Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Blockchain Engineer i inne nowe zawody IT, które zyskują na znaczeniu

Nowoczesne technologie, które wkraczają do świata finansów, wymuszają powstanie nowych ról - stanowisk z obszaru IT, które będą nadążały za dynamicznym rozwojem automatyzacji i cyfryzacji w finansach. Zobaczcie, jakie nowe profesje zyskują na znaczeniu.
Kategoria: Wiadomości
03.04.2018

Polska gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się w Europie pod względem cyfryzacji. Postęp technologiczny przekłada się również na rynek pracy – na znaczeniu zyskują zawody, które dotąd wcale nie były znane w naszym kraju. 

Poniżej znajdziecie kilka przykładów nowych profesji, które są na polskim rynku adaptowane bezpośrednio z krajów zachodnich, przodujących pod względem postępu technologicznego. W przypadku wielu stanowisk, rynek w Polsce dopiero się tworzy. Często także standardy płacowe są dopiero na etapie wypracowywania. Specjaliści są jednak zgodni – ci, którzy najszybciej odnajdą się w nowej rzeczywistości i zdobędą odpowiednie kompetencje, mogą liczyć na bardzo atrakcyjne wynagrodzenie.

Rozwój tego typu stanowisk potwierdza rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z dziedzin powiązanych z nowoczesnymi technologiami, co z kolei jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Robotyzacja i informatyzacja będą dalej postępować. W coraz bardziej zaawansowaną fazę wchodzą prace nad tzw. sztuczną inteligencją. Kierunek rozwoju jest jasno nakreślony. Rekruterzy operujący w tych dziedzinach będą mieli w najbliższych latach dużo pracy – informuje Paweł Pełtak, IT Manager w People.

Machine Learning Specialist – nauczyciel robotów

Machine Learning Specialist to specjalista, który uczy maszyny wykonywać zadania. Osoba na tym stanowisku orientuje się w zagadnieniach związanych z tematyką sztucznej inteligencji. W swojej pracy wykorzystuje takie dziedziny jak: informatyka, robotyka i statystyka, by stworzyć system, który potrafiłby się samodzielnie doskonalić przy wykorzystaniu zgromadzonego doświadczenia, które jest niczym innym jak zestawem danych.

Systemy uczące się to efekt rozwoju idei sztucznej inteligencji i metod jej praktycznego wdrażania, a Machine Learning Specialist jest ich twórcą.

Blockchain Engineer – ochroniarz kryptowalut

Coraz więcej ogłoszeń o pracę dotyczy stanowiska Blockchain Engineer. Technologia blockchain operuje na polu technologiczno-finansowym. Wykorzystywana jest przy tworzeniu mobilnych platform handlowych, infrastruktury rynkowej w bankach i domach maklerskich oraz kart identyfikujących bezpieczeństwo transakcji. Blockchain Engineer odpowiedzialny jest za tworzenie specjalistycznych rozwiązań w tym obszarze czy za tzw. „kopanie bitcoinów w kopalniach”, czyli zabezpieczanie transakcji kryptowaltowych. 

DevOps Engineer – opiekun aplikacji

Nazwa tego specjalisty pochodzi od dwóch angielskich słów – development (rozwój) i operations (operacje). Osoba pracująca na tym stanowisku wykonuje zarówno obowiązki developera programującego aplikacje, jak i administratora systemu, utrzymującego środowisko, w którym te aplikacje działają. Zatrudnienie takiej osoby usprawnia komunikację między zespołami konkretnej firmy. 

Hadoop Specialist – ekspert Hadoop

Hadoop Specialist jest ekspertem obeznanym z tematyką platformy Hadoop, służącej do zarządzania dużymi zbiorami danych. Duże zbiory dzieli się na mniejsze fragmenty, które z kolei są przechowywane i przetwarzanie w rozproszeniu, na wielu serwerach. Hadoop można wykorzystać do analizy danych choćby z takich źródeł jak sieci społecznościowe.

Scrum Master – "zwinny" programista

Na rynku poszukiwani są także Scrum Masterzy. Scrum to sposób „zwinnego” podejścia do produkcji oprogramowania. Chodzi o to, by w prosty sposób rozwiązać złożone problemy, przełamać schematy i uporządkować interesy osób, które są zaangażowane w realizację projektu. Scrum Master odpowiada za to, by Scrum był rozumiany i stosowany.  

Pentester – "legalny haker"

Zadaniem pentesterów jest testowanie zabezpieczeń firm i systemów. Tacy specjaliści próbują włamywać się do systemów, wyszukują ich najsłabsze ogniwa i diagnozują błędy oraz niedociągnięcia. W związku z rosnącą liczbą cyberzagrożeń i coraz częstszymi atakami hakerskimi, profesja ta cieszy się dużym wzięciem.

Źródło: "Nowe profesje na rynku pracy w branży IT", materiał prasowy agencji rekrutacyjnej People. 

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również