Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Co warto studiować? O tych absolwentów będą zabiegać pracodawcy

Rozglądając się za najlepszym kierunkiem kształcenia, warto brać pod uwagę nie tylko własne zainteresowania, ale i zapotrzebowanie na rynku pracy. Programiści, specjaliści e-commerce czy kontrolerzy finansowi? Dowiedzcie się, o jakich specjalistów będą zabiegać pracodawcy oraz jak plasują się ich zarobki.
Kategoria: Wiadomości
09.02.2023
unsplash.com

Rozglądając się za najlepszym kierunkiem kształcenia, warto brać pod uwagę nie tylko własne zainteresowania, ale i zapotrzebowanie na rynku pracy. Właśnie trwa zimowa rekrutacja na uczelnie wyższe. Można więc pomyśleć o zdobyciu nowego wykształcenia. Programiści, specjaliści e-commerce czy kontrolerzy finansowi? Eksperci Antal przygotowali wskazówki dla młodych na rynku pracy, którzy szukają dla siebie przyszłościowego zawodu.

Na straży bezpieczeństwa w sieci – cybersecurity

Przez coraz większe zagrożenie, które generują wykorzystania nowych technologii, obserwujemy większe potrzeby rekrutacji na stanowiska takie jak: Cybersecurity EngineerCybersecurity Architect, Pentester, Cloud Security Engineer, DLP Engineer czy Cyber Risk Analyst. Średnie wynagrodzenie specjalisty od cyberbezpieczeństwa w Polsce może się różnić w zależności od poziomu doświadczenia, kwalifikacji, sektora, w którym pracuje oraz lokalizacji. Według danych z 2022 roku owi specjaliści mogą otrzymywać wynagrodzenie od 6 do 12 000 zł miesięcznie brutto na początku swojej kariery, a specjaliści z wieloletnim doświadczeniem nawet do 20 000 zł brutto.

Popyt na programistów się nie kończy

Przy maksymalnym wzroście projektów w branży IT widać szczególnie zwiększony popyt na: programistów znających języki Java i .NET oraz DevOpsów. Aby zostać programistą, należy najpierw zdobyć odpowiednie wykształcenie lub/i doświadczenie. Można to zrobić nie tylko poprzez studiowanie informatyki lub pokrewnych kierunków, ale także poprzez ukończenie specjalistycznego kursu lub bootcampu, czy samodzielną naukę programowania przez czytanie książek i zapoznawanie się z tutorialami pisania kodu. Ważne jest również, aby stale się rozwijać, uczyć nowych technologii oraz, adekwatnie do aktualnych potrzeb rynku, języków programowania.

Na początku drogi tych, którzy znają języki takie jak Java czy .NET, bądź zostali DevOps inżynierami, wynagrodzenie waha się od 5 do 11 000 zł brutto. Średnie zarobki w tym zawodzie już z doświadczeniem wynoszą około 12-15 000 zł brutto. Warto również pamiętać, że wynagrodzenia w branży IT, podobnie jak w wielu innych, rosną z roku na rok – wyjaśnia Anika Jabłońska, Senior IT Recruitment Consultant Antal, IT Services.

Sprzedaż w sieci – marketerzy internetowi

Do zawodów przyszłości należą także specjaliści e-commerce, digital marketeterzy czy social media menedżerowie. Marketerzy cyfrowi są odpowiedzialni za podnoszenie świadomości marki i generowanie leadów za pośrednictwem wszystkich kanałów cyfrowych – zarówno bezpłatnych, jak i płatnych – co z roku na rok zyskuje na znaczeniu w zdigitalizowanym świecie. Rola e-commercera oznacza odpowiedzialność zarówno za projektowanie, realizację, optymalizację, jak i nadzorowanie wszystkich elementów strategii marketingowej firm działających w sieci, między innymi sklepów internetowych.

Branża marketingowa opiera się w głównej mierze na doświadczeniu i umiejętnościach – niekoniecznie trzeba mieć wykształcenie kierunkowe. Na starcie, na stanowiskach juniorskich w branży, wynagrodzenie waha się od 4500 do 6500 zł brutto. Natomiast Digital Menedżerowie z większym doświadczeniem zarabiają średnio 10-20 000 zł brutto, e-commerce specjaliści 8-12 000 zł brutto, a social media menedżerowie 7-12 000 zł brutto – dodaje Maryla Aftanasiuk-Lisiecka, Business Unit Director Antal, Sales & Marketing.

Planowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa kontroler finansowy

Kontrolerzy finansowi odpowiadają za zaawansowaną analizę sytuacji finansowej firmy oraz zagrożeń, przed jakimi stoi. Są bezpośrednimi doradcami dla dyrektorów finansowych w zakresie przyjmowanej strategii. Od osoby na tym stanowisku wymaga się ukończenia szkoły wyższej – najlepiej na kierunku związanym z ekonomią. Średnie miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku na początku wynosi ok. 9000 zł brutto. Starsi specjaliści i menedżerowie z większym doświadczeniem, mogą otrzymywać wynagrodzenie od 12 do 20 000 zł brutto.

W trudnych i niepewnych warunkach gospodarczych optymalizacja kosztów, planowanie finansów i zapewnienie firmie bezpieczeństwa jest kluczowe dla każdej organizacji, a przez to znacznie rośnie zapotrzebowanie na kontrolerów finansowych. Osoba, która chciałaby zacząć karierę na tym stanowisku, musi dobrze znać prawo finansowe i ciągle się rozwijać – zaznacza Michał Borkowski, Regional Manager Antal, Finance & Accountancy.

Walka o wykwalifikowanego inżyniera trwa

Rozwijające się grupy zawodowe w Polsce to także inżynierowie odnawialnych źródeł energii, biotechnolodzy oraz nanotechnolodzy. W niektórych z tych branż już mamy do czynienia z deficytami pracowników, w innych walka o wykwalifikowanego inżyniera dopiero się rozpoczyna. Powodem tak wzmożonego zapotrzebowania na inzynierów jest rozwój sektora fotowoltaiki i energetyki wiatrowej. Na deficyt elektryków, elektromechaników i elektromonterów wskazuje raport „Barometr Zawodów 2022”.

Zatrudniać na pewno będzie sektor energetyki wiatrowej. Inwestycje w farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim wymagają odpowiedniej logistyki, a co za tym idzie –  wyspecjalizowanej kadry. Specjaliści offshore mogą też liczyć na najwyższe zarobki – inżynierowie zarabiają od 12 do 19 000 zł brutto, a managerowie – od 22 do 34 000 zł brutto. Warto więc pomyśleć o studiach takich jak: inżynieria środowiska, energetyka cieplna, morska energetyka wiatrowa, zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej – dodaje Aleksandra Kurasiewicz, Senior Client & Team Manager Antal, Engineering & Operations.

Mechatronika, automatyka i robotyka

Rozwój Przemysłu 4.0, który dotyczy nie tylko technologii, ale też nowych sposobów pracy i roli ludzi w przemyśle, wygenerował duże zapotrzebowanie na inżynierów specjalizujących się w mechatronice, automatyce i robotyce. W swojej pracy skupiają się na budowaniu i rozwijaniu systemów maszyn, które charakteryzują się samodzielnością i automatyzacją przeprowadzanych procesów. Oprócz zrobotyzowanych stanowisk pracy w możliwe obowiązki włączają się także inne działania badawczo-rozwojowe, które przyczyniają się do usprawniania i optymalizowania procesów produkcyjnych.

Na początku kariery wynagrodzenie inżynierów mechatroniki, automatyki i robotyki może wynieść od 5 do 7 000 zł brutto. Natomiast z pięcioletnim doświadczeniem zarobki te mogą wynieść 9-13 000 zł brutto – dodaje Marieta Brzykcy, Team Leader Antal, Engineering & Operations.

Źródło: Antal.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również