Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 typów osobowości, które spotkasz w każdym biurze

Niezależnie od tego, czy pracują w dużym mieście, czy małym, czy dopiero skończyli studia, czy mają 50-tkę na karku, współcześni pracownicy polskich biur reprezentują pięć osobowości. Tak wynika z badania "Diversity in the workplace".
Kategoria: Wiadomości
20.02.2020

Wyniki badania "Diversity in the workplace", przeprowadzonego przez JLL i Skanskę jasno pokazują, że podział pracowników biurowych ze względu na ich wiek jest dzisiaj niewystarczający. Chociaż duży wpływ na to, że grupa osób reprezentuje podobny styl pracy, ma ukształtowanie przez podobne momenty historii, czy etapy rewolucji technologicznej, to warto przyjrzeć się także cechom charakterystycznym pracowników i ich oczekiwaniom wobec miejsca pracy. Okazuje się wtedy, że te nie zawsze idą w parze z metryką a wiek to tylko liczba. 

Zobaczcie, jakie typy osobowości biurowych można spotkać w polskich korporacjach. Do której grupy zaliczacie się Wy i Wasi koledzy?

1. CO-Worker, CO₂-Fighter (11% badanych)

CO-Workers, CO2-Fighters to prawdziwi eko-maniacy, którzy przykładają ogromną wagę do ekologii i zielonych rozwiązań w budynku. Do pracy często przyjeżdżają na rowerach a czas wolny najchętniej spędzają na czytaniu książek (67%), uprawianiu sportu (55%), oglądaniu fimów i seriali (47%). 

Przejawiają dużą otwartość w stosunku do bardziej nietypowych przestrzeni do pracy, cenią sobie zieleń i są grupą, która jest najmniej przywiązana do posiadania własnego biurka.

Najczęściej zamują stanowiska: specialisty i młodszego specjalisty. 

2. Busy But Balanced (13% badanych)

Pracowników, którzy mają ten typ osobowości cechuje świetne zorganizowanie. Potrafią jasno komunikować swoje potrzeby i są bardzo odpowiedzialni za swoje zadania. 60% z nich najczęściej do pracy dojeżdża autobusami komunikacji miejskiej. 

Busy But Balanced zupełnie nie interesują się tym, czy w ich otoczeniu biurowym są rośliny. Najważniejszy jest dla nich tzw. work-life balance, w związku z czym potrzebują jasnego zestawu zasad, które pozwolą im sprawnie zaplanować zarówno obowiązki służbowe, jak i życie poza pracą. Częściej niż inni chcieliby mieć przedszkole w bliskiej odległości od pracy, co wynika z tego, że większość z respondentów, którzy pasują do tej grupy pracowników dopiero rozpoczyna układać swoje życie rodzinne. 

Busy But Balanced najczęściej zamują stanowiska: specialisty i młodszego specjalisty. 

3. White-Collar Classic (25% badanych)

"Białe kołnierzyki" to najbardziej tradycyjna osobowość biurowa, która w swoich decyzjach kieruje się przede wszystkim zdrowym rozsąskiem i może pochwalić się dużym doświadczeniem zawodowym. Takim pracownikom bardzo zależy na własnym biurku, w związku z czym lubią personalizować swoją przestrzeń. Ponadto, nie są wielkimi fanami pracy zdalnej i elastycznych godzin. Pracodawcy, aby spełnić ich potrzeby,  muszą szczególnie zadbać o te podstawowe funkcje biurowe. 

92% pracowników tej grupy ceni sobie poczucie stabilności i bezpieczeństwa w pracy.

Wśród white-collar Classic jest wielu managerów. 

4. Mission Completion (25% badanych)

Mission Completion to grupa pracowników rzetelnych i aktywnych, zorientowanych na wykonanie zadań. Ich cechą charakterystyczną jest gotowość do pracy w elastycznych godzinach - taką możliwość chciałoby mieć 73% respondentów, wykazujący ten typ osobowości.

Mission Completion często przyjeżdżają do pracy samochodem, więc posiadanie własnego miejsca parkingowego w budynku to dla nich ogromny atut.

W tej grupie znajdziemy najwyższy odsetek osób z wyższej kadry kierowniczej.

5. Work Hard, Tech Hard (26% badanych)

Ten typ osobowości świetnie zna się na nowoczesnych technologiach, jest ambitny, stawiający wysoko poprzeczkę, wpływowy i towarzyski. Osoby z tej grupy chętnie testują wszelkie nowinki, również te biurowe. Marzą o różnorodnej przestrzeni biurowej, która sprzyjałaby powstawaniu innowacyjnych pomysłów. Lubią pracować zdalnie, ponieważ widzą w takim rozwiązaniu oszczędność czasu. 

W otoczeniu biura bardzo cenią sobie dostępność barów, pubów i restauracji, w których mogą spotkać się w gronie przyjaciół po pracu. 

Work Hard, Tech Hard najczęściej przyjeżdżają do pracy prywatnym samochodem. 

Źródło: Raport JLL i Skanska, "Diversity in the workplace", 2019. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również