Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Przyszłość według futurystów, czyli zawody z branży finansowej, które będą modne w 2030 roku

Zastanawialiście się kiedyś, jakie zawody z branży finansowej będą "na czasie" w 2030 roku, czyli dokładnie za tylko/aż (wybierzcie sami!) 12 lat? Chociaż może wam się to wydawać trochę wróżeniem z fusów, to specjaliści od projektowania przyszłości już wiedzą, w którym kierunku zmierza świat a wraz z nim także rynek pracy.
Kategoria: Wiadomości
30.01.2018

Zastanawialiście się kiedyś, co będziecie robić w 2030 roku, czyli dokładnie za 12 lat? Na jakim etapie kariery będziecie? A może pójdziecie z duchem czasu i zmienicie profesję na taką, o której dzisiaj nikt nawet nie słyszał? Postanowiliśmy poszukać takich zawodów, o których (dosłownie!) nie śniło się nawet filozofom, za to powstały w umysłach specjalistów od prognozowania przyszłości. I wcale nie były to wróżki!

Badanie "Inspired Minds", na którym opieramy poniższe prognozy, zostało opracowane przez futurystów z Kanady na podstawie analizy obecnie zachodzących zmian społecznych, ekonomicznych, technologicznych i ekonomicznych. Wyniki zostały przygotowane z myślą o młodym pokoleniu Kanadyjczyków - ma być dla nich drogowskazm kariery, pomocą przy wybore swojej ścieżki zawodowej. 

Chociaż tak wiele mówi się o tym, że rynek finansowy przejdzie całkowite przeobrażenie i powstanie tak wiele nowych profesji, to wyniki futurystów z Kanady są lekko rozczarowujące. W przypadku branży finansowej eksperci przedstawiają tylko dwie profesje, które będą na topie w 2030 roku. Jakie to zawody?

Księgowy (Accountant)

Księgowi w 2030 roku wciąż będą świadczyć tę samą usługę - w dalszym ciągu będą pomagać klientom, ludziom i firmom w utrzymaniu finansów w należytym porządku, przy czym ich praca nabierze większego wymiaru.

Księgowy jutra będzie komunikował się także z podmiotami zewnętrznymi, takimi jak rządy, inwestorzy, banki i inne organizace w sprawie wewnętrznej sytuacji finansowej firmy. Może być też odpowiedzialny za audyt, w celu oceny finansowej firmy bądź organizacji. Rozszerzenie kompetencji będzie wymuszało na księgowych poznanie międzynarodowych struktur biznesowych.

Wymagania względem księgowych nie zmienią się - wciąż liczyć się będzie szczegółowość i umiejętność przekształcania szczegółowych informacji finansowych w takie, które są przydatne dla osób, które nie mają takiego zaplecza finansowego. 

Doradca cyfrowej waluty (Digital Currency Advisor)

Jak najlepiej korzystać z nowych, cyfrowych walut? Na to pytanie na pewno będzie znał odpowiedź Digital Currency Advisor. Doradca cyfrowej waluty to zawód, który powstanie w 2030 lub nawet wcześniej. W związku z rozwojem cyfrowych walut pojawią się specjaliści, którzy pokażą ludziom, jak zarządzać swoim majątkiem, wykorzystując odpowiednią równowagę systemów - Bitcoin czy Freicoin (waluta, która traci wartość im dłużej się ją trzyma). 

Digital Currency Advisor powinien umieć zarządzać finansami, mieć doświadczenie w zakresie rachunkowości. Niezbędna będzie też znajomość waluty cyfrowej, a zalecana - zabezpieczeń komputera i różnych systemów operacyjnych. 

Ciekawe zawody z innych branż

Czy nie uważacie, że branża finansowa została przez autorów raportu potraktowana po macoszemu? Futuryści w tym przypadku nie wykazali się dużą inwencją twórczą, a może właśnie taka jest prognoza dla tej branży i wszystkie wizje rodem z filmów science fiction są zbyt daleko idące? W kontraście do powyższych prognoz, publikujemy kilka najciekawszych zawodów z innych branż, które będą na czasie w 2030 roku:

  • Recyclable Design Specialist - w 2030 roku producenci będą dbać o to, by ich produkty nadawały się do recyklingu. Z pomocą przyjdą im projektanci, którzy będą w stanie zaprojektować nie tylko ładne, estetyczne opakowania, ale przede wszystkim ekologiczne. 
  • Rewilder - typ rolnika, którego zadaniem będzie likwidacja szkód wyrządzonych środowisku naturalnemu przez ludzi, fabryki, samochody i intensywną uprawę jednej rośliny. Rewilder będzie usuwał płoty w celu przywrócenia ścieżek lotu ptakom, zastępował drogi lasami i wprowadzał gatunki rodzime. 
  • Digital memorialist - osoba, która będzie gromadzić i zarządzać cyfrową spuścizną zmarłych osób. Digital memoralist będzie współpracował z tymi, którzy przeżyli, by ustalić, które aspekty tożsamości online osoby zmarłej powinny żyć dalej.

Źródło: careers2030.cst.org

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również