Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Blockchain w instytucjach finansowych

Technologia blockchain rewolucjonizuje finanse. Umożliwia bezpieczne i niezmienne rejestrowanie transakcji, co w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu uczciwości i zaufania w środowisku biznesowym.
Kategoria: Wiadomości
10.05.2024
Midjourney

Czym jest blockchain?  

Blockchain to rodzaj zdecentralizowanej, cyfrowej struktury danych, która służy do rejestrowania transakcji w sposób niezmienialny i transparentny. W skrócie jest to swego rodzaju cyfrowy dziennik transakcji, który może być udostępniany na potrzeby organizacji lub prywatnych użytkownikówe, a zabezpiecza się go przy pomocy zaawansowanej kryptografii. 

Podstawowa idea blockchaina skupia się na tym, że każda transakcja potwierdzana jest przez sieć węzłów (komputerów), a następnie dodawana do bloku transakcji. Każdy blok wiąże się z poprzednim, tworząc łańcuch bloków – stąd angielska nazwa blockchain.

Innowacyjna technologia, którą jest blochchain, korzysta więc z baz danych. Polega na gromadzeniu, wiązaniu, weryfikowaniu, szyfrowaniu jednostek bazowych – transakcji – w sieci. Efektem tych procesów jest odporność blockchaina na manipulacje i awarie.  

Potencjał blockchaina 

Przede wszystkim blockchain umożliwia wymianę wartości w środowisku cyfrowym, ale również pozwala eliminować z tego procesu niepożądanych pośredników.  

Najbardziej znane zastosowanie blockchaina to technologia stojąca za kryptowalutą Bitcoin. Blockchain wykorzystuje się jednak w wielu innych dziedzinach takich jak np. rejestracja własności, zarządzanie łańcuchem dostaw, śledzenie danych medycznych czy nawet głosowanie elektroniczne. Jego cechy, czyli niezmienialność danych, przejrzystość i decentralizacja, czynią go niezwykle atrakcyjnym narzędziem. Ze względu na praktycznie nieograniczone możliwości blockchaina wiele organizacji eksploruje różne sposoby wykorzystania tej technologii w swoich dziedzinach działalności. 

Blockchain w instytucjach finansowych 

Blockchain od kilku lat wprowadzany jest przez polskie banki przy pomocy Fintechów. Ma zapewnić klientom możliwość bezproblemowych i natychmiastowych wymian wartości i wykonywania transakcji w bardziej przejrzysty, bezpieczny, ale jednocześnie rozproszony sposób.  

Może on znacząco zwiększyć dostęp do usług finansowych dla osób bez konta bankowego lub mieszkających w słabo rozwiniętych regionach. Dzięki rozwojowi technologii finansowych opartych na blockchainie możliwe staje się bowiem oferowanie prostych, tanich i łatwo dostępnych usług finansowych dla szerszego grona ludności.  

Jednym z kluczowych zastosowań blockchaina są cyfrowe waluty, znane również jako kryptowaluty. Jedną z nich jest Bitcoin, który stał się symbolem sukcesu tej technologii. Opierając się na blockchainie, Bitcoin działa jako zdecentralizowana kryptowaluta. Korzysta z algorytmu konsensusu o nazwie Proof-of-Work, który jest wykorzystywany w blockchainach, aby potwierdzić i zabezpieczyć transakcje.  

Technologia blockchain, która stanowi podstawę Bitcoina, ma potencjał do rewolucjonizacji sektorów finansowych i innych dziedzin gospodarki poprzez wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i przyspieszenia transakcji. Niemniej regulacje i skalowalność pozostają istotnymi wyzwaniami dla długoterminowego sukcesu Bitcoina. 

Specjaliści od blockchaina 

Specjaliści zajmujący się blockchainem to eksperci z różnych dziedzin, w tym informatyki, ekonomii, kryptografii czy biznesu. Oto kilka głównych typów specjalistów, którzy często pracują z technologią blockchain: 

  1. Deweloperzy blockchaina. Tworzą aplikacje, inteligentne kontrakty i inne rozwiązania oparte na blockchainie. Często posiadają dogłębną wiedzę z zakresu programowania oraz rozumieją specyfikę działania różnych platform blockchainowych takich jak Ethereum, Hyperledger, czy Polkadot. 

  1. Inżynierowie blockchaina. Specjaliści, którzy zajmują się projektowaniem, budowaniem i zarządzaniem infrastrukturą blockchainową. Ich zadaniem jest zapewnienie, aby sieć blockchain działała sprawnie i bezpiecznie, czyli optymalnie.  

  1. Kryptografowie. Zajmują się zapewnieniem bezpieczeństwa sieci blockchain poprzez projektowanie algorytmów kryptograficznych, które są wykorzystywane do zabezpieczenia transakcji i baz danych. 

  1. Ekonomiści blockchaina. Badają ekonomiczne aspekty technologii blockchain, w tym modele tokenizacji oraz wpływ blockchaina na tradycyjne systemy finansowe. 

  1. Analitycy danych blockchaina. Specjaliści, którzy zajmują się analizą danych zapisanych w blockchainie, aby uzyskać wgląd w trendy rynkowe, zachowania użytkowników i inne informacje użyteczne dla firm i organizacji. 

  1. Prawniczy eksperci ds. blockchaina. Zajmują się kwestiami prawno-regulacyjnymi związanymi z technologią blockchain, w tym regulacjami dotyczącymi kryptowalut, inteligentnych kontraktów i ICO (z ang. Initial Coin Offerings), czyli nowoczesną metodą crowdfundingu (finasowania społecznościowego). 

  1. Specjaliści ds. bezpieczeństwa blockchaina. Ich zadaniem jest zapewnienie, że infrastruktura blockchainowa oraz aplikacje oparte na tej technologii są bezpieczne przed atakami hakerskimi i innymi zagrożeniami w sieci.  

Autor: Wiktoria Jackowska
Redaktorka Grupa MBE

Magistrantka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Czynna uczestniczka konferencji naukowych. Pasjonatka kultury, lingwistka. 

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD działającego z misją edukacji o neuroróżnorodności. 

Zobacz również