Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Szczęście w pracy, czyli co wpływa na zadowolenie pracowników

Zobaczcie najnowszy raport EY, którego autorzy starali się znaleźć odpowiedź na pytanie jak budować poczucie szczęścia w pracy wśród pracowników.
Kategoria: Raporty
08.05.2018

W tzw. erze "rynku pracownika", gdy mamy najniższy poziom bezrobocia w historii, znalezienie idealnego pracownika to nie lada wyzwanie. Badania wykazały, że obecnie już ponad 50% polskich pracodawców ma problem ze znalezieniem i dopasowaniem kandydatów (WorkService, 2017). To wymusza większą koncentrację pracodawców na optymalizacji działań i strategicznym podejściu do zarządzania.

Co wpływa na zadowolenie pracowników? Jak budować poczucie szczęścia w pracy wśród pracowników? Na te i podobne pytania szukali odpowiedzi autorzy badania "Cała Polska tworzy idealne miejsce pracy", przeprowadzonego przez EY Polska i Employer Branding Institute. 

Szczęście, czyli... co?

Starożytni Grecy definiowali szczęście jako „radość, którą czujemy, gdy staramy się osiągnąć swój pełny potencjał”. Zgodnie z tą definicją, szczęście wydaje się bardzo związane z rozwojem i zaangażowaniem. Co ciekawe, przeciwieństwem szczęścia wcale nie jest nieszczęście rozumiane jako negatywne emocje, lecz apatia, bierność, utrata radości życiowej.

Zgodnie z metodologią I Love My Job szczęście pracowników ma swoje źródła w 4 filarach, zależnych od siebie:

  • Energia

Źródłami pozytywnej energii są przede wszystkim: dobre odżywianie i sport, które potrafią podnieść produktywność (nawet o 25%), znacząco obniżają absencję (nawet o 27%) i wpływają na wzrost zaangażowania (podnoszą ok. 15 %). 

  • Dobre emocje

Podstawą funkcjonowania i platformą rozwoju są: poczucie bezpieczeństwa i dobre relacje w pracy, które - jak wskazują badania University of Warwick - już same w sobie podnoszą efektywność. Osoby skoncentrowane na pozytywnych emocjach, nawet jeśli tylko wzbudzanych przez małe rzeczy takie jak darmowa czekolada czy śmieszne filmiki, pracują efektywniej nawet o 12%. 

  • Flow

Flow to stan określany przepływem, kiedy nie czujemy, że mija nam czas i nie mamy poczucia wysiłku włożonego w zadania. 

  • Sens

Poczucie sensu w pracy i wiara w to, co robimy, daje niezwykłe efekty. Buduje się je przez jasną wizję i jej komunikację, transparentność zasad organizacji czy partycypacyjny styl zarządzania. 

Szczęście w pracy się opłaca

Szczęśliwy pracownik to... czysty zysk, co potwierdzają statystyki. Zadowoleni z pracy pracownicy są:

  • o 43% bardziej produktywni (Hay Group),
  • o 86% bardziej kreatywni (UC Berkley),
  • generują o 26-61% mniejszą rotację (Gallup), 
  • korzystają ze zwolnienia chorobowego o 36% rzadziej (Gallup). 

Badania wykazały jednak, że tylko 37% Polaków jest szczęśliwych w swojej pracy, co oznacza, że:

ponad połowa Polaków spędza 1/3 swojego życia na byciu nieszczęśliwymi. 

Źródło: "Cała Polska tworzy idealne miejsce pracy", EY, 2018.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również