Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Dynamiczny rozwój Fintechu w Polsce

Sektor Fintech w Polsce odgrywa istotną rolę nie tylko na poziomie krajowym, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej i w całej Unii Europejskiej. Obecnie nasz rynek plasuje się na drugim miejscu pod względem popularności bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), a polscy programiści są jedną z najbardziej pożądanych grup ekspertów na świecie.
Kategoria: Wiadomości
06.05.2024
Midjourney

Rewolucja cyfrowa stała się motorem napędowym rynków na całym świecie, czyniąc innowacje finansowe kluczowym elementem rozwoju gospodarczego. Rosnący w siłę polski sektor Fintech jest dziś uznawany za znaczące centrum innowacji. Termin Fintech, skrót od angielskiego Financial Technology, określa nie tylko nowe technologie na rynku gospodarczym, ale również cały nurt zmian mających na celu ulepszenie oraz zautomatyzowanie obsługi instrumentów finansowych.  

Czytaj więcej: Fintech w Polsce. Jak zapowiada się branża w 2024 i dalszej przyszłości? 

Wpływ Fintechu na polską gospodarkę 

Fintech wpływa na dynamiczny rozwój gospodarki Polski na kilka sposobów. Po pierwsze, poprzez nowe rozwiązania technologiczne promuje bezgotówkową, cyfrową gospodarkę, przyczyniając się do wzrostu jej efektywności oraz eliminacji barier administracyjnych w prowadzeniu biznesu. Po drugie, kreuje nowe, wyspecjalizowane miejsca pracy, szczególnie w obszarze IT i usług finansowych. Po trzecie, wspiera tzw. inkluzję finansową, czyli dostarcza bardziej dostępne i elastyczne usługi oraz umożliwia podnoszenie poziomu świadomości finansowej społeczeństwa. 

Polski rynek Fintech 

Na polskim rynku usługi świadczone przez firmy Fintech obejmują różnorodne obszary, takie jak płatności elektroniczne, platformy finansowe, pożyczki, planowanie budżetu oraz dostęp do transakcji walutowych i kryptowalut. Organizacje te działają jako podmioty oferujące usługi bezpośrednim klientom, ale też współpracują z bankami i innymi instytucjami finansowymi. Choć większość Polaków korzysta z usług bankowych, nie zdaje sobie sprawy, że często są to rozwiązania dostarczone przez Fintech.  

Według raportu „Branża FinTech w Warszawie” z 2023 roku, Warszawa wyłoniła się jako główne centrum innowacji Fintech w Polsce. Nasza stolica skupia największą liczbę firm i startupów z branży w kraju, a także oferuje bogaty ekosystem wspierający rozwój tego obszaru. Wzrost sektora Fintech w Warszawie przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności miasta jako miejsca do pracy dla specjalistów z branży IT i finansów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Wśród centrów Fintech w Polsce na drugim i trzecim miejscu plasuje się Kraków i Wrocław.  

Ponadto 50 000 przedsiębiorstw w Polsce to małe, średnie i duże firmy IT. Stanowią one 8% polskiego PKB. Natomiast przemysł ICT (technologie informacyjne i komunikacyjne) obejmuje 6,2% całkowitego zatrudnienia w naszym kraju. Co więcej, 97% centrów biznesowych ma zasięg globalny lub koncentruje swoje usługi na rynkach zagranicznych.  

Czytaj więcej: Nowe technologie w sektorze finansowym. Cyfrowa podróż finansów 

Polska jako centrum innowacji finansowych 

W zakresie innowacji finansowych polski rynek Fintech odznacza się zarówno w regionie CEE (Europa Środkowo-Wschodnia), jak i całej Unii Europejskiej. Silny kapitał ludzki, wysoko wykwalifikowani pracownicy IT oraz sprzyjające warunki dla rozwoju technologicznego sprawiają, że nasz kraj jest atrakcyjnym miejscem dla firm z tego sektora. Według szacunków Komisji Europejskiej z 2022 roku w Polsce jest aż 450 000 programistów, co plasuje nas na 1 miejscu w Europie Środkowo-Wschodnie i 5 miejscu w Unii Europejskiej. Jak donosi raport “How to do FinTech in Poland?” polscy software developerzy znajdują się na:  

  • 1 miejscu osób programujących w Javie; 
  • 3 miejscu najlepszych programistów na świecie w HackerRank; 
  • 2 miejscu najlepszych programistów w dziedzinie algorytmów i Pythona; 
  • 1 miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej i 7 w UE pod względem dostępnych specjalistów AI.  

Perspektywy rozwoju 

Do dalszego rozwoju sektora Fintech w Polsce niezbędna jest skoordynowana polityka, która uwzględni cele sektora publicznego oraz prywatnego. Istotne jest także usprawnienie regulacji prawnych oraz nadzoru finansowego, aby te promowały nowe rozwiązania finansowe i jednocześnie zapewniały transparentność polskiego rynku.  

Według raportu „How to do FinTech in Poland?”, istnieje duży potencjał dla rozwoju tego obszaru w Polsce. Kluczowymi czynnikami sukcesu w branży Fintech są konkurencyjny i innowacyjny sektor finansowy, rozwinięta współpraca pomiędzy bankami i instytucjami niebankowymi oraz wysoko wykwalifikowani pracownicy.  

Polska to bowiem największy ośrodek akademicki w Europie Środkowo-Wschodniej. Może pochwalić się ponad trzystoma instytucjami oferującymi możliwość uzyskania wyższego wykształcenia. Z tego przywileju korzysta więcej niż 1,2 mln osób, co daje 350 000 absolwentów rocznie. 20% studentów kończy kierunki inżynieryjne i technicznych, więc część z nich z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju rynku Fintech w Polsce.  

Czytaj więcej: Sektor bankowości korporacyjnej czeka spowolnienie przychodów 

Autor: Wiktoria Jackowska
Redaktorka Grupa MBE

Magistrantka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Czynna uczestniczka konferencji naukowych. Pasjonatka kultury, lingwistka. 

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD działającego z misją edukacji o neuroróżnorodności. 

Zobacz również