Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Ruch galarety, świat bez emerytów i kilka innych ciekawostek z książki "Praca 2.0"

Na czym polega model pracy 2.0? Co zrobić, żeby roboty nie ukradły nam pracy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce "Praca 2.0". My postanowiliśmy wyłowić kilka lepszych kąsków, co by wzbudzić wasz apetyt na więcej.
Kategoria: Wiadomości
23.01.2019

W social mediach krąży teraz nowy "łańcuszek" pod hasłem #10yearschallange - moda na publikowanie zdjęć wykonanych 10 lat temu w odniesieniu do tych zrobionych współcześnie. Na naszym profilu na Facebooku też poddaliśmy się tej modzie. Nie jest to, bynajmniej, znak tęsknoty za tym co było, a raczej pokazanie jak wiele zmieniło się przez tę ostatnią dekadę.

Zmianom, czy też prawdziwej rewolucji rynku pracy w odniesieniu do przeszłości poświęcona jest książka "Praca 2.0", którą miałam okazję jakiś czas temu przeczytać. Jej autor, dr Sergiusz Prokurat, dokonał analizy rzeczywistości gospodarczej XXI wieku w odniesieniu do zmian na rynku pracy. Streszczenie tej książki nie miałoby sensu, bowiem jest to lektura pełna danych, obszerna publikacja porównywalna z raportem. Dlatego postanowiłam wyłowić z niej kilka ciekawostek – faktów przytoczonych przez autora, które zatrzymały moją uwagę:

1. Coworking rozpoczął się od ruchu galarety

Telepraca, homeoffice to systemy pracy, które jeszcze kiedyś były nieznane albo przynajmniej niechętnie widziane przez pracodawców. Dziś dopuszcza je wiele organizacji. Okazuje się jednak, że freelancerzy, którzy mogą pracować w pojedynkę w domowym zaciszu tęsknią za towarzystwem. Modę na wspólną pracę indywidualną zapoczątkował w 2006 roku informatyk Amit Gupta, który pewnego dnia na swoim blogu zapytał, czy ktoś chciałby popracować w jego towarzystwie. Zgłosiło się wiele osób, które wspólnie stworzyły ruch galarety tzw. Jelly Movement. Z czasem przestrzeń w kawiarniach czy barach, którą wykorzystywali do pracy okazała się niewygodna. Tak powstała moda na wynajmowanie przestrzeni biurowej do indywidualnej pracy kilku osób. 

2. Nauka się opłaca

Znacie powiedzenie: "ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz"? Okazuje się że ta sentencja, często wpisywana do pamiętników, ma odbicie w rzeczywistości. Dr Sergiusz Prokurat przytacza w książce badania, które jasno pokazują, że inwestycja w naukę naprawdę się opłaca:

Zwrot z inwestycji w edukację w porównaniu z innymi inwestycjami
Rodzaj inwestycji Zwrot z zainwestowanych pieniędzy
Wynajem 1,5%
Lokaty 1,5%
Obligacje 1,8%
Złoto 2%
Giełda 6%
Szkoła średnia 9%
Licencjat 15,5%
Studia magisterskie 16,5%
Certyfikacje zawodowe 20%

Źródło: "Praca 2.0" za: Dane z badania populacji USA w latach 2010-2012 oraz badań dotyczących edukacji z NCES z 2012 r. 

3. Jak być efektywnym?

Efektywność to ostatnio temat modny, wszak praca przyszłości to taka, ktorą będziemy wykonywać na 100 proc. O efektywności pisaliśmy niedawno, przy okazji ostatnich badań na ten temat. Okazuje się jednak, że nie wyczerpaliśmy tematu. Dr Prokurat dorzuca kilka swoich rad, jak zostać mental masterem. Czy wiecie, że... 

  • jeśli Wasz email ma więcej niż 140 słów, to znaczy, że... gubicie wątek. 
  • gwarancją dobrej wydajności w pracy jest dobre oświetlenie na poziomie 200 luksów. 
  • jeśli w 15 minut nie stworzycie nic produktywnego, to... najpewniej nic już nie stworzycie.

4. Praca 2.0. aż do śmierci 2.0. 

Smutna rzeczywistość może czekać osoby, które za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat będą staruszkami. W książce pojawia się stwierdzenie, że mogą oni "zapomnieć o emeryturze". Spokojna starość w kapciach, z gazetą w dłoni przed telewizorem odejdzie w zapomnienie. Osoby starsze będą najpewniej musiały pracować dłużej. Szczęśliwi Ci, którym pozwolą na to siły i zdrowie, i naprawdę lubią swoją pracę! 

Książka "Praca 2.0. Nie ukryjesz się przed rewolucją rynku pracy"

Autor: Sergiusz Prokurat
Wydawnictwo: Onepress

Wszystkie przytoczone wyżej ciekawostki pochodzą z tej książki. Możecie się z niej dowiedzieć, jak przygotować się na rewolucję rynku pracy - co zrobić, żeby roboty nie ukradły nam pracy i jak przystosować się do cyfrowej rzeczywistości. 

Autor prowadzi czytelnika przez meandry współczesnego rynku pracy i pokazuje mu mechanizmy rządzące światem – otwiera spojrzenie na nowe możliwości, które niesie za sobą postindustrialna rewolucja.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również