Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Języki obce w BPO/SSC w 2020 roku. 10 najpopularniejszych

Jednym z wymagań stawianych kandydatom do pracy w BPO/SSC jest umiejętność porozumiewania się w językach obcych. Zobaczcie, które z nich są najbardziej popularne w centrach usług wspólnych i jaki wpływ na wysokość wynagrodzenia może mieć ich znajomość.
Kategoria: Raporty
15.12.2020
Fot. Unsplash

Doskonała znajomość przynajmniej jednego języka obcego to często warunek konieczny w aplikacjach do pracy w nowoczesnych centrach dla biznesu. Firmy z sektora BPO/SSC świadczą np. usługi księgowe, finansowe czy HR biurom zlokalizowanym w różnych częściach świata. W związku z tym praca zatrudnionych w nich specjalistów wymaga kontaktu z pracownikami z różnych krajów i kultur, którzy porozumiewają się w innych językach. Mało tego, w wielu biurach standardem jest komunikacja np. w języku angielskim, choćby ze względu na zatudnienie wielu obcokrajowców.

Chociaż język angielski od lat wiedzie prym i jest najczęściej wykorzystywanym językiem obcym w BPO/SSC do świadczenia usług, to oprócz niego, średnio w każdym centrum rozmawia się jeszcze co najmniej w 7 językach obcych. Szacuje się, że w ponad 30% centrów usług wspólnych na korytarzach można usłyszeć co najmniej 10 języków obcych, a bywają i takie firmy w których tych języków jest 30 i więcej (rekord to 38!). 

Do najbardziej popularnych języków obcych (występujących w ponad połowie funkcjonujących w Polsce centrach usług wspólnych) należy język angielski, niemiecki, polski, francuski, hiszpański i włoski. 

Top 10 jęzków obcych wykorzystywanych w BPO/SSC do świadczenia usług
Język  Udział centrów
angielski 96%
niemiecki 79%
polski 69%
francuski 62%
hiszpański 55%
włoski 51%
rosyjski 32%
niderlandzki 32%
portugalski 29%
szwedzki 26%

Znajomość języków obcych a wynagrodzenie

Badania przeprowadzone przez Mercer Shared Services Spotpoll w 2020 roku wykazały, że aż 73% firm w sektorze BPO/SSC/IT/R&D w Polsce różnicuje wynagrodzenia w zależności od znajomości określonego języka obcego. Dodatek językowy może zostać przyznany jako stała kwota lub w wymiarze określonego procenta miesięcznej wypłaty pracownika. 

Jeśli język obcy jest pierwszym językiem danego pracownika, może on liczyć na wynagrodzenie wyższe nawet o:

  • 1 500 zł (w przypadku języka: holenderskiego, norweskiego, szwedzkiego, fińskiego, duńskiego), 
  • 1 000 zł (w przypadku języka: niemieckiego lub węgierskiego), 
  • 800 zł (w przypadku języka francuskiego), 
  • 700 zł (w przypadku języka portugalskiego), 
  • 600 zł (w przypadku języka hiszpańskiego i czeskiego), 
  • 500 zł (w przypadku języka rosyjskiego),
  • 400 zł (w przypadku języka ukraińskiego). 

Dodatek finansowy za znajomość drugiego języka przyznaje 24% firm. Średnio jest to 1 075 zł (jako stała kwota) lub 13% miesięcznej pensji pracownika. 

Źródło: Raport "Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2020", ABSL, 2020. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również