Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Współcześni księgowi zdecydowanie przeciw deregulacji

Zapowiadana przez Ministerstwo Sprawiedliwości druga transza deregulacji ma objąć zawody finansowe, w tym usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Księgowi staną przed kolejnym wyzwaniem.
Kategoria: Raporty
05.07.2013
Portal Ksiegowiprzyszlosci.pl postanowił więc sprawdzić, w którym miejscu znajdują się współcześni księgowi. Kim właściwie są? Jakie mają aspiracje i pasje? Co myślą o deregulacji? Badanie przeprowadzone zostało w dniach 3-18.06.2013 r., za pomocą kwestionariusza udostępnionego na portalu ksiegowiprzyszlosci.pl. Wzięli w nim udział czynni zawodowo księgowi z całej Polski, posiadający dostęp do Internetu. Kwestionariusz składał się z 30 pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru.


Deregulacja zawodu księgowego – za czy przeciw?


Jeden z tematów badania dotyczył stosunku księgowych do deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zdecydowana większość ankietowanych (62%) jest przeciwna ustawie ułatwiającej dostęp do zawodu księgowego. Za jest jedynie 28% ankietowanych, a co dziesiąta osoba nie ma zdania na ten temat.


– Negatywny stosunek księgowych do deregulacji wynika zapewne z faktu, że obawiają się oni obniżenia prestiżu ich zawodu – komentuje Wiesława Moczydłowska, ekspert z zakresu rachunkowości i podatków. – Aby właściwie ocenić samą koncepcję deregulacji zawodu księgowego należałoby, moim zdaniem, spytać o opinię również przedsiębiorców. W końcu to oni będą korzystać z usług księgowych – dodaje.


Wyzwania technologiczne w branży księgowości


W zawód księgowego wpisane są również zmiany technologiczne, przyspieszające wykonywanie zadań, a także zwiększające mobilność w pracy. Jak wynika z badania, dla współczesnego księgowego system księgowy jest naturalnym narzędziem pracy. Sami księgowi wolą skoncentrować się na merytorycznych aspektach pracy, rutynę zrzucając na program. W pełni zautomatyzowane procesy księgowe ma prawie połowa ankietowanych (45%), częściowe 35%. 

Księgowi odpowiadali także na pytania związane z możliwością pracy poza firmą. Okazuje się, że zdalnie może pracować połowa ankietowanych księgowych (50%), a dla części wymagane jest uzgodnienie tego z przełożonymi (18%). Z powodu braku dostępu do programu księgowego poza biurem, z takiej formy pracy nie korzysta co dziesiąty respondent. Co istotne, prawie dwie trzecie księgowych chciałoby mieć dostęp do programu księgowego przez Internet (66%). Obecnie możliwość pracy z każdego miejsca o dowolnej porze ma 15% księgowych. Tyko 14% deklaruje, że nie jest im to potrzebne.


– Oprogramowanie w chmurze otwiera dla księgowych nowe możliwości zarówno od strony logistycznej, jak i kosztowej – tłumaczy Jadwiga Wojtas, dyrektor ds. produkcji i rozwoju w firmie Soneta, producenta oprogramowania do zarządzania i księgowości "enova". – Pozwala prowadzić usługi, logując się do systemu przez przeglądarkę internetową, z dowolnego miejsca, o dowolnej porze, a więc szybciej reagować na potrzeby klientów, a dzięki opłatom abonamentowym obniżyć koszty eksploatacji. Rozwój oprogramowania w chmurze wprowadza nowe modele świadczenia usług księgowych dla firm: posługiwanie się przede wszystkim dokumentami, raportami w formie elektronicznej, dostępnymi przez przeglądarkę… Przewidujemy, że ten sposób pracy stanie się w najbliższych latach bardzo popularny – dodaje.

Cloud computing (przetwarzanie i przechowywanie danych w chmurze) w Polsce zaczyna być coraz bardziej popularne. Na razie głównie w branżach najbardziej innowacyjnych, związanych z nowoczesnymi technologiami lub marketingiem. Jak się okazuje, ponad połowa księgowych (52%) nawet nie spotkała się z takim pojęciem.

Opracowanie na podstawie raportu przygotowanego przez serwis Ksiegowiprzyszlosci.pl.

Zobacz również