Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Bankowość odwróci się od strategii compliance?

Citigroup, jeden z największych dostawców usług finansowych na świecie, który prowadzi również działalność w Polsce, opuszcza Brian Leach, dyrektor zajmujący się pionem strategii oraz ryzyka. Czy bank, który przeznaczył ogromne środki na rozbudowę struktury anti-money laundering oraz compliance odwraca się plecami do ryzyka? Jak zareagują inne instytucje finansowe?
Kategoria: Wiadomości
10.04.2015

Brian Leach objął stanowisko dyrektorskie w pionie ryzyka Citi w styczniu 2013 roku, łącząc zarządzanie ryzyka z działaniami strategicznymi banku, co w czasach kryzysu miało ogromne znaczenie – ryzyko stało się ważnym elementem kultury organizacyjnej banku. Jego odejście jednakże nie oznacza zmiany kursu banku. Wręcz odwrotnie – wszystkie działania związane z audytem oraz compliance będą podlegały obecnie Michaelowi Corbatowi, obecnie CEO całej grupy finansowej. To bardzo ważna informacja dla branży finansowej. Zaostrzenie polityki regulacyjnej w Citi pokazuje, że branża compliance zyska na znaczeniu w trzech kolejnych kwartałach 2015 roku.

Jak wygląda ścieżka kariery analityka AML?

Dowiedz się więcej z przewodnika "Kariera w Finansach i Bankowości". Przejdź do artykułu »

Raporty, które trafią bezpośrednio na biurko Corbata, wpiszą się na stałe w krajobraz instytucji finansowej po kryzysie 2008 roku. Wzmocnienie działań comliance oraz AML spełnia najważniejsze założenia przejrzystości instytucji finansowej, które dotyczą następujących aspektów:

  • zaangażowanie kadry menedżerskiej w politykę compliance/AML;
  • brak powiązań pomiędzy compliance a przychodami firmy;
  • stworzenie całej infrastruktury compliance/AML, obejmującej zarówno ekspertów, jak i rozwiązania informatyczne, których dostarczają tzw. AML data providers;
  • efektywność polityki compliance kontrolowana przez niezależne organy zewnętrzne.

Decyzja Citigroup zbiegła się z informacją nt. Deutsche Banku, na który prawdopodobnie w kwietniu zostanie nałożona astronomiczna kara finansowa (powyżej 1,5 miliarda dolarów) za aferę LIBOR. Do tej pory podobną kwotą ukarano m.in. UBS.

Co oznacza pojęcie compliance w świecie finansistów?

Przeczytaj o compliance w naszym słowniku pojęć.

Świat finansów nie rezygnuje zatem z inwestycji w rozbudowę systemu kontroli, którą nakładają na niego regulatorzy rynku. Rok 2015 może okazać się nawet przełomowy, co pokazuje właśnie przykład Citigroup oraz Deutsche Bank. Profesjonaliści związani z sektorem finansowym powinni z uwagą dalej przyglądać się specjalizacjom z obszaru compliance/AML. Jak pokazuje marcowy raport dotyczący globalnych trendów AML, przeprowadzony przez Dow Jones Risk & Compliance przy współpracy z Certified Anti-Money Laundering Specialists, pracodawcy sektora finansowego w najbliższych miesiącach będą podnosić kompetencje i rozbudowywać działy AML. Aż 40 proc. z nich planuje posiadać wysoko wykwalifikowany dział zajmujący się polityką AML – to aż 10-procentowy skok w stosunku do 2013 roku. 

Zobacz również