Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Doradca finansowy: pasterz, wilk czy owca?

Certyfikowani Doradcy Finansowi EFPA spotkali się jak co roku, żeby wypracować i zadeklarować działania, które będą lepiej chronić interesy klienta i eliminować konflikty interesów w relacji klient – instytucja finansowa
Kategoria: Wiadomości
26.09.2014

W spotkaniu wzięli udział reprezentanci prawie 400 certyfikowanych doradców finansowych EFPA w Polsce, którzy pracują w bankowości prywatnej wiodących banków: Alior Bank SA, BZ WBK SA, Deutsche Bank Polska SA, ING Bank Śląski SA, mBank SA, Nordea Bank Polska  SA, Pekao SA, PKO BP SA, Raiffeisen Bank Polska SA. oraz Domu Inwestycyjnym Xelion.


Mają średnio 37 lat i 14 lat doświadczenia zawodowego. Przeszli intensywne, praktyczne szkolenie, zdali trudny egzamin i co roku inwestują w swoje kompetencje, aktualizując stale wiedzę i umiejętności. Nowy Kodeks Etyki EFPA jest fundamentem ich pracy i postawy. Klient na pierwszym miejscu, rzetelność, przejrzystość, staranność, poufność, stały rozwój to podstawowe zasady, którymi kierują się certyfikowani doradcy EFPA.


- Jeśli nie mam dobrego produktu dla klienta, choć zdarza się to  bardzo rzadko, odsyłam go do konkurencji - mówi Ekspert Planowania Finansowego EFP EFPA.


- Nasze cele sprzedażowe oparte są na łącznych portfelach. Doradcy nie mają planów sprzedażowych na konkretne produkty - mówi dyrektor bankowości prywatnej korzystającej z certyfikacji EFPA dla swoich doradców. 


- Czy konflikt interesów pomiędzy bankiem i klientem jest w ogóle do wyeliminowania? Czy praktyka, o której Państwo mówicie nie oznacza, że doradca działa de facto na szkodę banku? - stara się pogłębić temat Maciej Samcik, prowadzący tytułowy panel "Doradca finansowy: pasterz, wilk czy owca?"


- Długoterminowy interes banku polega na rzetelnym zaspokojeniu potrzeb klienta banku. Sprzedawanie produktów niezgodnych z potrzebami klienta to nie bankowość. W tym nie ma konfliktu interesów - odpowiada Włodzimierz Grudziński, Przewodniczący Rady EFPA Polska


Certyfikowani Doradcy Finansowi EFPA pracują etycznie. Taki wniosek płynie z przeprowadzonej dyskusji. Muszą aktywniej promować swoje standardy i postawy oraz zachęcać kolejnych doradców i ich pracodawców do pójścia ścieżką certyfikowania swojej wiedzy i umiejętności. W ten sposób będą też  przygotowani na zmiany nadchodzące wraz z implementację europejskiej regulacji MiFID II. 


- Jedną z kluczowych zmian będzie wyraźny nakaz legitymowania się odpowiednią wiedzą i kompetencją przez pracowników rekomendujących instrumenty finansowe - powiedział w swoim wystąpieniu Pan Maciej Kurzajewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Firm Inwestycyjnych i Infrastruktury Rynku Kapitałowego, UKNF.


Certyfikowani doradcy chcą zmiany i są gotowi podjąć inicjatywę. 


- Certyfikowane doradztwo to odpowiedzialność, odpowiedzialność za rekomendacje dla klienta - tak myślą o swojej roli zawodowej. Chcą zwiększyć zaufanie do innych, bo ono wróci do nich. Chcą uwolnić się od grzechu zaniechania i aktywnie kształtować swoje środowisko pracy. Chcą pozytywnie zarażać swoją postawą etyczną i pokazywać, że warto polegać na certyfikowanym doradcy finansowym.


Więcej informacji:

www.efpa.pl

Mariola Szymańska-Koszczyc, Prezes Zarządu, Fundacja na rzecz Standardów Doradztwa Finansowego EFPA Polska, e-mail: mszymanska@efpa.pl, tel.: 22 826 99 24

Zobacz również