Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Pieniądze szczęście dają, czyli główna motywacja dla pracowników – raport Talent Trends 2023

Ponad połowa Polaków przyznaje, że wynagrodzenie jest pierwszym i najważniejszym czynnikiem wpływającym na zadowolenie z pracy – tak wynika z raportu Talent Trends 2023 autorstwa PageGroup.
Kategoria: Raporty
11.07.2023

Polacy aktywni na rynku pracy

Wynagrodzenie, elastyczność i możliwość rozwoju kariery – to trzy czynniki, które są znaczące dla Polaków w miejscu pracy, jednak kluczowe znaczenie ma wysokość pensji, która jest:

  • najczęstszym powodem przyjęcia nowego stanowiska
  • najczęstszym powodem rezygnacji z pracy
  • najważniejszą częścią ogłoszenia o pracę
  • najważniejszym elementem procesu rekrutacyjnego

Spowolnienie ekonomiczne przekłada się bezpośrednio na gospodarstwa domowe w Polsce. Według danych Eurostatu, w kwietniu 2023 r. roczna inflacja w Unii Europejskiej wyniosła 8,1%. W Stanach Zjednoczonych inflacja jest najwyższa od 40 lat, a w Wielkiej Brytanii i Niemczech wzrost cen jest największy od 30 lat.

Dane GUS wskazują, że w Polsce inflacja konsumencka w czerwcu 2023 roku osiągnęła 11,5%. w ujęciu rocznym. Szybkie tempo zmian makroekonomicznych sprawia, że oferowane wynagrodzenia przeważnie nie spełniają oczekiwań ani potrzeb Polaków. Przekłada się to wprost na postawę pracowniczą.

- W badaniu Talent Trends 2023 ponad połowa Polaków (60%) stwierdziła, że aktywnie poszukuje pracy albo planuje szukać jej w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Warto zauważyć, że w innych europejskich krajach, jak Belgia, Holandia czy Szwecja ten współczynnik otwartości na zmianę jest niższy (…) –  komentuje Paweł Wierzbicki, Executive Director PageGroup.

Redefinicja równowagi między życiem zawodowym a prywatnym

Coraz więcej pracowników podchodzi transakcyjne do pracy. Obowiązki słuzbowe nie są już źródłem osobistego spełnienia. Kandydaci zastępują emocjonalne korzyści związane z pasją, przynależnością i celem w pracy realnymi substytutami, takimi jak rodzina, przyjaciele i społecznościami.

Aż 73% badanych nie wymienia relacji z innymi pracownikami wśród trzech najważniejszych czynników decydujących o pozostaniu w firmie, a tylko 8% uznało je za najbardziej istotne.

Duża otwartość na zmiany 

Ponad ¼ Polaków przyznaje, że nie otrzymali podwyżki wynagrodzenia w ciągu ostatnich 2 lat. Taka sytuacja prowadzi do częstszych zmian zatrudniającego. Nic dziwnego, że 94% osób jest otwartych na zmianę miejsca zatrudnienia.

- Gdy pracownik napotyka opór, bo awanse i premie są zamrożone przez dłuższy okres lub gdy oczekiwany poziom podwyżki rozmija się całkowicie z możliwościami obecnego pracodawcy, wywołuje to naturalne zjawisko mobilności (…)– dodaje Paweł Wierzbicki.

Wyzwanie dla pracodawców

Zmiana postawy pracowników i kandydatów stanowią duże wyzwanie dla rekruterów. CO więcej bezrobocie w Polsce jest dziś rekordowo niskie, również na tle Europy. Według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec maja 2023 r. wyniosła w naszym kraju 5,1%.

Dopasowanie oczekiwań płacowych jest największym wyzwaniem rekrutacyjnym dla 63% pracodawców. Raport Talent Trends 2023 zwraca jednak uwagę, że wynagrodzenie jest najważniejszym aspektem, który pracodawcy powinni wziąć pod uwagę podczas tworzenia swoich strategii rekrutacyjnych. Muszą być świadomi, że m.in. jawne widełki sprzyjają przyciąganiu najlepszych kandydatów.

Z kolei proponowanie nieadekwatnego wynagrodzenia zniechęci tych, którzy są świadomi swojej wartości. Kwestia ta jest szczególnie istotna dla firm działających w branżach, w których jest deficyt specjalistów z unikalnymi kompetencjami.

Źródło: informacja prasowa

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również