Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

7 biografii ze świata finansów, które warto znać

Osobowości związane z branżą finansową zyskały sławę dzięki swoim innowacyjnym podejściom, ryzykownym decyzjom, a także niejednokrotnie spektakularnym porażkom. Takie historie nie tylko inspirują, ale także uczą między innymi zarządzania, inwestowania i przedsiębiorczości. Poznaj ciekawe biografie ze świata finansów.
Kategoria: Wiadomości
09.08.2023
unsplash

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie 7 książek, które przedstawiają sylwetki z branży finansowej, obok których nie można przejść obojętnie. Kolejność jest przypadkowa.

1. Warren Buffett - "The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life"

W tej biografii autorka przedstawia życie i karierę jednego z największych inwestorów w historii. Warren Buffett bywa nazywany „Wyrocznią z Omaha”. Jest znany z wierności zasadom inwestowania w wartość (ang. value investing), która stała się filozofią dla wielu inwestorów oraz z oszczędności i skromności w życiu osobistym, pomimo posiadanej fortuny. Autor Alice Schroeder.

2. Mary Barra - “Road to Power: How GM's Mary Barra Shattered the Glass Ceiling”

Mary Barra Przewodnicząca i dyrektor generalny General Motors, jednego z największych producentów samochodów na świecie. Barra spędziła ponad trzydzieści lat rozwijając swoją karierę, zanim została pierwszą kobietą, która stanęła na czele globalnego producenta samochodów. Autor Laura Colby.

3. George Soros - "Soros: The Life, Ideas, and Impact of the World's Most Influential Investor"

Książka opowiada o życiu spekulanta walutowego i filantropa, który swoją innowacyjną strategią zarobił miliardy na rynkach finansowych. Soros został nazwany „człowiekiem, który złamał Bank Anglii” i wybrany przez „Financial Times” człowiekiem roku 2018. Wybór ten był związany z zaangażowaniem Sorosa w obronę wartości demokratycznych. Autor Robert Slater.

4. John D. Rockefeller - "Titan: The Life of John D. Rockefeller, Sr."

Ta biografia ukazuje życie i władzę finansową Rockefellera, który zbudował swój majątek w branży naftowej i stał się jednym z najbogatszych ludzi w historii. Pod koniec XIX wieku przedsiębiorstwo Rockefellera przerabiało nawet 90 proc. światowego wydobycia ropy. Autor Ron Chernow.

5. Janet Yellen - “Empathy Economics: Janet Yellen’s Remarkable Rise to Power and Her Drive to Spread Prosperity to All”

Historia Janet Yellen, autorstwa Owena Ullmana. Janet Yellen, to amerykańska ekonomistka, była przewodnicząca Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej, a obecnie sekretarz skarbu w gabinecie Joe Bidena. Autor Owen Ullman.

6. Benjamin Graham - "The Einstein of Money: The Life and Timeless Financial Wisdom of Benjamin Graham"

Benjamin Grahm jes nazywany dziekanem Wall Street, Legenda Rynku Finansowego, Einstein Inwestowania. Graham był mentorem Warrena Buffetta i uważany jest za ojca analizy fundamentalnej i zasady "Mr. Market". Autor Joe Carlen.

7. Charlie Munger - "Charlie Munger: The Complete Investor"

Ta biografia przedstawia życie i filozofię inwestycyjną Charliego Mungera, współpracownika Warrena Buffetta i współzałożyciela Berkshire Hathaway.

Powyższe biografie przedstawiają różnorodne sylwetki i osobowości związane z finansami, które odniosły duży sukces, ale oczywiście jest ich znacznie więcej. Ich historie inspirują, a wiedza, którą przekazują, może posłużyć za cenne lekcje zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych profesjonalistów w świecie finansów i bankowości.  

Autor: Sylwia Zając
Redaktorka naczelna Grupa MBE

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Zobacz również