Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Fintech w Polsce. Jak zapowiada się branża w 2024 i dalszej przyszłości?

W ciągu ostatnich kilku lat ilość firm w polskiej branży Fintech podwoiła się – jak informuje raport Antal z 23 stycznia tego roku. Jak inwestorzy postrzegają przyszłość sektora technologii finansowej w 2024 roku?
Kategoria: Wiadomości
02.02.2024

Styczniowy raport firmy Antal, stworzony na zamówienie Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy, został opracowany na podstawie desk researchu i analizy jakościowej dziesięciu ustandaryzowanych wywiadów z ekspertami z polskiej branży Fintech.

Fintech w Polsce – kluczowe wnioski za rok 2023

Branża technologii finansowych (Fintech) jest siłą transformacyjną na całym świecie, a Polska nie jest pod tym względem wyjątkiem. W ostatnich latach nasz kraj stał się kluczowym graczem w europejskim krajobrazie Fintech, będąc świadkiem szybkich postępów i innowacji.

Kluczowe wnioski:

  • 10 miejsce – według rankingu „European Fintech Occupier Index” Warszawa znalazła się w czołowej dziesiątce, wygrywając z takimi metropoliami jak Mediolan czy Monachium.
  • o 250, więc ponad dwukrotnie – tak wzrosła liczba rodzimych fintechów w latach 2018 – 167 fintechów, a 2023 – 417 firm w tej branży, według raportu Fundacji FinTech Poland „How to do FinTech in Poland?’.
  • 188 z 417 polskich fintechów ma siedzibę w Warszawie. Jeśli chodzi o rozmieszczenie branży, to stolica odgrywa ogromną rolę w skali całego kraju – dane z raportu „How to do FinTech in Poland” wskazują, że w samej Warszawie swoje siedziby ma aż 45% rodzimych fintechów. To sprawia, ze przed stolicą otwierają się duże możliwości, i można przypuszczać, że miasto ma potencjał na zostanie punktem centralnym dla rozwoju sektora technologii finansowej w skali europejskiej.
  • Płatności, zarządzanie finansami, oprogramowanie – te trzy największe segmenty stanowią łącznie prawie 50% wszystkich fintechów w Polsce, według raportu Cashless.pl, „Mapa Polskiego Fintechu”.

Rozwój i przyszłość branży Fintech – istotne aspekty

Raport nie tylko kreśli dość barwny obraz sektora technologii finansowej w Polsce, lecz także na jego podstawie stara się wysnuć prognozę: jaka może być przyszłość krajowej branży Fintech?

Kluczowe wnioski:

  • Zmiany prawne mogą determinować tempo rozwoju branży. Regulacje mogą ułatwić powstawanie innowacji, z kolei brak odpowiednio dopasowanych przepisów – może je utrudniać. Odpowiednie inicjatywy regulacyjne mogą zaowocować zwiększeniem konkurencji, wspieraniem innowacji i poprawą ochrony konsumentów. Analiza ram regulacyjnych ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia wyzwań i możliwości w branży.
  • Znaczące zasoby ludzkie – Polska może szczycić się dużą liczbą wykwalifikowanej siły roboczej, a darmowy dostęp do wyższej edukacji zapewnia, że taki stan rzeczy powinien utrzymywać się w przyszłości.
  • Sektor płatności bezgotówkowych przeżywa rozwój – szczególne obszary do dynamicznego rozwoju dostrzegane są zwłaszcza w płatnościach odroczonych (ang. buy now, pay later), mobilnych portmonetkach i transferach środków w kontekście B2B.  Podobno prognozy na rok 2026 szacują nawet dwukrotny wzrost wartości cyfrowych transakcji płatniczych.
  • Współpraca między start-upami a tradycyjnymi instytucjami finansowymi może być czynnikiem kluczowym dla rozwoju i innowacyjności w branży finansowej w przyszłości.
  • Rosnąca rola AI – Wiele wskazuje na to, że użycie sztucznej inteligencji w automatyzacji procesów będzie trendem na następne lata, tym samym pozwalając firmom na większą personalizację świadczonych usług i efektywniejsze zarządzanie zasobami, zarówno finansowymi, jak i tymi ludzkimi.

Źródła:

Antal – Raport „Branża fintech w Warszawie”, 2023

Fintech Poland – „How to do FinTech in Poland?”

Autor: Kamila Brzezińska
Redaktorka

Absolwentka Filologii Francuskiej na UP, a także Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W MBE zajmuje się głównie redakcją portalu CareersInPoland.com.

W życiu prywatnym Kamila jest miłośniczką dobrej książki i kiepskich filmów, oraz weteranem gier RPG i horror-survivalowych. Od 2016 roku żywi niezdrową fascynację do amerykańskiej satyry politycznej. 

Zobacz również