Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
CIMA. Wywiad z Elizą Le-Burdą
Eliza Le-Burda, Senior Associate, Corporate Finance Controller w J.P. Morgan wspomina egzaminy CIMA i opowiada o tym, dlaczego zdecydowała się zdobyć tę kwalifikację.
Fot. Unsplash

Redakcja: Kiedy uzyskała Pani kwalifikację CIMA? 

Eliza Le-Burda, Senior Associate, Corporate Finance Controller w J.P. Morgan: Kwalifikację CIMA uzyskałam w czerwcu 2020 r. Rozpoczęłam naukę w 2015 r., uzyskując zwolnienie z pięciu podstawowych egzaminów ze względu na posiadany tytuł licencjata i magistra finansów i rachunkowości.

Dlaczego zdecydowała się Pani zdobyć tę kwalifikację?

Zdecydowałam się na tę kwalifikację, ponieważ chciałam zdobyć wiedzę i uzyskać certyfikat, który byłby doceniony na arenie międzynarodowej. Dodatkowo, członkowie CIMA mają większe szanse w procesie rekrutacyjnym na wyższe stanowiska kierownicze.

Czy wiele osób z Pani branży posiada taką kwalifikację?

W poprzedniej firmie posiadali tę kwalifikację moi przełożeni. W obecnej firmie jest to kilka osób.

Jak przygotowywała się Pani do egzaminów?

Zdecydowałam się uczyć we własnym zakresie na podstawie książek wydawnictwa Kaplan, które posiadają bardzo dobrze opisane sytuacje biznesowe oraz zbliżone do egzaminów pytania testowe. W przypadku egzaminów Case Study analizowałam pytania i modelowe odpowiedzi z poprzednich edycji egzaminów, które są dostępne na stronie internetowej CIMA.

Jak bardzo angażujące jest przygotowanie do egzaminów?

Przygotowanie do egzaminów wymaga wiele motywacji i konsekwencji, zwłaszcza w przypadku uczenia się we własnym zakresie.

Mój system nauki składał się z trzymiesięcznych przygotowań do każdego egzaminu (łącznie zdawałam 12 egzaminów) oraz miesięcznej przerwy pomiędzy egzaminami. W ciągu tych trzech miesięcy poświęcałam na naukę godzinę dziennie po pracy, a tydzień przed samym egzaminem powtarzałam materiał po pięć godzin dziennie. 

Czy pamięta Pani, jakie zadanie na egzaminach sprawiło Pani największą trudność?

Największą trudność sprawiały mi zadania, które miały bardzo rozbudowane opisy, ponieważ samo ich przeczytanie pochłaniało większość czasu przeznaczonego na ich rozwiązanie, a jak wiadomo czas jest dość ograniczony podczas egzaminów CIMA.

Co może być pomocne w przygotowywaniu się do egzaminów?

Moim zdaniem najbardziej pomocne jest rozpisanie szczegółowego planu nauki, dostosowanego do indywidualnych możliwości. W planie tym powinny się znaleźć realistyczne daty podejścia do poszczególnych egzaminów, uwzględniające prywatne plany, które mogą wpływać na realizację celu, jakim jest zdobycie końcowego certyfikatu. Dzięki temu w każdym momencie można się zorientować, czy uda się ten cel osiągnąć w wyznaczonym czasie.

Jak posiadanie tej kwalifikacji przydaje się w Pani pracy?

Posiadanie kwalifikacji przede wszystkim zwiększyło moją wiedzę i pewność siebie w zakresie finansów, rachunkowości zarządczej, zarządzania projektami i etyki w biznesie.

Jakie perspektywy zawodowe otwierają się po uzyskaniu kwalifikacji CIMA?

Kwalifikacja CIMA ułatwia uzyskanie awansu na wyższe stanowiska oraz osiągnięcie wzrostu wynagrodzenia. Dodatkowo ułatwia znalezienie zatrudnienia w nowym miejscu pracy z uwagi na międzynarodowy charakter certyfikatu honorowany przez zdecydowaną większość pracodawców.

Dlaczego warto zdobyć tę kwalifikację?

Przede wszystkim ze względu na wiedzę, która dotyczy nie tylko zagadnień finansowych, ale także biznesowych, i znacznie różni się od wiedzy akademickiej. Ponadto dzięki tej kwalifikacji zwiększa się nasza wartość na rynku pracy.

Czy planuje Pani zdobyć jeszcze jakieś kwalifikacje?

Obecnie chciałabym odpocząć po długiej nauce CIMA, ale nie wykluczam, że w przyszłości będę ubiegać się o kwalifikację CFA, która jest bardzo ceniona w Banku Inwestycyjnym, w którym pracuję.

Dziękuję za rozmowę. 

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kwalifikacji CIMA

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Eliza Le-Burda
Senior Associate, Corporate Finance Controller J.P. Morgan

Posiada 10-letnie doświadczenie w zakresie pracy w finansach: w Działach Raportowania i Analiz, Kontrolingu oraz Księgowości Zarządczej. W J.P. Morgan pracuje od ponad dwóch lat – pierwszym roku pracy zajmowała się zarządzaniem ryzykiem operacyjnym. Obecnie jest odpowiedzialna za kontroling finansowy listy płac i wynagrodzeń motywacyjnych krajów z regionu EMEA. Oprócz głównych obowiązków, jakimi są księgowania i analiza Rachunku Zysków i Strat dla całego regionu EMEA, kieruje również globalnym forum dotyczącym wdrażania automatyzacji procesów oraz wykorzystania nowych technologii.

Fot. Unsplash

Fot. Unsplash