański, krotoszyński, poddębicki), 
 • kandydatom brakuje znajomości aktualnych przepisów (powiat lęborski, lubartowski, kartuski, nowotomyski, wągrowiecki, strzelecki), 
 • kandydaci reprezentują niski poziom przygotowania zawodowego (powiat siedlecki), 
 • kandydaci nie znajdą odpowiednich programów księgowych (powiat opolski, myślenicki, zgierski, słupecki), 
 • kandydatom brakuje doświadczenia (powiat lubartowski, krośnieński, sokólski, przeworski, radomszczański, kluczborski, węgrowski, lubelski, parczewski, hrubieszowski, kraśnicki, strzelecki, turecki, poddębicki). 

Wśród różnych przyczyn deficytu poszukujących pracy zwraca się uwagę także na to, że wiele jest ofert dla asystentów ds. księgowości, tymczasem na rynku więcej jest osób z doświadczeniem. 

Poniższa mapa przedstawia relację między dostępnymi pracownikami ds. rachunkowości i księgowości a potrzebami pracodawców w 2021 roku:

Rok 2021 dla samodzielnych księgowych na rynku pracy

Samodzielni księgowi od lat pozostają w czołówce najbardziej poszukiwanych pracowników. Prognoza na 2021 rok wskazuje, że deficyt samodzielnych księgowych będzie stale się utrzymywał. Aż w 231 powiatach przewiduje się duże i niesłabnące zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów z tej specjalności. 

Najczęściej wymieniane powody deficytu poszukujących pracy w stosunku do potrzeb pracodawców to w przypadku samodzielnych księgowych:

 • duże wymagania pracodawców (doświadczenie zawodowe, znajomość przepisów, umiejętność obsługi specjalistycznego oprogramowania komputerowego, odpowiedzialność, samodzielność), 
 • konieczność ciągłego dokształcania ze względu na zmiany w prawie, 
 • wzrost zapotrzebowania na usługi. 

W powiecie puckim, tomaszowskim, hajnowskim i lęborskim znaczący wpływ na deficyt samodzielnych księgowych miało przejście na emeryturę wielu doświadczonych specjalistów i brak zastępowalności pokoleniowej w zawodzie. 

Relację między dostępnymi samodzielnymi księgowymi a potrzebami pracodawców w 2021 roku w poszczególnych regionach przedstawia mapa:

Rok 2021 dla pracowników ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych

Pracodawcy poszukują wykwalifikowanych specjalistów, którzy nie tylko posiadają wykształcenie kierunkowe, doskonale orientują się w aktualnych przepisach oraz potrafią obsługiwać specjalistyczne programy księgowe, lecz także doskonale znają języki obce. Ma to ogromne znaczenie, przede wszystkim ze względu na rozwój przedsiębiorstw z zagranicznym kapitałem, jak również na otwarcie się rodzimych firm na rynki zagraniczne. Profil księgowego ze znajomością języków obcych jest szczególnie pożądany przez firmy z sektora bpo/ssc, które świadczą usługi finansowo-księgowe dla innych krajów.

W związku z tym, że nie w każdym regionie znajdują się centra outsourcingowe, na mapie Polski występuje jeszcze sporo regionów, w których nie są prowadzone rekrutacje na tego typu specjalistów. Z każdym rokiem jednak jest ich coraz mniej.

Największe zapotrzebowanie pracodawców, czyli deficyt pracowników ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych poszukujących pracy, notuje się w:

 • Koszalinie i powiecie koszalińskim (preferowany jest język angielski, rzadziej język niemiecki), 
 • powiecie leżajskim (zatrudnienie oferują firmy logistyczne, biura rachunkowe, zakłady produkcyjne, Poltino - BMF konstrukcie stalowe). 

W Warszawie pracodawcy mają problem z rekrutacją specjalistów ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków skandynawskich. W Dąbrowie Górniczej, Łomży i powiecie łomżyńskim jest problem ze znajomością niszowych języków obcych przez kandydatów. W Częstochowie zwraca się uwagę na to, że kandydaci nie znają często słownictwa branżowego w językach obcych, nie są też chętni do podnoszenia kwalifikacji. W Gdyni jest trudno zrekrutować kandydatów ze znajomością kilku języków, a w Krakowie i Białymstoku kandydatów, którzy znaliby inny język obcy niż angielski. 

Relacja między dostępnymi pracownikami ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych a potrzebami pracodawców w 2021 roku:

Źródła:

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również