Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

CIMA. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o tej kwalifikacji

Najważniejsze informacje dotyczące kwalifikacji CIMA w jednym miejscu: zakres wiedzy, egzaminy, zwolnienia i perspektywy rozwoju, które otwierają się przed osobami, którym uda się zdobyć dyplom.
Artykuł sponsorowany
Kategoria: Wiadomości
04.10.2021
fot. Unsplash

W erze ciągłych zmian, firmy potrzebują w swoich zespołach ekspertów, którzy potrafią przekształcić dane w informacje usprawniające działanie całego biznesu. Takich, na których doświadczeniu i umiejętnościach zawsze można polegać. Są nimi specjaliści, managerowie i dyrektorzy finansowi, których łączy doskonała znajomość rachunkowości zarządczej. To właśnie oni posiadają wiedzę w zakresie strategii biznesowej, finansów, zarządzania, przywództwa i umiejętności cyfrowych, które pomagają firmom podejmować lepsze decyzje każdego dnia. I to dzięki temu są stale poszukiwani przez pracodawców z całego świata, a ich pozycja na rynku umacnia się z roku na rok.

Założony w 1919 roku The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) jest czołową i jednocześnie największą światową organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej. Będąc częścią Association of International Certified Professional Accountants (Międzynarodowego Stowarzyszenia Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości) zrzesza ponad 696 000 członków i studentów ze 192 krajów, którzy stanowią około 24% globalnej populacji kadry finansowej.

Specjaliści z dyplomem CIMA pracują w samym sercu biznesu. CIMA ściśle współpracuje z pracodawcami i sponsoruje nowatorskie badania, nieustannie aktualizując swój program nauczania, dzięki czemu pozostaje pierwszym wyborem przy rekrutacji liderów biznesu wykształconych w zakresie finansów.

– CIMA kładzie nacisk nie tylko na zdobywanie merytorycznych kompetencji finansowych, lecz także na rozwijanie umiejętności przywódczych oraz zrozumienie, jaki wpływ na finanse (i ogólnie na cały biznes) ma galopująca rewolucja cyfrowa. To czyni kwalifikację CIMA kompletną i powoduje, że dzisiejsi profesjonaliści sektora finansów nie muszą już wybierać między CIMA a MBA. Program CIMA przygotowuje swoich studentów do zajmowania najwyższych stanowisk przywódczych w firmie, również poza działami finansowymi – mówi Wioletta Pietrasiak, Operations and Enabling Functions Director w AstraZeneca

Kwalifikacja przez to, że łączy aspekty biznesu i rachunkowości stanowi zbiór profesjonalnych narzędzi niezbędnych do podejmowania strategicznych i operacyjnych decyzji biznesowych i doskonale przygotowuje do pracy w branży finansowej bez względu na poziom obejmowanego stanowiska. Kwalifikacja od lat cieszy się wysoką renomą i jest doskonałym wyróżnikiem na rynku pracy. Osoby z jej uprawnieniami są chętnie zatrudniane zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym czy non profit. Co więcej, w miarę postępów w zdobywaniu kwalifikacji wynagrodzenie kandydatów może zacząć rosnąć już od momentu rozpoczęcia nauki, co – jak pokazują badania – może oznaczać wzrost nawet o 86% w perspektywie 10 lat [1].

– AstraZeneca ceni kwalifikację CIMA, gdyż certyfikat ten stanowi gwarancję dla pracodawcy, że dany pracownik posiada odpowiednie kompetencje wymagane do pracy w różnych obszarach finansów, począwszy do tradycyjnej księgowości, aż po strategiczny Biznes Partnering. Co więcej, sylabus CIMA cały czas ewoluuje, tak aby uwzględnić bieżące, a także przyszłe wymagania biznesowe – mówi Wioletta Pietrasiak AGMA, CGMA.

Ciągły rozwój

Cyfryzacja i automatyzacja wciąż zmieniają sposób funkcjonowania działów finansowych. To duże wyzwanie, ale i szansa, ponieważ nowe technologie ułatwiają specjalistom ds. finansów wejście w rolę partnerów biznesowych zapewniających doradztwo i wsparcie w organizacjach.

Wpływ nowych technologii na świat biznesu wymaga od nich jednak przygotowania się do nowych sposobów pracy. Dlatego sylabus kwalifikacji CIMA jest stale dostosowywany do wymogów przyszłości finansów i obejmuje tematykę m.in. umiejętności cyfrowych, technologii blockchain, sztucznej inteligencji czy cyberbezpieczeństwa.

– Pomyślne zdanie wszystkich egzaminów i zdobycie kwalifikacji nie kończy jeszcze przygody z CIMA. Instytut kładzie nacisk na ciągły rozwój, nieustannie wspierając swoich członków, byłych studentów, w podnoszeniu kwalifikacji, poprzez liczne propozycje udziału w wydarzeniach lub w dodatkowych kursach. Potwierdzam to, dzieląc się własnym doświadczeniem: kursem oferowanym przez CIMA, który miał przełomowy wpływ na moją karierę był Digital Mindset. Większość mojej ścieżki zawodowej rozwijała się w obszarze Biznes Partneringu i do pewnego czasu byłam przekonana, że to jedyna słuszna droga, którą muszę podążać, myśląc o dalszym rozwoju. Dzięki Digital Mindset zrozumiałam, że rewolucja cyfrowa stwarza równie ciekawe perspektywy w Globalnych Centrach Finansowych, a szczególnie w tzw. Middle Office, gdzie już od ponad roku mam okazję rozwijać swoje kompetencje i doświadczenie w strukturach AstraZeneca – opowiada Wioletta Pietrasiak ACMA, CGMA.

Zakres wiedzy

Wymagania stawiane ubiegającym się o dyplom CIMA składają się z trzech filarów: Enterprise (E, przedsiębiorstwo), Performance (P, efektywność) i Financial (F, finanse). Program każdego z tych obszarów podzielony jest na trzy kolejne poziomy: operacyjny, zarządzania i strategiczny. Taki układ ma na celu zachęcenie studentów do ciągłego angażowania się w rozwój na każdym z tych poziomów. Dla każdego z etapów przewidziany jest osobny egzamin oraz dyplom po jego ukończeniu.

– W Globalnych Centrach Finansowych tworzone są dzisiaj Centra Eksperckie, które przejmują od lokalnych działów finansowych coraz to bardziej zaawansowane procesy Finansowe. Kwalifikacja CIMA daje nam gwarancję, że posiadający ją pracownicy poradzą sobie z najtrudniejszymi zadaniami, które wymagają zaawansowanej wiedzy eksperckiej i rozwiniętych umiejętności przywódczych – przekonuje Wioletta Pietrasiak ACMA, CGMA.

Zwolnienia i egzaminy

Elastyczność i nowoczesne metody nauki oraz egzaminy online sprawiają, że zdobywanie kwalifikacji CIMA jest łatwiejsze. Osoby, które posiadają odpowiedni stopień naukowy lub kwalifikacje nie ponoszą żadnych kosztów z tytułu zwolnień z egzaminów. Co więcej, w związku z pandemią COVID-19 w maju 2020 roku CIMA umożliwiła zdalne zdawanie egzaminów, stwarzając możliwość zdobycia w ten sposób kwalifikacji i będąc tym samym pierwszą organizacją zrzeszającą specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości w Polsce, która zdecydowała się na takie rozwiązanie.

Czas trwania

Studenci, którzy łączą naukę z pracą zawodową, zazwyczaj poświęcają na zdobycie kwalifikacji od dwóch do czterech lat. CIMA daje słuchaczom swobodę zdawania egzaminów i dostosowania tempa nauki do ich indywidualnych potrzeb. Kandydaci mogą w każdej chwili przerwać proces certyfikacyjny, a następnie powrócić do zdawania egzaminów w dogodnym dla nich terminie. Można przygotować się do nich w trybie eksternistycznym, skorzystać z kursów dostępnych online lub z kursów przygotowawczych oferowanych przez akredytowane ośrodki szkoleniowe. Wszystkie egzaminy przeprowadzane są metodą komputerową. Do tzw. testów obiektywnych (Objective Tests; OT) kandydaci przystępują na żądanie, czyli w dowolnym czasie, zaś do egzaminów wieńczących każdy poziom (Case Studies; CS), opartych na studium przypadku konkretnej firmy, podchodzić można w czterech sesjach w roku.

Perspektywy rozwoju

Po uzyskaniu kwalifikacji CIMA, czyli przejściu czterech poziomów, z których dwa można zrealizować już w trakcie studiów, zostaje się członkiem Instytutu oraz otrzymuje tytuł Chartered Global Management Accountant (CGMA), którym posługuje się już ponad 150 tys. specjalistów ds. finansów na świecie.

CIMA umożliwia korzystanie z nowej, cyfrowej ścieżki do zdobycia tego tytułu – CGMA Finance Leadership Program (FLP). To najbardziej nowoczesne na rynku rozwiązanie e-learningowo-egzaminacyjne, obejmujące zakresem merytorycznym sylabus Kwalifikacji Profesjonalnej CIMA. Pozwala ono w inteligentny i intuicyjny sposób rozwinąć kompetencje finansowe i przywódcze oraz odkryć świat nowych możliwości zawodowych zarezerwowanych tylko dla posiadaczy dyplomu CIMA. 

Do korzyści wynikających z uzyskania kwalifikacji CIMA zalicza się m.in. możliwość zdobycia gruntownej wiedzy oraz praktycznych umiejętności z zakresu zarządzania finansami, pozyskania umiejętności strategicznego myślenia i podejmowania decyzji oraz rozumienia skomplikowanych procesów biznesowych, zwiększenia konkurencyjności na rynku pracy i wzmocnienia swojej pozycji w świecie biznesu i finansów, dołączenia do elitarnej społeczności profesjonalistów zarządzających światowymi finansami, rozbudowania sieci kontaktów, zwiększenia zarobków nawet o 86%. Kwalifikacja może też otwierać drzwi do międzynarodowej kariery dzięki temu, że jest globalnie uznawanym standardem jakości i stanowi potwierdzenie nie tylko doskonałej wiedzy z zakresu biznesu, lecz także biegłej znajomości języka angielskiego.

Źródło: [1] „Goldman Recruitment Salary Survey 2019”, 2019.

Ekspert: Wioletta Pietrasiak ACMA, CGMA
Operations and Enabling Functions Director AstraZeneca
Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również