Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Polskie eldorado. Najlepsze miasta dla managerów i specjalistów

Jeśli managerowie i specjaliści rzucają się na głęboką wodę, stawiają wszystko na jedną kartę, pakują walizki i decydują się zmienić miejsce zamieszkania, to zwykle ich wyborem nie są Bieszczady. Zobaczcie, które miejsca w Polsce są przez nich wybierane najczęściej.
Kategoria: Raporty
27.12.2022
fot. Unsplash

12. edycja badania Antal "Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy" przynosi informacje dotyczące otwartości managerów i specjalistów na zmianę miejsca zamieszkania ze względu na pracę. W raporcie nie ma miejsca na wspomniane góry ani też na Mazury (a szkoda!). Autorzy badania skupili się na największych ośrodkach Polski i pozwolili swoim respondentom na wybór najlepszego miejsca do rozwoju zawodowego spośród kilku(nastu) największych miast.

Wyobraźcie sobie następującą sytuację:

Chcielibyście zmienić pracę, możecie przebierać w ofertach. Do którego miasta bylibyście skłonni się przeprowadzić, gdyby oferta pracy była atrakcyjna, chociaż wymagała przeprowadzki?

Tego typu pytanie zadano respondentom. W odpowiedzi aż 42% z nich wskazało Warszawę (dla porównania w 2018 roku Warszawa miała aż 56% wskazań). Atrakcyjność stolicy pod tym względem znacznie spadła, ale i tak w tym roku była o 1 p.p. wyższa niż w roku ubiegłym. W czołówce od lat utrzymuje się również Trójmiasto oraz ex equo Wrocław i Kraków. Przy czym ich kolejność w rankingu zmienia się dość dynamicznie. 

W lokalizacjach drugiego wyboru (powyżej 20% a poniżej 30% wskazań) znalazły się miasta takie jak: Poznań oraz Katowice. Natomiast powyżej 10% wskazań zebrało miasto Łódź

Najlepsze miasta dla managerów i specjalistów
  2022 2021
Warszawa 42% 41%
Trójmiasto 35% 32%
Wrocław 33% 32%
Kraków 33% 25%
Poznań 24% 20%
Katowice 22% 14%
Łódź 17% 12%
Bydgoszcz 8% 4%
Rzeszów 8% 6%
Szczecin 8% 7%

Ciekawe wyniki pochodzą też z raportu ABSL, które na podstawie opinii managerów przeprowadziło porównanie siedmiu polskich miast jako miejsc do prowadzenia działalności gospodarczej. Wyniki mają charakter ogólnej, subiektywnej oceny. Na pierwszym miejscu takiego zestawienia w opinii ogólnej managerów pojawił się Wrocław (podobnie jak rok temu), Trójmiasto (w zeszłym roku była to Warszawa) i Warszawa (w zeszłym roku miejsce to przypadło Trójmieście i Poznaniowi). 

Komentarz:

Obecnie coraz mniej ważne jest to, gdzie wykonujemy swoje obowiązki, ale jak. Wiele firm wprowadza hybrydowy model pracy, a część - całkowicie zdalny. W takiej sytuacji praca w dużym ośrodku nie jest konieczna, a wręcz można mocno rozważyć przeprowadzkę w miejsce ciche i spokojne, dalekie od miejskiego zgiełku. Góry czy Mazury, why not?

Źródła:

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również