Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Automatyzacja Procesów Biznesowych – nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Łódzkim

Uniwersytet Łódzki we współpracy z sześcioma partnerami biznesowymi zapowiada utworzenie studiów, które pozwolą studentom zrozumieć nowoczesną technologię cyfrową i poznać możliwości jej zastosowania w biznesie.
Kategoria: Wiadomości
02.03.2020
Fot. Shutterstock

W tworzenie i rozwój kierunku „Automatyzacja Procesów Biznesowych” zaangażowane są polskie i międzynarodowe przedsiębiorstwa wykorzystujące automatyzację w swojej praktyce rynkowej – BSH, Fujitsu, DXC Technology, Digital Teammates, Digital Workforce oraz Nordea jako Partner Inicjujący nowego kierunku. Kierunek wystartuje w roku akademickim 2020/21. Uczelnia planuje przyjąć w pierwszej edycji ok. 60 studentów.

Profil kandydata

Kierunek „Automatyzacja Procesów Biznesowych” jest przeznaczony dla osób, które interesują się zagadnieniami związanymi z zarządzaniem oraz wykorzystaniem rozwiązań informatycznych w biznesie. Studia kierowane są do osób, które chcą poznać tajniki automatyzacji procesów poprzez ich robotyzację.

Co różni ten kierunek studiów?

Największym atutem kierunku jest unikatowy, interdyscyplinarny program kształcenia, łączący kwalifikacje z zakresu zarządzania z kompetencjami cyfrowymi. Zajęcia będą prowadzone zarówno przez kadrę naukowo-dydaktyczną UŁ, jak i praktyków biznesu z firm partnerskich.

– Chcemy podzielić się ze studentami Uniwersytetu Łódzkiego konkretnymi umiejętnościami przydatnymi w pracy zawodowej. Wiemy, jak ważne jest, by kandydat posiadał nie tylko ugruntowaną wiedzę teoretyczną, ale także znał praktyczne, cyfrowe narzędzia wykorzystywane dzisiaj w biznesie. „Automatyzacja Procesów Biznesowych” to kierunek, który dopasowuje ofertę kształcenia do oczekiwań pracodawców – komentuje Konrad Jakubiec, Członek Zarządu Digital Teammates.

Zaangażowanie partnerów biznesowych pozwoli studentom na lepsze zrozumienie realiów współczesnego rynku, a projektowy charakter przygotowania pracy licencjackiej – na wykorzystanie nabytych umiejętności technicznych i kompetencji miękkich do tworzenia rzeczywistych zmian w przestrzeni organizacyjnej. Studia mają profil praktyczny, dominują zajęcia kształcące praktyczne umiejętności, prowadzone przez osoby z doświadczeniem zawodowym.

– Programy Business2Universities są cennym elementem strategii największych firm na świecie. Nordea dołącza do tego nurtu mając świadomość, że dostęp do świetnie wykształconych kadr już dzisiaj jest elementem niezbędnym do dalszego, dynamicznego rozwoju nowoczesnej bankowości cyfrowej – tłumaczy Agnieszka Belowska-Gosławska, Dyrektor Centrum Doskonałości Robotyki, Nordea. 

– Dzięki wsparciu praktyków, nowatorskiemu programowi studiów oraz programom stażowym, młodzi ludzie będą mogli poznać realia biznesu i wykształcić te umiejętności, dzięki którym z sukcesem odnajdą się na rynku pracy – dodaje Agnieszka Belowska-Gosławska, spiritus movens całego przedsięwzięcia.

Profil absolwenta

Program został skonstruowany w taki sposób, by absolwent mógł rozpocząć karierę w wielu obszarach gospodarki. Absolwent tego kierunku będzie posiadał wiedzę dotyczącą tworzenia i doskonalenia dokumentacji procesowej, analityki i związanej z nią optymalizacji procesów biznesowych z wykorzystaniem robotyki i automatyki, dewelopowania rozwiązań, w szczególności na platformie Blue Prism, a także aktualizowania i usprawniania zaimplementowanego już cyfrowego pracownika w jego rzeczywistym środowisku pracy. Będzie również posiadał podstawową wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia projektów robotycznych w organizacjach reprezentujących zróżnicowane branże i jednostki non-profit, w tym ustalania standardów i zarządzania farmą robotów.

Absolwent tego kierunku studiów będzie także potrafił kreatywnie pracować w interdyscyplinarnych zespołach IT, w tym z grupą inżynierów, dzięki synergii nabytych w trakcie studiów umiejętności oraz kompetencji biznesowych i technologicznych.

„Automatyzacja Procesów Biznesowych” będzie trzecim, po „Lingwistyce dla biznesu” i „Bankowości i finansach cyfrowych”, kierunkiem przygotowany przez Uniwersytet Łódzki od początku w ścisłej współpracy z biznesem. 

Źródło: Biuro prasowe Uniwersytetu Łódzkiego. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również