Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Praca marzeń nie ist... Ranking najbardziej pożądanych pracodawców

Jakie aspekty pracy są najważniejsze dla kandydatów i pracowników? Sprawdźcie, co sprawia, że pracodawca da się lubić i poznajcie wyniki rankingu "Najbardziej Pożądani Pracodawcy 2021".
Kategoria: Raporty
05.04.2022

Które firmy są najbardziej pożądane przez pracowników, a przynajmniej były w 2021 wśród ponad 2000 respondentów (1 315 specjalistów oraz 907 managerów), którzy wzięli udział w badaniu Antal? Co sprawia, że niektórzy pracodawcy cieszą się wysoką reputacją? I to do tego stopnia, że na dźwięk telefonu rekruterów z tych firm kandydatom szybciej bije serce. A pracownicy tych organizacji wstają do pracy z uśmiechem i radością, nawet gdy jest poniedziałek (także ten w kolorze niebieskim).

Jeśli już jesteśmy przy kolorach, to pamiętajcie, że nie wszystko jest czarno-białe a ilu pracodawców i kandydatów, tyle opinii. Dziś, aby wygrać w igrzyskach rekrutacji i pozyskać najlepszych specjalistów, firmy muszą podążać za potrzebami pracowników, nie zapominając jednak o tym, że na ostateczną decyzję o podjęciu pracy, ma wpływ wiele czynników. Autorzy badania starali się jednak złapać punkty wspólne. Ranking "Najbardziej Pożądani Pracodawcy 2021" pokazuje, co obecni managerowie i specjaliści najbardziej cenią sobie u pracodawcy. Liczymy, że wyniki szczególnie mocno wezmą sobie do serduszka ci, którzy stanęli w ogniu opinii respondentów biorących udział w badaniu. 

Firma na medal

Z rankingu wynika, że żeby dana firma mogła trafić na szczyty rankingu popularności wśród kandydatów i pracowników powinna być przede wszystkim stabilna biznesowo (71% wskazań). Może to oznaczać, że jest to organizacja, która przynosi zyski, jest rozwojowa, nie ma problemów z wypłatą wynagrodzeń, a kto wie - może nawet rodzi nadzieję na jakieś podwyżki? 

Respondenci wysoko uplasowali też takie aspekty jak: 

  • możliwość rozwoju zawodowego (68%),
  • przyjazne środowisko pracy (63%), 
  • oferowane wynagrodzenia (58%).

Dla więcej niż co trzeciego badanego istotna jest czytelna i przejrzysta polityka HR oraz wysoki poziom kompetencji w aspekcie zarządzania projektem (oba po 34% wskazań).

Najmniej badanych (22%) wskazało opinie w internecie i w mediach jako aspekt decydujący za wyborem najbardziej pożądanego pracodawcy. 

Najczęściej wskazywane inne argumenty:

  • prestiż firmy,
  • firma/pracodawca przyszłości: korzystanie z najnowocześniejszych technologii i narzędzi, innowacyjność;
  • wysoki poziom kultury organizacyjnej opartej na wartościach firmy i jej podejście do biznesu,
  • indywidualne podejście do każdego pracownika,
  • zaangażowanie w tematy Diversity & Inclusion .

The winner is...

Oto złota dziesiątka firm, które zebrały największą ilość wskazań w badaniu skierowanym jedynie do specjalistów i managerów podczas 9. edycji NPP to:

Miejsce Nazwa firmy
1. Google Poland
2. BNY Mellon (Poland)
3. Allegro
4. IKEA RETAIL
5. LG Energy Solution Wrocław 
6. Microsoft 
7. ING Bank Śląski SA
8. Ciklum
9. Amazon Poland
10. Tesla Polska

O badaniu

W badaniu wzięło udział 1 315 specjalistów oraz 907 managerów. Najwięcej badanych (22%) reprezentuje branżę IT/telekomunikację. Kolejno 18% reprezentuje produkcję i 10% instytucje finansowe. Pozostałe branże reprezentuje od 3% do 6% respondentów.

Źródło: Ranking "Najbardziej Pożądani Pracodawcy 2021", Antal, 2022. 

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również