Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Czekają nas zwolnienia w PZU

Po bankowości restrukturyzację czeka również sektor ubezpieczeń. Zarządy PZU i PZU Życie podjęły właśnie decyzję o wdrożeniu planu restrukturyzacyjnego w pierwszej połowie 2015 roku. Będą zwolnienia.
Kategoria: Wiadomości
09.04.2015

Zmniejszenie zatrudnienia planowane jest w okresie od 14 maja do 12 czerwca 2015 roku. Ma ono objąć do 152 pracowników PZU i PZU Życie (1,4 proc. ogółu zatrudnionych w obydwu spółkach), natomiast sam program restrukturyzacyjny obejmie łącznie 350 osób.

Zobacz oferty pracy w ubezpieczeniach »

– Zdecydowaliśmy się na restrukturyzację zatrudnienia w formie zwolnień grupowych, ponieważ chcieliśmy utrzymać standard w zakresie dodatkowych odpraw, wypracowany w ramach dialogu ze związkami zawodowymi w latach ubiegłych. Naszym celem jest zapewnienie pracownikom objętym zwolnieniami korzystniejszych warunków odejścia, niż gwarantują to przepisy prawa. Oprócz odpraw gwarantowanych przez tzw. ustawę o zwolnieniach grupowych PZU chce wypłacić dodatkową odprawę zwalnianym pracownikom, którzy zawrą porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę – mówi Olga Zarachowicz, Dyrektor Zarządzający ds. HR w Grupie PZU, w komunikacie prasowym PZU.

Zysk netto Grupy PZU spadł w stosunku do roku poprzedniego o 9,9 proc. i wyniósł 2 967,6 mln złotych wobec 3295 mln złotych w roku 2013. Zwolnienia objęły PZU również w ubiegłym roku. Ostatnie zwolnienia Grupa zapowiedziała jesienią 2014 roku. Redukcja zatrudnienia miała planowo objąć do 230 osób.

Rok 2014 był ważny dla polskiego lidera w sektorze ubezpieczeń, który konsekwentnie realizuje strategię biznesową 2.0 oraz 3.0 (do 2010 roku). Podobnie jak w sektorze bankowym oznaczało to konsolidację na rynku usług ubezpieczeniowych. Grupa przejęła m.in. Link4 TU oraz sfinalizowała przy pomocy firmy doradczej Deloitte zakup aktywów RSA Insurance Group w Polsce i krajach bałtyckich.

Wyniki finansowe zakładów ubezpieczeń ogółem w 2014 roku były mniej korzystne niż rok wcześniej. Łączny wynik finansowy netto zakładów ubezpieczeń spadł o 23,8 proc. r/r i wyniósł 6795,3 mln zł w 2014 roku  podał w ubiegłym miesiącu Główny Urząd Statystyczny.

Temat zwolnień grupowych oraz ich ram prawnych poruszaliśmy już wcześniej. Czy są zwolnienia grupoweDowiedz się więcej »

Zobacz również